Postmodern Darbe Nedir?

Postmodern Darbe Nedir?
31.08.201511:40

Postmodern sözcüğüne açıklık getirerek postmodern darbe kelimesi ilk olarak kim tarafından, ne zaman ortaya atıldı ve ne anlama geliyor? Postmodern darbe hakkında detaylı bilgiler;

Haber güncelleme tarihi 31.08.2015 12:44

Teknolojinin gelişimiyle birlikte modernleşme hızlı bir şekilde ilerleme kaydetti. Bu gün baktığımız zaman dünyanın büyük bir kısmında modernizmin etkisi görülmektedir. Modern kelimesi “çağdaş” anlamına gelir. Postmodern; modernizm sonrası ve ötesi anlamına geliyor. Yani insanı merkeze alan, seküler ve hümanist dünya görüşü anlamındaki modernizmi eleştirip sorgulayan, alternatif geliştirmeye çalışan bütün düşüncelerdir.

Postmodern darbe kavramı, ne zaman ortaya çıktı ve bu sözcük ilk kim tarafından kullanıldı? Günümüzde oldukça fazla kullanılan bu kelimenin anlamı nedir?

Postmodern darbe, 1997 senesinin şubat ayında yapılan Milli Güvenlik Heyetinin aylık toplantısında alınan ve 28 Şubat kararı olarak bilinen ve gelişen bu süreçte Radikal Gazetesi yazarı Türker Alkan’ın 13 Haziran 1997 tarihli ve "Posmodern Bir Askeri Müdahale” başlıklı yazısında tanımlanmasıyla gündeme gelmiş ve Cengiz Çandar’ın tesiriyle yabancı medyada kullanılmaya başlanmıştır.

tank

Postmodern darbe 1997’de Türkiye’de kullanılmasıyla birlikte dünya literatürlerinde yerini almıştır. 2000 yılındaki Sırbistan eylemleri, 2001 yılında Beyaz Rusya’daki eylemler, 2003 senesinde Gürcistan’da gelişen Gül Devrimi ile Kasım ayında Ukrayna’da gelişen Turuncu Devrimi olarak adlandırılan süreç yabancı medyada Postmodern darbe olarak adlandırıldı.

2006 yılında Venezuela’da Hugo Chavez karşıtları tarafından yapılan eylemlerde postmodern darbe teşebbüsü olarak tanımlanmıştır.

Türkiye ve dünyada bu kavram farklı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu terim, Türkiye’de silahlı güçlerin politik hükümete yapılan ve dikte ettirilen başka bir deyişle demokratik olmayan bir müessesenin demokrasinin işleyişine müdahalesini anlatmak için kullanılmıştır. Dünya üzerinde hükümet kaynaklı dış örgürtler tarafından desteklenen toplumsal hareketlere müdahale olarak kullanılmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.