Politik Konuşmanın Evrimleşme Süreci

Politik Konuşmanın Evrimleşme Süreci
20.06.201514:52

Zamanla her şeyin değiştiği gibi politik konuşma şekilleri de değişmiştir. Geçmişten günümüze politik konuşma ne derecede değişmiştir; dönemlere göre politik konuşma biçimleri nasıldır?

Haber güncelleme tarihi 05.11.2015 18:30

Politik konuşma biçimleri, yaşanılan dönemlere ve o dönemlerdeki var olunan sistemler sonucu şekillenmiştir. Ortaçağdan günümüze politik konuşmanın nasıl evrimleştiğine tanıklık edeceksiniz. Günümüzde politik konuşma bir hayli önemlidir. Lider vasfına sahip olmayanlar ya da politik konuşma konusunda iyi olmayanlar halk tarafından özümsenmez ve politikada  başarısız olur. Bunun için politik söylemler oldukça önemlidir. Almanya'da Hitler bu açıdan oldukça başarılıdır. Özellikle de beden diliyle halk üzeride baskılar kurarak söylediği şeyleri halka propaganda yaparak kabul ettirmiş ya da kabul etmelerini zorlamıştır. Günümüzde politik konuşma sözlü iletişimden ziyade sözsüz dediğimiz beden dili ve imaj üzerinde toplanılmıştır. Bakış açılarıyla, geçmişten günümüze politik konuşma.

 

Liberallere Göre Politik Konuşma

Liberal bakış açısına göre politik konuşma; politikayı bir sanat olarak tanımlamış ve incelemelerini politika konuşmaları üzerine yoğunlaştırıyor. Retorik yani yönetimde olan kişilere olağanüstü söylem yeteneğinin kazandırılabilmesi için verilen eğitimdir. Liberal konuşmalar politik konuşmanın daha demokratik ve katılımcı olması üzerine değil, farklı tarihsel dönemlerdeki politikacıların söylevlerine yer vermiştir. Politik konuşma, ideal bir devlet adamının veya seçkinin azınlıkta olanların kazanması gereken bir yetenektir. Böylece politikacıyı halktan ayırt eder. Yani politikacıda olan bir özelliktir.

 

Ortaçağda Politik Konuşma

Ortaçağda retorik sadece konuşmaktan ibaret değildir. Aynı zamanda kılık kıyafet, selamlama tarzları gibi toprak beyinin, somut varlığına bağlı ve onun otoritesi etrafında bulunan kamunun görünürlüğünün kazanılması aracı olarak bir davranış kazanması gerekmiştir. Örneğin şovalyeler kendilerini halktan ayırmak için farklı tarzdan kıyafetler ve güçlerini göstermek için düellolar yapmışlardır.

 

Kent Devletlerinde

Batı Avrupa’da politik konuşmanın daha katılımcı ve kapsayıcı olduğu dönem olarak 13. yüzyıl olarak bilinir. Kent devletleri döneminde, yüksek rütbeli yöneticilerle birlikte halk temsilcilerinden oluşan meclisler de kurulmuştur. Burada halkın sorunları gündeme gelmiştir. Böylece söylem tarzları oldukça gerçekçi ve içten bir şekilde sunulmuştur.

 

Mutlak Devletlerde

16. yüzyıldan itibaren kent devletlerinin insanları özgür kılan havasının yerini sınırsız iktidarlar almıştır. Bu süreç kapitalizmin gelişmesiyle ortaya çıkan güçlü burjuva sınıfının özgürlük ve yönetime katılma talepleriyle bu mutlak otorite bozulur.

 

Rönesans Döneminde Politik Konuşma

Rönesans döneminde edebiyat ve tiyatro gibi canlandırma ile birlikte sözel sanatlarda oldukça gelişmiştir. Ancak bu gelişim Platon’un görüşüne göre olan halkın kandırılması şeklinde ortaya çıkılmasını sağlayacaktır. Retorik, coşkuları harekete geçiren, duygularla seslenen daha çok edebi sanatlar süslenen gerçekle ilişkisi olmayan bir sanat olarak algılanır. Yani politikacılar söz sanatçısı olarak görülür ve inandırıcılığı söz konusu değildir.

Ayrıca, 18  yüzyılın ortalarında itibaren politik konuşmanın kamusal topluluğa bağlanmasıyla hızlı bir şekilde yaygınlaşmasında basılı ürünlerin desteği de görmezden gelinemez.

 

Burjuvanın Gelişmesi ve Politik Konuşma

İlk zamanlar burjuva dediğimiz halkın yanında olan düşünce insanlar, devlete karşı halkı korumuş ve buna göre söylem geliştirmişlerdir. Kitle iletişim araçlarıyla bunu sağlayan aydın insanlar, 19. yüzyıldan itibaren sermayenin güçlenmesi, tekelleşmenin yaygınlaşması ve ulusçuluğun yükselmesi yani devletin halka yayılması politik konuşmaya katılımı, demokratikleşme sürecini sekteye uğratır. Halkın sesi olan medya, artık ticari bir araç olur. Bu gelişmeler içinde politik konuşma, yeniden farklı bir niteliğe bürünür.

 

Günümüzdeki Politik Konuşma

Politik konuşma, fikir alışverişinde bulunma bir işletme konumuna gelir. Kamusal polemikler, kişisel sürtüşme sürecine iner. Politik konuşma mekanizmaları geliştirilerek konuşmacıyı kendi kendin kamuoyuna pazarlama görevi edinmiş politikacıların reklam aracı haline gelir. Böylece politikanın hazırlanması ve sunumu yeniden bir uzmanlık alanı olarak tanımlanır. Bu görev profesyonel danışmanlar tarafından yapılıyor.

Politik konuşmanın odak noktası halk olmuş ve bu amaç doğrultusunda anketler yapılıyor.

Nazi Almanya’sında kitleleri ikna edici Propaganda bir uzmanlık alanı olarak ortaya çıkmıştır.

Daha sonra gelişilen iletişim teknikleriyle daha çok sözün yerini imaj almıştır.

1970’lerden itibaren politik konuşmalar, politik danışmanların ve iletişim uzmanlarının süzgecinden geçerek yapılanır.

Beden dili, renklerin dili ve ABD kaynaklı ekonomi pazarlama stratejileri siyasal alana taşınır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.