Polikistik Over Sendromu Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Polikistik Over Sendromu Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
09.01.201617:31

Polistik over sendromu kadınların yumurtalıklarında yaşanmaktadır. Bu hastalık şikayetleri ve görüntüleme sistemleri ile teşhis edilmektedir. Bu içeriğimize polikistik over sendromu hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 25.01.2019 15:26

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu yumurtalıklar küçük boyutlarda kislerin oluşumuna denilmektedir. Yumurtalıklarda oluşan bu kistler küçük ve iyi huyludur. Kist olarak adlandırılan organizmalardır. Organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşen çok miktarda yumurta hücresidir. Bu durum yumurtalıklarda irileşme ve çok sayıda küçük kist oluşumu olarak görülmektedir.

polikistik-over-sendromu-teshisi-ve-tedavi-yontemleri.jpg

Polikistik over sendromu günümüzde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu durumu yaşayan birçok genç kız ve kadınlar bulunmaktadır. Polikistik over sendromu belirtili farklı durumlarla görülmektedir fakat en belirgin bulguları aşırı tüylenme ve akne problemi olarak görülmektedir. 

polikistik-over-sendromu-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-001.jpg

Kanda yapılan ölçümlerle birbirinden farklı dengesizlikler ve erkeklik hormanlarının yükselmesi ile görülen bir durumdur. Polikistik over sendromda beyindeki hipofiz bölümünden salgılanan ve yumurtalık hormon üretimini düzenlemede yardımcı FSH ve LH hormonları arasındaki denge bozulmaktadır. Bu durumunun sonucunda ise yumurtalıkların hormon üretiminde anormallikler ve yumurtalama sorunları oluşmaktadır. 


Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromda ilk bulgu kişide görülen aşırı tüylenmedir. Aşırı tüylenme erkek tipi şeklindedir. Genellikle aşırı tüylenme yüzde, boyun bölgesinde, çene, göbek ve göğüs çevresinde görülmektedir fakat esmer tenli kadınlarda bu durum bazen normal karşılanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi görülen bir diğer belirtiler arasındadır. Diğer belirtiler ise adet görme durumları ile alakalıdır. Genellikle seyrek adet görme durumları yaşanmaktadır. Adet gecikmesi, adet düzensizliği, aşırı kanama ya da az miktarda kanama gibi durumlar görülmektedir. Bazı vakalarda aşırı kanama sebebiyle yumurtlama olmaması durumudur. Yani yumurtalama düzensizliğidir. Sivilce sorunu sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durum akne olarak görülür. Aşırı bir şekilde akne sorunu yaşanır. Cilt tipinin değişmesi görülür. Cilt tipinin değişmesi, cildin yağlanması olarak görülen durumudur. Genellikle şişmanlık görülür. Her hastada bu durum görülmese de bazı vakalarda şişmanlık görülür. Şişmanlık genellikle bel ve göbek bölgesinde oluşur. 

polikistik-over-sendromu-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-003.jpg

Pelvik ağrıları ve kasık ağrıları sıklıkla hissedilir. Bunun dışında kişinin ruh halinde değişimler yaşanır. Ruh halinde görülen değişimler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde depresyon hali görülür. Polikistik over sendromda depresyon belirtisi çeşitli durumlarla ortaya çıkmaktadır. 

 • Adet gecikmeleri
 • Seyrek adet görme
 • Adet düzensizliği
 • Aşırı tüylenme
 • Yumurtalama düzensizlikleri
 • Hamile kalamama
 • Geç hamile kalma
 • Yumurtalıklarda kist
 • Kilo alımı
 • Akne
 • Pelvik ağrılar
 • Kasık ağrıları
 • Depresyon
 • Erkek tipi saç dökülmesi

Polikistik Over Sendromu Nedenleri

Polikistik over sendromu nedeni tam olarak belirlenmemiştir fakat temel nedeni genetik durumlar bilinmektedir. Genetik faktörlerin çocukluk döneminde ya da ergenlik döneminde bazı zincirleme mekanizmalar olayları tetikleyen etkenler olarak bilinmektedir.

polikistik-over-sendromu-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-005.jpg


Polikistik Over Sendromu Teşhisi

Polikistik over sendromu, hastaların bazı şikayetleri ile gözlemlenmektedir. İlk olarak fizik muayene yapılmaktadır. Fizik muayenede polikistik over sendromunun en belirgin bulgusu olan aşırı tüylenme durumu izlenmektedir. Aşırı tüylenme, erkeklik hormonunun yükselmesi ile meydana gelmektedir.

polikistik-over-sendromu-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-004.jpg

Ulturason ile görüntüleme yapılarak yumurtalıkların durumu incelenmektedir. Ulturason sistemi ile yumurtalıklarda anovulasyon gözlenmektedir. Polikistik over sendromu bu rahatsızlığın en belirgin belirtileri olması durumunda incelenmesi ve ulturason görüntüleme sistemi ile teşhis edilmektedir. 


Polikistik Over Sendromu Tedavi Yöntemleri

Polikistik over sendromda ilk olarak hastalığın şikayetleri tedavi edilmektedir. Bu hastalıkta ilk olarak aşırı tüylenmeye neden olan erkeklik hormonlarının etikinliğinin ve miktarının azaltılması sağlanmaktadır. Bu nedenle hormonal bozuklukların tedavisi yapılmaktadır. İnsülin direncine karşı olarak insülün duyarlılığının arttırılması SHBG miktarının artırarak, testosteron miktarını azaltmak bu hastalıkta etkin tedavi olarak görülmektedir.

polikistik-over-sendromu-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-006.jpg

Hormon bozukluğunun tedavisinde ilaç yöntemi uygulanarak hastalığın giderilmesinde yardımcı olunmaktadır. Bazı vakalarda ise cerrahi müdahale yapılmaktadır. Yumurtalık ameliyatında erkeklik hormonlarının miktarının ve etkinliğinin azaltılması amaçlanmaktadır. İlaç ve cerrahi müdahale yöntemi ile polikistik over sendromda bu iki tedavi yöntemi hastalığın ilerlemesini engellemektedir. 

Önerilen İçerik;
 Hipofiz Hormon Fazlalığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.