Herkesin Hayatında Bir Kez Yaşadığı Platonik Aşk Nedir?

Herkesin Hayatında Bir Kez Yaşadığı Platonik Aşk Nedir?
25.11.201516:01

Platonik aşk konusunda kafanıza takılan bütün bilgileri sizler için bir araya getirdik. İşte platonik aşkla ilgili bütün bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 19.11.2021 12:39

Platonik Aşk Hakkında Bilgiler

Platonik aşk, modern ve popüler anlamıyla cinsel ilişki olmayan, duygusal ilişkidir. Bu tanım aynı zamanda platonik aşk idealinin yanlış anlaşılmasıyla ortaya çıkmıştır. Kökeninde cinsellik barındırmamayı değil, cinselliği dizginlemeyi barındıran sade ama tutkulu bir aşk anlamına gelir.

İşte herkesin hayatında bir kez yaşadığı platonik aşk hakkında bilgiler;

Platonik Aşk Nedir?

Platonik Aşk Hakkında Bilgiler

Platonik aşk terimi adını antik yunan filozofu Platon'dan alır. Platon bu tarzı bir aşkı tarif eden ilk kişidir. Platon, bir kitabında (symposium diyaloğu) aşk duygusunun ortaya nasıl çıktığını ve nasıl evrildiğini açıklamaya çalışır – hem cinsel hem de cinsel olmayan şekillerde. Ona göre platonik aşk kutsal olanı arzulamadır. En doğru anlamıyla, başka insanlara duyulan aşk, insanın ruhunu kutsallığı sevmeye adamasıdır.

Kısacası, platonik aşk ruha ve akla ilham verir.

Ünlü yazar Tolstoy, Anna Karenina kitabında "Platonik aşkı bilmeyenler trajediden konuşamazlar, trajedi platonik aşka özgüdür" der.

İngiliz kralı 1. Charles'ın sarayında da en popüler konulardan biri platonik aşktır. Karolin döneminde soyluların arasında moda haline gelmiş ve farklı tiyatrolara konu olmuştur.

Platonik Aşkla Gerçek Aşk Arasındaki Farklar

1. Karşınızdaki Hakkındaki Duygularınızı Tartın

Platonik Aşk Hakkında Bilgiler

Onun hakkında sadece romantik duygularınız mı var, yoksa erotik eğilimleriniz de var mı? Eğer onun hakkında güçlü duygularınız varsa ama sadece onunla takılmak size yetiyorsa büyük ihtimalle platonik olarak aşıksınız.

2. Sevgiyi Başka Bir Şeyle Karıştırmayın

Platonik Aşk Hakkında Bilgiler

Bu konuda en sık karışıklık, insanların arkadaşlarına olan duyguları daha derin bir şey zannetmesiyle başlar. Bilinçli de olsa, bilinçsiz de olsa, birçok iyi arkadaşlığın sonunu getirir bu.
Cinselliği mi düşünüyorsunuz ya da üstü kapalı imalarda mı bulunuyorsunuz? Bunlar platonik ilişkinizin artık platonik olmamaya başladığının göstergeleridir. İlişkiyi platonik olarak sürdürmek istiyorsanız ihtiraslarınıza fazla kapılmayın.

3. Cinsellikle İlgili Şakalaşıyor musunuz?

Platonik Aşk Hakkında Bilgiler

Bu durumda ilişkiniz platonik olmaktan çıkalı çok olmuştur, sadece ilk adımı kimin atacağını bilmiyorsunuzdur. Unutmayın, hepimiz insanız, platonik ilişkiler bile mükemmel değildir ve daima hataya açıktır. Karşınızdakine her durumda saygıyla ve düşünceyle yaklaşmak, hem arkadaşlığınızı hem ilişkilerinizi sürdürmek için en önemli şeydir.

Platonik Aşk Nasıl Doğar?

Platonik Aşk Hakkında Bilgiler

İnsanlar duygusal olarak karmaşık yaratıklardır. Her türlü ilişkide çok farklı duyguları aynı anda geliştirebilirler. İşin içine özellikle cinsellik girdiğinde bu duygular farklı bir yoğunluk alır. Cinselliğin getirdiği duygusal yoğunluğu fiziksel bağlılığı yüklenmek istemeyip, duygusal bir bağ kurmak isteyenler, çözümü platonik takılmakta bulurlar.

Cinsellik bunun bir parçası olmadığı için, uğraşılacak daha az duygu olur, işler daha az karışır, dürüstlük daha çoktur ve insanlar kendini daha doğru ifade edebilir.

Yine de eninde sonunda herkes daha fazlasını ister. Platonik ilişkiden normal bir ilişkiye geçmek, işin doğasındadır.

Benzer İçerik Önerileri
Aşk Nedir | Aşkın Hayatımızdaki ÖnemiAşkı Canlı Tutmanın 7 Yolu
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
351
350
153
610
116
63
202
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.