Pesah (Hamursuz) Bayramı Nasıl Kutlanıyor?

Pesah (Hamursuz) Bayramı Nasıl Kutlanıyor?
17.08.201514:28

Yahudilerin Mısır topraklarında 211 yıl süren esaretlerinden kurtularak özgürlüklerine kavuşmalarını anlatan Pesah bayramında neler yapılıyor?

Haber güncelleme tarihi 09.04.2017 08:11

İsrail’de Yahudilerin Mısır topraklarında 211 yıl süren esaretten kurtuluşlarını anlatarak, özgürlüklerine kavuşmalarını kutladıkları bayram olan Hamursuz Bayramı her yıl Nisan ayının 15. günü başlar ve 7-8 gün sürer. Yahudiler tarafından en çok kutlanılan bayram olan Hamursuz bayramında neler yapılıyor?

Mayasız Ekmek “Matza” Yeniyor

matza ekmeği

Bir hafta resmi tatil ilan edilen bu bayramda belli başlı etkinlikler yapılıyor. Özgürlükleriyle bağdaştırdıkları bu bayramın adı aslında esaret döneminde yaşadıkları olaylardan geliyor.Yapılan rivayetlere göre bu bayrama "Hamursuz" demelerinin nedeni; Yahudi’lerin Mısır’da Firavundan kaçarken yanlarında götürecekleri ekmeklerin hamurunun mayalanmaya bile fırsat bulmadan ülkeyi alelacele terk etmek zorunda kalmalarıdır. Bu hatırayı anmak adına Yahudiler, Hamursuz Bayramı boyunca mayasız ekmek yiyorlar.

Yahudilerin Mısır’da kaçarken aceleyle pişirdikleri mayasız ekmek Matza’da Hamursuz Bayramının sembolü haline gelmiştir. Bayram boyunca normal ekmek yemek, Yahudi şeriatına göre haram sayılıyor.

İlk Doğan Oruç Tutuyor

Bu bayramın ilk günü evde ilk doğan erkek çocuk oruç tutar. Bu oruca da ilk doğan orucu deniyor.

Mayalı Yiyecekler Yok Edilir

Bayramın gelmesiyle birlikte bütün mayalı yiyecekler yakılıp yok ediliyor. Hametz adı verdikleri bu mayalı ürünler evden arındırılıyor. Yakılan ürünlerin 5 tahıl ürünlerinden biri olması ve su ile karıştırılması sonucu 18 dakika süreyle pişirilmesi gerekiyor. Bayramın gelmesiyle birlikte evde bu şekilde bulunan yiyeceklerin hepsi yakılır.

Yurtdışında bulunan Yahudiler bu bayramda ülkelerine akın akın geliyorlar.

Yapılan bu bayram süresince İsrail Filistin’e kapılarını kapatıyor.

 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
1
0
1
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.