Periferik Damar Hastalıkları Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Periferik Damar Hastalıkları Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
16.01.201610:19

Periferik damar hastalıklarının belirtisi, nedenleri ve tedavisine dair tüm detayları, hakkında bilinmesi gerekenleri, tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 10:28

Periferik Damar Hastalığı Nedir?

Bacak damar hastalıkları olarak da bilinen periferik damar hastalıkları, bacaklardaki atardamarların daralması veya tıkanması sonucunda oluşur. Periferik damar hastalıklarının %95’i ateroskleroz (damar sertliği) nedeniyle meydana gelmektedir. Kadınlara oranla erkeklerde yaklaşık 5 kat daha fazla görülen periferik damar hastalığı, genellikle orta yaş grubunda görülmektedir. Ancak orta yaş grubunun yanı sıra genç erkeklerde görülme oranı %10 civarındadır. Cinsiyet faktörünün yanı sıra ailesinde kolesterol yüksekliği olan kişilerde, sigara içen kişilerde ve hipotiroidizm (tiroid bezinin az çalışması) hastalarında periferik damar hastalığına sıkça rastlanılır.

periferik-damar-hastaligi.jpg

Periferik damar hastalıkları ateroskleroz yani damar sertliği nedeniyle damarların kısmen veya tamamen tıkanması sonucunda oluşur. Ateroskleroz adı verilen damar sertliği başlarda herhangi bir belirti vermeden ilerler. İlerleyen zamanlarda yürüme veya egzersiz sırasında hissedilen ağrılara ve bacak ülserlerine neden olabilir.

damar-tikanikligi-003.jpg


Periferik Damar Hastalığı Neden Olur?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilen periferik damar hastalığının başlıca nedeni aterosklerozdur. Ancak ateroskleroz adı verilen damar tıkanıklığı periferik damar tıkanıklığının nedenlerinden yalnızca bir tanesidir. Periferik damar tıkanıklığının nedenleri arasında yer alan buerger hastalığı ve tromboze anevrizma (atardamarın balonlaşıp tıkanması) gibi hastalıklar nadiren rastlanılan nedenler arasındadır. Periferik damar hastalıkları nedenlerinden diğerlerini sıralamak gerekirse; sigara tüketimi, hipertansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, yaşlılık ve hareketsizlik gibi unsurları sıralayabiliriz. Ancak bu faktörler periferik damar hastalıklarını tetikleyici nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.

periferik-damar-hastaligi-nedenleri.jpg

Periferik damar hastalıklarının nedenleri arasında sıralanan diğer faktörler ise vaskülit adı verilen kan damarlarının bakteriyel olmayan iltihabi durumu veya kan damarının hasar görmesi olarak belirtilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir cerrahi müdahale sırasında kan damarlarının yaralanması periferik damar hastalığının oluşmasına sebebiyet verebilir. Periferik damar hastalıklarının nedenlerinden bahsetmişken hastaların bu nedenleri tetikleyici faktörlerden kaçınması gerektiğini de belirtmemizde fayda var. Sigara tüketimi, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği ve yüksek kolesterol periferik hastalık nedenlerini tetikleyen unsurlardandır. Hastaların bu konuda dikkatli ve özenli davranmaları oldukça önemlidir. Aşırı kilolu veya obezite kategorisinde yer alan kişiler periferik damar hastalıkları bakımından risk grubunda yer almaktadır. Bu nedenle aşırı kilolu kişilerin kilo kontrollerini sağlamaları ve bunun için bir uzmandan yardım almaları hastalığın oluşmasında etkili bir önlem niteliği taşıyacaktır. Periferik damar hastalıkları risk grubunda yer alan kişilerden bir diğeri ise ailesinde damar sertliği (ateroskleroz) hastası olanlardır.

periferik-damar-hastaligi-nedeni.jpg

 


Periferik Damar Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle hastalığın başlangıcında herhangi bir belirtiye rastlanılmaz. Ancak ilerleyici bir hastalık olan periferik damar tıkanıklığı, daha sonraları yürüme esnasında bacak ağrısına neden olur. İlerlemiş periferik damar hastalıklarında ise ağrılar istirahat halindeyken de görülmeye başlanır. Bu ağrı geceleri sırtüstü yatılması durumunda daha da şiddetlenir.

  • Bacaklarda uyuşukluk
  • Bacak kaslarında güçsüzlük
  • Ayak ve bacakta görülen renk değişikliği
  • Ayak tırnaklarının kalınlaşması
  • Ayakta ülser (açık yara) oluşumu
  • Ayak parmaklarından başlayarak bacağa kadar ilerleyen gangren

periferik-damar-hastaligi-belirtileri.jpg


Periferik Damar Hastalığı Tanısı

Öncelikle hastada gözlemlenen belirtilerin yanı sıra hastanın sağlık durumu incelenir. Şeker hastalığı olup olmadığı, kilo oranı, sigara tüketimi ve ailesinde periferik damar hastalığının olup olmadığı gibi etkenler oldukça önemlidir. Gözlemlenen belirtilerle birlikte bu etkenlerin varlığı periferik damar hastalığından şüphelenilmesini sağlar. Tanının kesinleştirilmesi için öncelikle renkli doppler ve ultrasyon gibi yöntemler kullanılır. Daha sonrasında ön tanının ardından MR anjiyo, BT anjiyo ve klasik anjiyo uygulanır. Uygulanan tüm bu tetkikler sonrasında kesin tanı konur ve hastaya en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

periferik-damar-hastaligi-tedavisi.jpg


Periferik Damar Hastalığı Tedavisi

Periferik damar hastalıklarından öncelikle hasta sigara içiyorsa sigarayı bırakması istenir. Aksi halde tedavinin olumlu sonuç vermesi güç olabilir. Hastanın sigarayı bırakması durumunda altta yatan neden belirlenerek (diyabet, hipertansiyon vs...) öncelikle neden olan hastalığın tedavisine başlanır. Hastanın sağlık durumu ve hastalığın derecesi belirlendikten sonra hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Ağrının en aza indirilmesi için medikal tedavi yöntemi uygulanırken damar tıkanıklığının giderilmesi için ise girişimsel (invazif) tedavi yöntemleri uygulanır. Ancak bazı vakalarda cerrahi by-pass, sempatektomi ve amputasyon gibi cerrahi işlemler uygulanmaktadır.  

Önerilen İçerik;
 Serebral Damar Hastalıkları Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
335
12
16
3
3
1
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.