Coca Cola'nın Ezeli Rakibi Pepsi Hakkında 7 İlginç Gerçek

Coca Cola'nın Ezeli Rakibi Pepsi Hakkında 7 İlginç Gerçek
11.07.201910:36

Kola deyince hepimizin ağzı sulanması dışında akıllara iki dünya devi marka geliyor. Peki Pepsi hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Haber güncelleme tarihi 10.09.2022 14:31

Pepsi Hakkında İlginç Gerçekler

Kola neredeyse hepimizin zararlı olduğunu bildiğimiz halde delilercesine arzuladığımız tek içecek olabilir ve kola denilince dünyada akla sadece iki marka gelir; Coca Cola ve Pepsi! Bu iki kola markası neredeyse 120 yıldır rekabet halinde. Coca Cola 1886 yılında piyasaya çıktı, Pepsi ise ondan tam 12 yıl sonra rekabete adım attı. Coca Cola hakkında bilinmeyen gerçekleri zamanla hepimiz bir şekilde öğrendik ve sohbetlerimizde ilginç dedikoduları çığ gibi yayıldı.

İşte dünyanın en büyük markalarından biri olan Pepsi hakkında bilinmeyenler;

1. Pepsi, Caleb Bradham tarafından 1893 yılında icat edildi. İçeceğinin formülünü Kuzey Kaliforniya'da çalıştığı bir eczanede buldu. İçecek, su, şeker, limon yağı, karamel, muskat ve halen gizli olan birkaç basit doğal malzemenin karışımından oluşuyordu. İlk başlarda “Hazımsızlığa iyi geliyor” diye sattığı için “dyspepsia” kelimesini kullanmaya başladı. Daha sonra kısaltma olarak Pepsi adını kullanmaya başladı. Rakibi pazarda iyice yaygınlaşınca sonuna “Cola” kelimesini eklemeyi uygun buldu.

Pepsi Hakkında Bilgiler

2. Pepsi, farklılık yaratmak amacıyla Crystal Pepsi adında açık renkli kolayı piyasaya sürme kararı aldı. Üretimi için ise 40 milyon dolar para harcadı. Ürün, Nisan 1992’de geniş bir bölgede piyasaya çıktı. En büyük rakibi altı ay sonra Tab Clear adlı renksiz kola ile karşılık verdi. Ancak bu ürün gerçekten kötüydü. Pepsi’nin önünü kesmek için kasıtlı olarak kötü bir ürün piyasaya sürüldüğü ve imaj zedelenmesi yaşamamak için de Tab Clear markasının kullanıldığı iddia edildi. Gerçekten de bu ürün, içeceğin satışlarını aşağıya çekti.

Pepsi Hakkında Bilgiler

3. Pennsylvania Üniversitesi, Pepsi’nin pazarlama tarihini inceledi. Pepsi’nin 1940’larda siyahlara kurumsal dünyanın kapılarını açtığı ortaya çıktı. O zamanlar şirketin başkanı olan Walter Mack, cesur bir hamle yaptı ve Herman T. Smith adında siyahi bir adamı işe aldı. Bu hamlede ise amaç tamamen azınlık grupların da desteğini kazanmaktı. 1947’de Mack, bu sefer Afrika kökenli Amerikalıların rol aldığı bir reklam kampanyası yayınladı ve Pepsi, Amerikan kurumsal hayatında yeni bir sayfa açmayı başardı.

Pepsi Hakkında Bilgiler

4. Amerikalı güzel oyuncu Joan Crawford'un eşi Alfred Steele, Pepsi'nin yönetim kurulu başkanıydı. 1959 yılında kalp krizinden hayatını kaybetti. Crawford o kadar üzüldü ki, şirketin yönetim kuruluna girme kararı aldı. Görevi ölümünden dört yıl önceye yani 1973’e kadar sürdü.

Pepsi Hakkında Bilgiler

5. Coca Cola o zamanlar liderliği elinde tutuyordu. 2006 yılında ilginç bir olay yaşandı. Joya Williams, o yıllarda dünyanın en büyük kola şirketinin global marka direktörünün asistanıydı ve piyasaya yeni çıkaracakları kolanın formülü eline geçti. Formülü satacağı marka da haliyle Pepsi'di ve soluğu hemen Pepsi'de aldı. 1.5 milyon dolar karşılığında Coca Cola'nın formülünü Pepsi'ye satmak isteyen Williams'ı Pepsi geri çevirdi ve hatta FBI'a haber verdi. O zamanki sözcü Dave DeCecco, olayla ilgili olarak “Rekabet bazen şiddetli olabilir ama aynı zamanda adil ve yasal olmalı” açıklamasını yaparak herkesin taktirini kazanmayı başardı.

Pepsi Hakkında Bilgiler

6. Her marka gibi tarihinden bu yana Pepsi'nin de haya kırıklığı ürünleri oldu. Mesela Pepsi Blue! Aşırı tatlı ve karadut aromalı Pepsi Blue halk tarafından tam bir fiyasko olarak tanımlandı.

Pepsi Hakkında Bilgiler

7. 1960’larda Çin’de tuhaf bir olay meydana geldiği iddia ediliyor. 1963 – 1967 yılları arasında şirket slogan olarak “Canlan! Pepsi kuşağındasın” cümlesini kullanıyordu. Ancak iddiaya göre bu slogan, o tarihlerde Çin pazarında satışları düşürdü. Bu noktada Pepsi markasını yıkan sebebin çeviri hatası olduğu öne sürüldü. Bu iddiaya göre, sloganın Çince çevirisinin hatalı yapılması ve “Pepsi içmenin ölüleri dirilteceği” manasının slogan olarak kutuların üzerine yazılması gösteriliyor.

Pepsi Hakkında Bilgiler

Benzer İçerik Önerileri
Coca Cola Hakkında BilinmeyenlerAsitli İçeceklerin Bilinmeyen Zararları
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
19
4
1
6
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.