Pemfigus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Pemfigus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
12.01.201609:11

Deri hastalıklarından biri olan pemfigus hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 23.10.2018 12:11

PEMFİGUS HASTALIĞI NEDİR?

Deri hastalıklarından biri olan pemfigus, yanık benzeri ve içi su dolu kabarcıklar şeklinde oluşan bir hastalıktır. Bu su dolu kabarcıklar kısa süre sonra patlayarak açık yara şeklinde bir hal almaktadır. Önemli deri hastalıklarının başında gelen pemfigus, bazı vakalarda ölümcül derecelere varabiliyor.

Bağışıklık sistemi ve kişinin kendi doku hücreleri ile savaşması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi, kişinin kendi derisini yabancı olarak algılar ve kendisiyle savaşmaya başlar. Ağrılı yaralara neden olan bir hastalık olarak nitelendirilen pemfigus, tıp dilinde otoimmum bir hastalık olarak sınıflandırılır.

pemfigus-.jpg

Ağız içi, deri ve genital bölgede görülen pemfigus hastalığı, genenllikle orta yaş ve üzeri grupta görülmektedir. Çocuklarda görülme olasılığı oldukça düşük olan pemfigus, Akdeniz bölgesinde sıkça görülmektedir. Antalya ve Adana bölgelerinde pemfigus hastalığının görülme oranı binde 2,4 olarak belirtilmektedir.

Genellikle ilk olarak ağızda görülen pemfigus hastalığı daha sonrası vücudun çeşitli alanlarına yayılmaktadır. Hastalık bulaşıcı değildir. Bu nedenle hasta ile temas sonucu başkalarına bulaşması söz konusu değildir.

pemfigus-hastaligi.png

PEMFİGUS HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Hastalığın nedeni henüz kesin olarak bilinmemekle birlikte bağışıklık sisteminin kendi doku hücreleri ile savaşması sonucunda meydana geldiği bilinmektedir. Pemfigus hastalığına neden olduğu düşünülen bir diğer unsur ise bazı ilaçların kullanımıdır. Genetik özellik taşımadığı düşünülen pemfigus hastalığı aynı zamanda bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer almamaktadır.

Pemfigus hastalığı önceden öngörülebilen ve önlem alınabilen bir hastalık değildir. Bu nedenle hastalığın kimlerde görülebileceği bilinmemektedir. Pemfigus hastalığında bağışıklık sistemi, vücuda zarar verebilecek mikrop ve bakterilere karşı koruma sağlamak yerine kişinin kendi derisini yabancı olarak algılar ve bir nevi kendi ile savaşmaya başlar. Bunun sonucunda içi su dolu kabarcıkların görüldüğü ve bu kabarcıkların bir süre sonra patlarak ağrılı yara oluşturduğu pemfigus hastalığı meydana gelir.

pemfigus-deri-hastaligi.jpg

Bağışıklık sisteminin kendi derisini yabancı madde olarak algılaması sonucunda vücut otoantikor adı verilen bir madde salgılar ve bu madde derinin en üst tabakasında yer alan bağların kopmasına neden olur. Tüm bunların sonucunda deri içince yarılmalar meydana gelir. Daha sonra yarıkların içi bül adı verilen şeffaf sıvı ile dolar ve kısa süre sonra bu kabarcıklar patlar. Kabarcıkların patlaması sonucunda ağrılı ve ıslak bir yapıya sahip olarak yaralar meydana gelir. Pemfigus hastalığı bazı durumlarda hayatı tehdit edebilecek nitelikte olabilir.

Pemfigus hastalığının nedenlerinin yanı sıra bazı faktörlerin hastalığı tetikleyebileceği düşünülmektedir. Bu tetikleyici etkenlerin kişiden kişiye değişkenlik göstermesi nedeniyle kesin olarak sıralanamamaktadır. Ancak birçok pemfigus hastası soğan, sarımsak, pırasa ve patlıcan gibi besinlerin hastalıklarını ağırlaştırdığını belirtmektedir.

pemfigus-nedir.png

PEMFİGUS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pemfigus hastalığının başlıca belirtisi iyileşmeyen ağız yaralarıdır. Ağızda başlayan yaralar daha sonra saç, yüz, gövde ve genital bölge olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerine yayılır. Ağızda başlayan yaralar uygulanan gargara ve ilaç tedavilerine cevap vermemekle birlikte aylarca sürebilir.

Vücuda yayılan yaralar su dolu kabarcıklar şeklinde gözlemlenir. Bül adı verilen kabarcıkların cidarının oldukça ince olması nedeniyle kısa sürede patlar ve ıslak yapılı ağrıya neden olan yaralar oluşur. Su dolu kabarcıkların patlaması sonucunda yara görünümü alan bölge zamanla kuruyarak kabuklaşır. Ancak mutlaka tedavi edilmesi gereken pemfigus hastalığı aksi takdirde vücudun büyük bir bölümüne yayılma gösterir. Pemfigus hastalığı bazı vakalarda yaşamsal tehdit oluşturabilir.

Pemfigus hastalığı yalnızca deride meydana gelmez. Ağızda meydana gelebileceği gibi göz, burun ve nefes borusunda da görülebilir. Gözde görülen pemfigus; yanma, kızarma ve sulanma gibi belirtilere yol açarken burunda görülen pemfigus; akıntı, tıkanıklık ve kanama gibi belirtilere neden olur. Nefes borusunda görülen pemfigus hastalığında ise nefes darlığı ve ses kısıklığı gözlemlenir.

pemfigus-goz-tutulumu.jpg

PEMFİGUS TANISI NASIL KONUR?

Pemfigus hastalığına dair belirtilerin görülmesi durumunda öncelikle deri hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurmak gerekmektedir. Dermatoloğa başvurmanız sonucunda pemfigustan şüphelenen doktor öncelikle lokal anestezi ile ağız içinden bir parça alarak piyopsi yapacaktır. Bu parça yaralı bölgeden alınarak birkaç dikiş yardımıyla kapatılabilir.

Hasta öncelikle doktorun tüm tavsiyelerine uymalı ve reçeteyi harfiyen yerine getirmelidir. Uzun bir tedavi sürecine sahip olan pemfigus hastalığında hastanın tedaviye sadık kalması oldukça önemlidir. Bu nedenle tedaviden kesin sonuçlar almak adına öncelikle tedaviye harfiyen uyulmalıdır.

bullu-pemfigus.jpg

PEMFİGUS TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Pemfigus hastalığının temeli kortizon tedavisine dayanmaktadır. Uygulanan kortizon tedavisi ile vücut tarafından üretilerek pemfigus hastalığına yol açan antikor adındaki maddenin üretiminin durdurulması amaçlanır. Ancak kortizon tedavisinin cevap vermemesi durumunda veya kortizon tedavisine destel olmak amacıyla ek ilaçlarda kullanılabilir fakat kortizon tedavisindeki en önemli unsur kortizonun yan etkileri ile iyileştirici etkileri arasında başarılı bir denge kurmaktır.

Kortizon tedavisinde kullanılan doz oldukça önemlidir. Kortizonun iyileştşirici özelliği olduğu kadar çeşitli yan etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle tedaviye başlanmadan öncen hastanın herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı belirlenmeli ve buna göre önlemler alınmalıdır.

pemfigus-tedavisi.jpg

Kortizonun Yan Etkileri

 • Katarakt oluşumu

 • Mide ve bağırsak kanaması
 • Hipertansiyon
 • Gizli şekerin ortaya çıkması
 • Şeker hastalığının tetiklenmesi
 • Kemik erimesi
 • Kilo artışı
 • Böbreküstü bezlerinin anormal çalışması
 • Ödem
 • Tüğlenme
 • Deride çatlamalar

hastanin-dikkat-etmesi-gerekenler.jpg

PEMFİGUS HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ?

 • Tuzlu ve karbonhidratlı yiyeceklerden kaçının.

 • Ağız temizliği başta olmak üzere vücut temizliğine özen gösteriniz.
 • Yumuşak diş fırçası ile dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır.
 • Duş sırasında keselenmeyin.
 • Duş alırken suyun ılık olmasına dikkat ediniz.
 • Hastalık döneminde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
 • Genital bölgede görülen yaralar karşısında titiz ve özenli davranılmalıdır.
 • Kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınmalısınız.
 • Kalın ve dar giysilerden kaçınınız.
 • Yaz aylarında güneşten korunmak adına güneşte fazla durmayınız ve güneş koruyucu kremler kullanınız.
 • Ameliyat ve diş operasyonları hastalığın şiddetini arttırabilir.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
266
44
76
228
76
31
41
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.