Pazarlık Etmek Ayıp Mı?

Pazarlık Etmek Ayıp Mı?
27.05.201520:07

Utanarak yaptığımız pazarlıkları, kolaylaştırmak için işte pratik öneriler...

Haber güncelleme tarihi 22.05.2017 15:48

PAZARLIK ETMEK AYIP DEĞİLDİR!

Bizde, bazı Batı medeniyetlerin aksine, pazarlığın adet haline geldiğini düşünürsek, pazarlık etme de utanılacak hiçbir şeyin olmadığını anlarız. Avrupa’da İtalya, Yunanistan, Fransa gibi yerlerde, pazarlık usulü vardır. Satın alınacak bir şey için pazarlığa başlamadan önce ürünün fiyatı hakkında fikir sahibi olmak, bunun için de birkaç yeri dolaşmak gerekir. Bundan sonra satıcıyla pazarlığa girişilir. Pazarlık ederken, genel olarak, satın alınacak malı kötülemek, küçük düşürmek yoluna gidilir. Halbuki bunun tam aksini yaparak pazarlık etmek de mümkündür.

Bunun başlıca üç kaidesi vardır:

 1) Malı methetmek, evet, alacağınız şeyi çok güzel bulduğunuzu,şimdiye kadar gördüklerinizin en mükemmeli olduğunu söyleyebilirsiniz. Satıcı bu nezaketi takdir edecek ve size kolaylık sağlamayı düşünecektir.

pazarlk.jpg

2) İstediği fiyat, ne olursa olsun, çok uygun olduğunu söyleyin. Hatta böyle bir mal için ucuz bile olduğunu belirtin.

pazarlik2.jpg

3) Pazarlığın asıl önemli tarafı burada başlıyor. Siz satıcıya şu kadar liradan daha fazla vermenin mümkün olmadığını söyler ve bunla alakalı çok akla yatan sebepler uydurursunuz. Mesela, hanımların kocalarının bu mal için daha çok harcamasına müsaade etmediğini, erkekler, bu işe ayıracak daha çok parasının olmadığını veya yanında ondan başka parasının kalmadığını söyleyebilir. Bu durum karşısında satıcı küçük bir indirim yaparlarsa, gene büyük bir nezaketle: “ teşekkür ederim ama ne yazık ki benim on kuruş bile daha fazla vermeme imkan yok diyebilirsiniz.” Böyle bir pazarlık sonunda, satıcı, sizin gerçekten daha yüksek fiyat veremeyeceğinize kanaat getirir, kurtarıyorsa o malı size verdiğiniz fiyata bırakır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.