Paskalya Bayramı Nedir, Paskalya Bayramı Neden Kutlanır?

Paskalya Bayramı Nedir, Paskalya Bayramı Neden Kutlanır?
28.03.201607:15

Hristiyanların önemli bayramlarından bir olan Paskalya Bayramı nedir, Paskalya Bayramı ne zaman kutlanıyor, Paskalya kutlamalarında neler yapılıyor?

Haber güncelleme tarihi 06.12.2022 17:06

Paskalya Bayramı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya üzerinde bütün Hıristiyanlar tarafından kutlanan en önemli bayramlardan biri olan Paskalya Bayramı ne zaman gerçekleşiyor? Paskalya bayramı Hıristiyanlar açısından neden bu kadar önemli? Paskalya Bayram’ında neler yapılıyor? Paskalya Bayramı 2022, Paskalya Bayramı nedir kimler kutlar?, paskalya bayramında neden yumurta boyanır?, paskalya bayramı ne zaman 2022? İşte Paskalya Bayramı hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına ve konu hakkında detaylı bilgiye haberimizde ulaşabilirsiniz.


Paskalya Bayramı Nedir?

paskalya1.jpg

Paskalya, Hristiyanlıkta en eski ve en önemli bayramdır. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra 3. günde diriliş olarak kutlanır. Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla birlikte, Paskalya dönemi yaklaşık olarak Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemdir.

Her yıl sabit bir tarihte gerçekleşmeyen ve dünyadaki kiliseler tarafından çoğunlukla Pazar günü kutlanılan Paskalya Günü, Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı veyahut Diriliş Günü olarak da isimlendirilir.

Paskalya adının kökeni, 2. yüzyıldaki Yunan ve Latin yazarlar tarafından “Pascha” olarak kullanılmıştır. İbranicede “Pesah” sözcüğünün Aramice’ye geçmiş şeklinde türetilmiştir. Bu sözcük “ dokunmadan geçmek” manasına gelir ve İsrailoğulları’nın Mısır’daki esaretten kaçışlarını ya da İsrailoğulları’nın ilk doğan çocuklarını bağışlamasına gönderme yapar.

Paskalya sözcüğü Latince’de türetilmiştir. Bazı Batılı dillerde Paskalya yerine Easter, Ostem gibi sözcükler kullanılır. Carmen Takvimi’ndeki Eostor Nisan Ayındadır. Bu ay, adını Anglosakson Pagan tanrıçasından alır.


Paskalya Bayramı Ne Zaman ve Neden Kutlanır?

paskalya2.jpg

Paskalya Bayramı, İsa'nın dirilişini dile getiren en büyük Hıristiyan bayramıdır. İsa, MS 29-33 yılları arasında çarmıha gerildi. Bu tarihten itibaren kutlanıldığı tahmin edilen Paskalya Bayramı’na dair en eski kayıtlar, 2. yüzyıla aittir. Bununla birlikte İsa’nın dirilişinin anılmasının daha da eski tarihlere dayandığı tahmin edilmektedir.

İsa’nın dirildiği günün belirlenmesi hususu, 8. yüzyıla kadar Doğu ve Batı kiliseleri arasında büyük tartışma konularından biri oldu. Anadolu’daki Hıristiyanlar İsa’nın çarmıha gerildiği günü, Yahudiler açısından önemli olan Pesah (Hamursuz Bayramı) olarak kutladığı baharın ilk dolunayından sonraki 14. günde kutlar. Yahudi Takvimi’ne göre, 14 Nisan olarak belirlenir. Diriliş gününde haftanın hangi gününe bakılmaksızın, bundan iki gün sonra, yani 16 Nisan olarak kutlanır.

Ancak Yahudi Takvimi’nde adı Nisan olan bu ay, günümüzde kullanılan Gregoryen Takvimi ile örtüşmemektedir. Mart ve Nisan aylarının bir kısmını kapsamaktadır. Batı Kiliseleri’nde ise İsa bir Pazar günü dirildiğinden, Yahudi 14 Nisanı’ndan sonraki ilk Pazar günü “Diriliş Günü” kabul edilmektedir. Günümüzde herhangi bir güne bakılmaksınız Nisan’ın 14’de kutlayanların sayısı pek azdır.

325 yılındaki İznik Konsili’nde, Paskalya'nın bahar ekinosundan (21 Mart) sonraki ilk dolunayın ardından gelen Pazar günü kutlanılması kararı verildi. Bundan dolayı Paskalya, Gregoryen Takvimi’ne göre 22 Mart ile 25 Nisan arasındaki Pazar günlerinden birine denk gelir.

2023 yılında Paskalya Bayramı 9 Nisan Pazar günü kutlanacak.

Doğu Ortadoks Kliseleri, Jülyen Takvimi’ni esas aldıklarından dolayı kutlamalarını genelde Protestan ve Katolik kliselerinden sonra gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda Ortadoks kiliselerinde Paskalya’nın Yahudi Pesah Bayramu ile aynı güne denk gelmemesine dikkat edilir.

20. Yüzyılında Paskalya Bayramı için sabit bir takvim belirlenmek istense de bu çalışmalarda başarılı olunmadı. Paskalya, beş haftalık geçen Büyük Perhiz ile hazırlık dönemi ve son hafta adı verilen Kutsal Haftayı kapsar. Paskalya Günü’nde sona erer.


Paskalya Bayramı'nda Ne Yapılır?

paskalyabayrami.jpg

Paskalya Günü için evlerde paskalya çörekleri hazırlanır, haşlanmış yumurtalar boyanır, mumlar yakılır ve dualar okunur. Süriyaniler tarafından temmuz ayında kutlanılan Meryem Ana Paskalyası da verilen bu Paskalya kavramı içerisinde yer alır.

Katolikler Kiliselerinde, Paskalya gecesi ayininde yeni ateş kutsanır, Paskalya mumu yakılır, Kutsal kitapta Mukkades’ten bölümler okunur, vaftiz töreni yapılır. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde vaftiz törenleri, yılda yalnızca bir kez Paskalya günü yapılırdı.

Rum ve Rus Ortodoks Kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin gerçekleşir. Grup kiliseden çıkarken ışık yakılmaz, dönüşte ise İsa’nın dirilişini simgelemek adına yüzlerce mum yakılır.

Paskalya tüm Hristiyanlar tarafından kutlanılan bir bayramdır. Yaygın olarak kiliselerde düzenlenen ayinler dışında, kutlanılan ülkeye göre farklı gelenekleri vardır. Bunlar içerisinde en yaygını kişilerin birbirlerine genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye etmesidir.

Önerilen İçerik; Bayram Nedir ve Dini Bayramlarımız Nelerdir?

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
13
5
3
3
2
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.