Parmak Çıtlatmak Zararlı Mıdır?

Parmak Çıtlatmak Zararlı Mıdır?
06.07.201512:29

Parmak çıtlatmak neredeyse herkesin alışkanlığıdır. Peki halk arasında kireçlenmeye neden olduğu söylenen parmak çıtlatmak gerçekten zararlı mıdır? İşte cevabı…

Haber güncelleme tarihi 20.12.2017 09:05

Neredeyse herkes parmaklarını gererek parmaklarını çıtlatır. Kimi zaman sinirliyken yapılan bu hareket kimi zaman da rahatlamak için yapılır.

Çoğu insan parmaklarını çıtlatırken gelen sesin kemiklerden geldiğini sanır. Ancak o ses, el eklem yerlerinde bulunan kapsüllerden gelmektedir. Şöyle ki; eklem yerlerinin daha kolay hareket edebilmesi için vücut bu gölgelere sinoviyal sıvısını salgılar. Bu sıvının içerisinde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazı vardır.

El Eklemi ve Eklem Yapısı

Parmaklar esnediği zaman bu gazlar eklemlerdeki kapsüllün içerisine sıkışır ve patlar. Patlamanın hemen ardından vücut buraya yeni sinoviyal doldurur. Parmak çıtlamasını arka arkaya yapılamamasının nedeni de budur. Vücut henüz oraya içerisinde gaz olan yeni sıvıyı doldurmamıştır.

Çoğu insan sesin kemikten geldiğini düşünür. Sanılanın aksine çıkan ses kemikten değil, gazların patlamasından ve vücudun salgıladığı sinoviyal sıvısının, kapsülü tam olarak doldurmasından dolayı çıkmaktadır. Bu da insanda rahatlık hissiyatı vermektedir. Nitekim de reseptörler uyarılır ve kaslar gevşer bu da rahatlamayı sağlar.

Parmaklarımızı Çıtlatmak Zararlı Mı?
Parmak Çıtlatmak Zararlı Mıdır?

Parmak çıtlatma hareketiyle gaz boşluklarına sinoviyal dolduğu için o anda parmaklarımızın kavrama kabiliyeti artacaktır. Ancak bu ileriki yaşlarda bize tam ters olarak yansır. Yapılan araştırma parmak çıtlatan kişilerin %84’ünün yaşlanınca parmaklarının, çıtlatmayan kişilere oranla daha güçsüz olduğunu göstermiştir.

İnsanlar arasındaki bir inanışa göre de parmakları çıtlatmanın kireçlenmeye neden olduğudur. Yapılan araştırmalar parmak çıtlatmanın kireçlenmeyle bir alakası olmadığı sonucunu ortaya çıkartmıştır. Esasında eklemleri çok zorlayıp yerinden çıkartmamak kaydıyla yapılan parmak çıtlatmanın hiçbir zararı yoktur. Uzmanlar parmak çıtlamasından dolayı sanılan ellerdeki titremenin ve kireçlenmenin farklı bir nörolojik durum olduğunu vurguluyorlar.

Sonuç olarak parmak çıtlatmanın tek zararı; uzun dönemde ortaya çıkabilecek olan parmaklardaki kavrama güçsüzlüğü ve yetersizliğidir diyebiliriz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
100
5
10
5
5
5
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.