Parfümler Nasıl Kullanılır? Parfüm Seçiminindeki Detaylar

Parfüm kullanımı ve seçimi halk arasında basit bir konu olarak görülse de aslında tecrübe isteyen bir olaydır.İşte parfüm kullanımı hakkında bilgiler.
Parfümler Nasıl Kullanılır? Parfüm Seçiminindeki Detaylar

Parfüm Kullanımı ve Seçimi Hakkında Bilgiler

Kadınların ve erkeklerin gün içerisinde en çok kullandıkları kozmetik ürünlerden biri olan parfümler; kokuları, kullanım alanları, alt ve üst notaları ile farklılıklar göstermektedir. Bu içeriğimizde parfümlerin türlerini, nasıl kullanılması gerektiğini, parfüm seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve hangi parfümlerin daha kalıcı olduğunu araştırdık. Ayrıca içeriğimizde kadınlar ve erkekler için en popüler kokulara sahip olan parfüm önerileri de yer alıyor.

İşte parfüm ve parfüm kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler...

Parfüm Nedir?

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Hoş bir kokuya sahip olan ve çeşitli kimyasallardan üretilmiş aromatik karışımlardır. Çeşitli inceltici ve çözücü maddeler ile oluşturulmuş kokular kalıcılık ve esans oranlarına bağlı olarak farklı gruplara ayrılmışlardır. Parfüm yapımında kullanılan inceltici ve çözücü oranlarına bağlı olarak “esans”, “eau deparfum”, “eau de toilette” ve “ eau de cologne” olarak sınıflara ayrılmışlardır.

Latince kökenli bir isim olan parfüm, dumandan çıkan anlamına gelen "par-fume" kökünden üretilmiştir. Kokular, M.Ö 4000 yıllara dayanmakla birlikte kokulu bitki ve reçinelerden elde edilen tütsüler ile insan yaşamının bir parçası haline gelmiştir.

Badem, kişniş, mersin, kozalaklı ağaç reçinesi ve bergamot gibi otların yakılması ile elde edilen kokular tütsü olarak kullanılmaktaydı. Çeşitli ot, baharat, çiçeklerin taç yaprakları ve yağların karıştırılıp harmanlanması ile elde edilen karışımlar ile parfüm elde edilmekteydi.

14. yüzyılda Fransa'nın güneyinde sanayileşen parfüm, günümüzde de parfümün çıkış noktası ve merkezi olarak kabul edilmektedir. Parfüm sanayisinin merkezi olarak kabul edilen Fransa, günümüzde de bu etkinliğini korumaktadır.

Günümüzde ise daha ucuz ve uygun fiyatlarda parfüm elde etmek için laboratuvar ortamlarında oluşturulan sentetik hammaddelerden yararlanılmaktadır. Bu hammaddeler ile bitkilerden elde edilen esans yağlarından hazırlanan karışımlar bugünkü parfümlerde kullanılmaktadır .

Hangi Parfümler Kalıcıdır?

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Parfümlerin yapımında kullanılan esans ve konstre oranları kokuların kalıcılığını ve kalitesini belirleyen unsurlardandır. Konsantresi yüksek olan kokular kalıcı ve kaliteli parfüm olarak nitelendirilmektedir. Parfümlerin alkol oranının yüksek olması kalıcılığının düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Parfümü ilk sıktığınız anda oluşan yoğun koku bir saat içinde normale dönerek içeriğindeki kimyasalların teniniz ile etkileşime geçmesini beklemelisiniz. Her koku herkeste aynı etkiyi vermemektedir. Buna bağlı olarak aynı parfümün kişiden kişiye farklı bir etki bıraktığını söyleyebiliriz.

Kişinin beslenme şekli ve ağırlıklı olarak tükettiği besinler kullandığı parfümün bıraktığı etkiyi değiştirmektedir. Bu nedenle aşırı baharatlı, tuzlu ve yağlı besinleri tüketen biri ile sebze ağırlıklı beslenen kişide aynı parfüm farklı etkiler bırakacaktır.

Parfüm Çeşitleri Nelerdir?

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Kalıcılık oranının yüksek olmasından daha yoğun bir koku bırakmasına kadar parfümlerin çeşitli özellikleri vardır. Bu kısımda sizin için üç parfüm çeşidini de inceleyeceğiz. İşte EDP, EDT ve EDC parfümlerin anlamları.

1. Eau De Parfüm (EDP)

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir sıralama yapmak gerekirse yoğunluk ve kalıcılık bakımından ikinci sıraya yerleştirebileceğimiz bir kokudur. Kokular arasında en sık tercih edilen ve oldukça popüler olan halidir. İçerdiği konsantre oranı ise %7-15 arasında değişmektedir.

2. Eau De Toilette (EDT)

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Yüksek oranda alkol içermekle birlikte %5-7 arasında değişen bir konsantre oranına sahiptir. EDT, parfümün seyreltilmiş hali olarak nitelendirilmektedir. Bu nedene yoğunluğu ve kalıcılığı diğerlerine göre oldukça düşüktür.

3. Eau De Cologne (EDC)

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Konsantre oranı %5’i geçmemekle birlikte EDT ile benzer özellikleri taşımaktadır. Kalıcılık ve yoğunluk bakımından oldukça zayıf olan EDC fiyat bakımından da oldukça uygundur.

Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Farklı esans ve kokulara sahip olan parfümler kişinin zevkine bağlı olarak tercih edilmektedir. Ancak parfüm seçiminde dikkat edilmesi gereken birkaç unsur ile doğru parfümü seçebilir ve daha fazla etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Parfüm alırken bir başkasında beğenmenizi ve fiyatının uygun olmasını bir avantaj olarak görmemelisiniz. Başkasında beğendiğiniz parfüm sizin teninizde aynı etkiyi sağlamayacağı gibi ucuz parfümlerin kalıcılığı oldukça azdır.

1. Ten uyumu ve temizliği

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Parfüm seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur teninizle uyumlu olmasıdır. Aynı parfüm kişiden kişiye değişen etkiler bırakabilir. Bu nedenle bir başkasında beğendiğiniz parfümü denemeden almanız doğru bir seçim yapmanızı engelleyecektir. Öncelikle parfümü kendi teninizde denemeli ve test etmelisiniz.

Parfümü denerken cildinizin temiz olmasından emin olun. Özellikle banyo sonrasında sıkılan parfüm daha kalıcı ve etkileyici olmaktadır. duş sonrasında açılan gözenekleriniz parfümün daha iyi emilmesini ve daha kalıcı olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle parfüm almaya giderken cildinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Parfüm almaya gitmeden önce ağır yemeklerden kaçınmalısınız. Aksi halde yağlı, baharatlı ve tuzlu yemekleri tüketmeniz cildinizin kimyasını değiştirerek parfümün etkilerini olumsuz yönde değiştirmektedir. Bu nedenle genel olarak aşırı baharatlı, yağlı ve tuzlu yiyecekler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyeceği gibi parfümünüzün de kokusunu değiştirecektir.

Parfümün kalıcılığını etkileyen bir diğer unsur ise cilt tipidir. Parfümün ten ile uyumunu destekleyen ve kalıcılığını arttıran cilt tipleri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişilerin parfümleri daha uzun süre etkisini korumaktadır. Ancak kuru cilt tipine sahip kişilerde ise kullanılan parfümün kalıcılığı daha az olmaktadır.

2. Yaş uyumu

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Parfüm seçiminde yalnızca teninizle uyumlu olması yeterli olmayabilir. Seçtiğiniz parfümün yaşınıza uygun olması oldukça önemlidir. 20’li yaşlardaki biri ile 40’li yaşlardaki birinin aynı parfümü kullanması uygun olmayacaktır.

Parfümlerin yapımında kullanılan esansların farklı olması parfüm çeşitliliğini arttırırken farklı yaş gruplarına da hitap etmektedir. 20’li yaşlarda biri dinamik ve çiçeksi kokuları tercih ederek doğru bir seçimde bulunabilir. 30’lu yaş ve üzerindeki kişilerin ise sofistike, yoğun ve şekerli kokuları tercih etmeleri önerilmektedir.

20’li yaşlardaki birinin oldukça ağır ve yoğun kokular kullanması karşı tarafta olumsuz bir etki bırakabilir. Parfümlerin etkileyici bir özelliğe sahip olmaları seçilen parfümün içeriği ve tenle uyumu ile birlikte bir bütün oluşturmaktadır.

Ne Zaman Parfüm Alışverişi Yapılmalı?

ParfümlerHakkında Bilinmesi Gerekenler

Parfüm seçerken aceleci davranmanız ve gergin bir ruh halinde olmanız yanlış seçimlerde bulunmanıza neden olabilir. Bu nedenle parfüm almadan önce bunun için bir zaman ayırmalı ve rahat bir ortamda parfüm seçimini yapmalısınız.

Parfüm alışverişi yaparken akşam saatlerini tercih etmenizi öneririz. Akşam saatlerinde rahat bir zaman diliminde seçtiğiniz parfümler doğru seçimler yapmanızda yardımcı olacaktır. Bunun nedeni ise akşam saatlerinde ve karanlıkta biyolojik nedenlerle kokuları daha iyi algılamamızdır.

Parfüm seçiminde satış danışmanının fikirlerini mutlaka almalı ancak onun esiri olmamalısınız. Unutmayınız ki seçtiğiniz parfümün yaşınız ve teniniz uyumu oldukça önemlidir. Bir parfümün çok beğeniliyor ve satılıyor olması o parfümün sizde de aynı etkiyi bırakacağı anlamına gelmez.

Parfüm seçimi sırasında 3’ten fazla parfüm denemeyiniz. Aksi halde kokular birbirine karışacak ve yanlış seçim yapmanıza neden olacaktır. Parfüm mağazalarında sıkça karşılaştığımız kahve kutuları ise bunun için bulunmaktadır. Bir süre kahve koklamak koku algınızı değiştirerek kokuların birbirine karışmasını engellemektedir. Yine de alacağınız parfüme karar veremediyseniz bir kahve molası vermenizi öneririz.

Parfüm Hangi Noktalara Sıkılmalıdır?

Parfümler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Parfüm seçiminde parfümü mutlaka teninize uygulamalısınız. Böylece parfümün teninizle uyumunu test edebilir ve kokuyu daha iyi algılayabilirsiniz. Parfüm seçimi yaparken bileğinizin iç kısmında yani nabzının attığı kısımda denemeniz doğru bir seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Parfümü sıktıktan sonra en az 10 dakika beklemeniz parfümün teninizde bıraktığı etkiyi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer vaktiniz var ise ve alacağınız parfüme karar veremediyseniz her iki bileğinizde farklı parfüm deneyip bir kahve molası verebilirsiniz. Yaklaşık 1,5 saat sonra parfüm cildinize tamamen nüfus edecek ve kalıcılığı hakkında daha iyi bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Parfümün kalıcılığını doğrudan etkileyen unsurdan bir diğeri ise parfümü doğru bölgeye uygulamaktır. Parfümün kalıcılığını ve etkilerini arttıran alanlar bilekler, boyun, göğüs arası, kulak arkası, diz arası, vücudun sıcak ve nemli olduğu alanlardır.

En İyi Parfüm Listesi

SıraModellerTipneoldu Puanı
1Dior FahrenheitEDT10/9.9
2Davidoff Cool WaterEDT10/9.7
3Bvlgari - Aqva Pour HommeEDT10/9.8
4Calvin Clein EuphoriaEDP10/9.9
5Chole NomadeEDP10/9.7
6Oriflame Love PotionEDP10/9.8
Amazon
Fiyatlarını Gör
Parfüm
Markaları
Aradığın
Fiyatları Gör

En İyi ve En Uygun Fiyatlı Parfüm Tavsiyesi

Parfümler hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz bu içeriğimiz de son olarak siz değerli okurlarımız için seçtiğimiz en iyi parfümleri sıraladık. İşte kadınlar ve erkekler için en iyi parfüm markaları ve modelleri...

1. Dior Fahrenheit Erkek Parfümü

Parfümler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amazon
Fiyatını Gör
Dior
Erkek Parfümü
Aradığın
Fiyatı Gör

1988 yılında üretilmeye başlanan ve o uzun yıllardır parfüm dünyasının en tepesinde yer almayı başaran bu etkileyici ve şehvet dolu koku en iyi erkek parfümlerinden biridir. Sadece Fahrenheit değil daha birçok model parfümüyle Christian Dior, sektörün önde gelen markalarındandır.

2. Davidoff Cool Water Erkek Parfümü

Parfümler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amazon
Fiyatını Gör
Davidof
Erkek Parfümü
Aradığın
Fiyatı Gör

Ferahlatıcı kokusu ile çoğu erkeğin tercihi olan Davidoff marka parfüm uzun bir geçmişe sahip olmasına rağmen hala ilk günkü kalitesiyle satışa sunuluyor. En iyi erkek parfümleri arasında yer almayı başaran Davidoff Cool Water kullanıma değer ürünler arasında.

3. Bvlgari - Aqva Pour Homme Erkek Parfümü

Parfümler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amazon
Fiyatını Gör
Bvlgari
Erkek Parfüm
Aradığın
Fiyatı Gör

Kalıcılık derecesi son derece yüksek olan Bvlgari marka bu parfümün içerisinde mandalina ve küçük tahılların harmanlanmasıyla oluşturulmuş harika bir karışım yer alıyor. Etkin ve şimdiye kadar gördüğünüz parfümlerden bir hayli baskın olan bu parfüm sizi adeta deniz kenarında hissettirecek.

4. Calvin Clein Euphoria Edp Kadın Parfümü

Parfümler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amazon
Fiyatını Gör
Calvin Clein
Kadın Parfümü
Aradığın
Fiyatı Gör

Notalarında sandal ağacı, manolya, orkide ve Sicilya bergamotu gibi kokuların yer aldığı bu parfüm, kadın parfümleri arasında en çok tercih edilen modellerden biridir. Ayrıca Calvin Clein marka bu parfümün kalıcılık derecesi de son derece yüksektir.

5. Chole Nomade EDP Kadın Parfümü

Parfümler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amazon
Fiyatını Gör
Chole
Kadın Parfüm
Aradığın
Fiyatı Gör

Kırmızı meyvelerin ağırlıklı olduğu muhteşem bir koku olan Chole Nomade, uzun süre kalıcılık sağlayarak en iyi kadın parfüm modellerinden biri olduğunu gösteriyor. Çok satan parfüm markalarından biri olan Chole'nin diğer modellerini de mutlaka inceleyiniz.

6. Oriflame Love Potion EDP Kadın Parfümü

Parfümler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amazon
Fiyatını Gör
Oriflame
Kadın Parfümü
Aradığın
Fiyatı Gör

Zencefil, kakao tomurcukları ve çikolata notalarıyla muhteşem bir koku sunan Oriflame Love Potion kadınların en çok tercih ettiği parfümlerden biri olurken erkeklerinde en beğendiği kokular arasında yer alıyor.

<

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum