Para Politikası Kurulu Kararları

Para Politikası Kurulu Kararları
15.05.201502:52

Para Politikası Kurulu açıklamaları, para politikasın temel iletişim araçlarından biridir. Enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde, para politikası kararlarının alındığı organdır.

Haber güncelleme tarihi 04.02.2016 12:47

Para Politikası Kurulu, Başkan (Guvernör), Başkan (Guvernör) Yardımcıları, Banka Meclisi üyeleri arasından seçilecek bir üye ve Başkanın (Guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla atanacak bir üyeden olmak üzere yedi üyeden oluşur.

Kurul, önceden açıklanan bir takvim çerçevesinde aylık olarak toplanmaktadır. Toplantının hemen ardından Para Politikası Kurulu kararı ve kısa gerekçesi Merkez Bankası Genel Ağ sayfasında açıklanır. Kurul’un ayrıntılı değerlendirmelerini içeren toplantı özeti ise toplantıyı takip eden beş iş günü içinde Genel Ağ sayfasında yayımlanır.

Hazine Müsteşarı veya belirleyeceği Müsteşar Yardımcısı toplantılara oy hakkı olmaksızın katılabilir. Para Politikası Kurulu, üyelerin en az üçte ikisinin katılmasıyla toplanır ve mevcut üyelerin çoğunluğu ile karar verir. Oyların eşitliği halinde, Başkan'ın katıldığı tarafın teklifi kabul edilmiş sayılır.

 

Para Politikası Kurulu Ne Yapar?

Para Politikası Kurulu, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla para politikası ilke ve stratejilerinin ve bu stratejiler çerçevesinde hükümet ile birlikte enflasyon hedefinin belirlemesi, Türk Lirası'nın iç ve dış değerini korumak için gerekli tedbirlerin alınması ve yabancı paralar ile altın karşısındaki eşitliğini tespit etmeye yönelik kur rejiminin, yine hükümet ile birlikte belirlenmesi ile görevli ve yetkili olarak TCMB bünyesinde görev alan bir kuruldur.

 

Para Politikası Kurulu Nasıl Karar Alır?

Kurul, sermaye girişlerinin hızlandığı mevcut konjonktürde kredilerin öngörülenden daha hızlı artmaya başladığında finansal istikrara dair riskleri dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının, diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağını belirtir. Bu doğrultuda faiz koridoru sınırlı oranda indirilirken zorunlu karşılıklara ilişkin sıkılaştırıcı yönde ölçülü adımların atılmasını uygun görür.

Küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi durumunda para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasını uygun bulur. Bu doğrultuda alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek ve Türk Lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır.

Sermaye akımlarında oynaklık artarsa Kurul, Rezerv Opsiyon Mekanizması'nın etkinliğini kademeli olarak artırmaya karar verecektir. Otomatik dengeleyici özelliği sayesinde bu mekanizma faiz koridoruna duyulan ihtiyacı büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle gecelik borç verme faizlerinde 100 baz puanlık indirime gidilerek faiz koridoru daha simetrik bir hale getirilecektir.

Kurul, sermaye akımlarında zayıflama olursa daha sıkı bir likidite politikasının kredi büyümesini yavaşlatacağını öngörür. Sermaye girişlerinde tekrar hızlanma olması durumunda ise mevcut politika çerçevesi dahilinde likidite politikası, ROM ve zorunlu karşılıklar gibi araçlar kullanılarak gerekli tedbirler alınacaktır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.