Öykü Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öykü Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?
27.05.201510:24

Öykü yazmak için dikkat etmen gereken birkaç küçük tüyo ve hayal gücünü harmanlayarak sen de kalemi elinize alabilirsin. Aldıktan sonra ne mi yapacaksın? İnsanları hayran bırakacak öyküler yazacaksın! Peki bunu yaparken nelere dikkat etmelisin?

Haber güncelleme tarihi 27.02.2019 08:37

Öykü Nedir?

Türkçe Sözlük’te “Gerçek veya tasarlanmış olayları anlatan düzyazı türü.” biçiminde tanımlanmaktadır. İnsanoğlunun ilk edebi ürünlerinden olan destanlarla birlikte doğmuştur. Ancak günümüze kadar bir çok önemli değişimler geçirmiştir. Evet hepimiz hikaye okumuşuzdur. Teknolojinin gelişmesiyle internet ortamında hikaye yazan kitle de çoğaldı. Siz de öykü yazmak istiyorsanız şimdi okuyacağınız, öykü yazarken dikkat etmeniz gerekenleri aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

kitap-yazmak-gif.gif


Öykü Yazarken Dilin Önemi

Tabii ki herkes yazar olabilir yaş önemli değil. Önemli olan hikaye yazdığınızda yaşınızı belli etmemek. Gerek Türkçe'yi iyi kullanmak gerek cümlelerin kendi içlerinde anlamlı olması bunların hepsi aslında yaşınızı belli eden şeylerdir. Örnek vermek gerekirse;

"Onu orda görceğimi hiç tahmin etmezdim..." cümlesini "Onu orada göreceğimi asla tahmin edemezdim..." diye yazmanız sizin için büyük avantaj olacaktır. Çünkü yanlış yazım hataları sizin seviyenizi belli eden en büyük faktörlerden biridir. Hikaye yazarken en önemli noktalardan biri de nasıl okumak istiyorsanız öyle yazmanızdır. Siz de bu iki cümleyi okuduğunuzda hangi cümlenin daha kaliteli olduğunu anlamışsınızdır.

dilin-onemi.gif


Öykü Yazmak Herkesin Harcı Değildir!

Yazmak bizim dünyamızı başka dünyalara sunmak ve onlarla tanışmaktır. Öykü yazarı Doğu Yücel, "Yazmak, içimizdeki şeytanları yenmemizde bize yardımcı olur" der. Bunun sebebi yazdığımız zaman belki de en derin düşüncelerimizin ortaya çıkmasıdır. Yazmak bize onları kağıda döküp yüzleşme ve savaşarak yenme fırsatı sunar. 

Yazının her türü büyük bir devrim olabilir ama bu yazıda öykünün derinlerine ineceğiz. Öncelikle öykü nedir? Öykü kısa süren yazılardır. Ne kadar kısaysa o kadar öyküdür diyebiliriz. Ancak buradan yola çıkarak iki sayfalık bir yazı için de öykü diyemeyiz. Bir yazının öykü olabilmesi için belli kriterler vardır. Öykü ya da hikâye kısa olduğu için anlatım öz ve yoğundur, çok fazla karakter yoktur, gerçek ya da hayal ürünü olabilir. Öykü de asıl önemli olan sürprizli bir sondur. Buna birazdan tekrar değineceğiz.

Fabllar ve Binbir Gece Masalları öykünün habercileri olarak bilinir. İlk öykü ise İtalyan Giovanni Boccaccio'nun Decameron adlı eseridir.

Bu kısa bilgiden sonra öncelikle şunları söylemeliyim.

 • Bilgisayardaki yazılarınızı yedekleyin. 
 • Arkadaşlarınıza okutup yorum alın.
 • Olumsuz eleştirilere açık olun. Unutmayın ki onlar da potansiyel birer okur. Yine de bunu yaparken yazmak istediklerinizden de ödün vermeyin.

Öykü Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Yer, zaman ve mekân belirleyin. Bunları anlatırken mahkeme kararı gibi değil de öykünün içine yedirerek anlatın.
 2.  Anlatıcı bakış açısını seçin. Gözlemci, birinci şahıs veya Tanrısal bakış açılarından hangisi öykünüze uygunsa veya hangisinde yazmayı daha çok seviyorsanız ona karar verin derim.
 3. Zaman kiplerine dikkat edin. Mesela bir cümlede -di'li geçmiş zaman kullanırken bir sonraki cümle -miş'li geçmiş zaman olmamalı.
 4.  Cümlelerinizi özenle kurun. Günlük konuşma dili gibi yazmayın. Geldi, dedi... Sadece böyle anlatırsanız okuyucuyu yakalayamazsınız. Çok fazla olmasa da biraz süsleyin.
 5. Karakterleri iyi analiz edin. Okuyucunun gözünde canlanması ve sanki tanıdığı biri gibi olması okurken daha fazla ilgi duymasını sağlar. Bunun için de karakterlere gerçekte insanların sahip olduğu özellikleri yüklemelisiniz. Bunlar kötü şeyler de olursa daha inandırıcı olacaktır.
 6. Öykünün sonu şaşırtıcı olmalıdır. Bunu tek bir cümleyle (veya birkaç) yaptığınızda çok daha etkili olacaktır. İyi bir vuruş.

Yazar Doğu Yücel'e Cevapladı: İyi Bir Öykü Yazmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler!

doğu yücel

Öykü yazarken nelere dikkat ettiğini Doğu Yücel'e sorduğumuzda bir çırpıda aklına gelenleri söyledi:

 • Olayların inandırıcılığı
 • Karakterlerin canlılığı
 • Okuru daha en baştan yakalayacak olay örgüsü
 • Dilde akıcılık
 • Gereksiz süslemelerden arınmış olması
 • Kurguda yaratıcı buluşların ve güzel sürprizlerin olması
 • Okuru kışkırtıcı düşünceler ve ters köşelere yer verilmesi

Önerilen İçerik; E-kitap Nedir? Nasıl Kullanılır?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11203
4576
5005
2512
2511
3465
9223
1558
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 58
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.