Oy Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oy Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?
30.09.201514:58

Oyunuzun boşa gitmesini istemiyorsanız A'dan Z'ye oy kullanma ile ilgili detaylı bilgileri dikkate almalısınız. Biliyoruz ki her yıl milyonlarca oy geçersiz sayılıyor. İşte, 16 Nisan Pazar günü bunları dikkate alın;

Haber güncelleme tarihi 17.05.2021 12:15

SEÇİMLERDE OY KULLANMA VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Yüksek Seçim Kurulu, oy kullanırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında vatandaşı bilgilendirmek amacıyla bir yazı yayınladı. YSK tarafından yazılan ve servis edilen yazıda, seçim öncesi, sırası ve sonrasında oyun geçerli olmasını gerektiren konular ele anıldı.

Peki, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi sırasında oy kullanırken nelere dikkat edilmeli? Hangi partiler seçime giriyor? Hangi oylar geçersiz sayılacak? "24 Haziran 2018 seçimlerinde nasıl kullanmalıyız?" sorusuna cevap bulmak için sizler için özenle hazırladığımız bu içeriği dikkatle okuyabilirsiniz.

Oy Kullanma Saati

Oy kullanma saatleri tüm yurtta, 24 Haziran 2018  Pazar günü saat 08.00 ile 17.00 arasında gerçekleşecektir. Saat 17.00’den sonra okulların dış kapıları kapatılacak ve kimse içeri alınmayacaktır. Bu saatten önce okula girmişseniz hemen oyunuzu kullanacağınız sandığa gidiniz ve saat 17.05 bile geçse oyunuzu kullanma hakkına sahipsiniz. Ancak sandığın açılmasıyla birlikte artık oy kullanma hakkınız ortadan kalkmış olacaktır.

Doğu İllerinde Sandıklar 1 Saat Erken Açılacak

Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Iğdır ve Kilis'te 07.00-16.00 saatlerinde oy kullanacak olup, bu durum diğer iller için 08.00-17.00 saatleri olarak belirlendi.


24 Haziran 2018 Pazar Günü Oy Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

24 Haziran 2018 Pazar günü gerçekleşecek olan milletvekili ve Cumhurbaşkanı Seçimleri esnasında açıklanan oy pusulaları yeni bir seçim sürecine girdiğimizi göstermektedir.

Bu seçimde ilk kez partiler arası ittifak dayanışması yer almaktadır. Peki, bu seçimde pusulalarda oyu nasıl kullanacağız?

Aşağıda görüldüğü üzere seçim pusulasında “Cumhur İttifakı” , “Millet İttifakı” yer almaktadır. Burada verilecek oy partilerin milletvekili sayıları için önemlidir. İttifak içerisinde yer alan partilerden hangisine oy verirseniz o partiye oy vermiş olacaksınız. Burada önemli olan şey ise, ittifak içerisinde hangi partiye oy verirseniz verin toplam oy ittifak adı altında birleşecektir. Kısacası, hangi parti simgesine mührü basarsanız o partiye oy yazılırken, aynı zamanda ittifaka da oy yazılacaktır.

Diğer bir seçim pusulasında ise Cumhurbaşkanı adayları yer almaktadır. Listede 6 Cumhurbaşkanı adayı yer almaktadır. Hangi adayın seçilmesini istiyorsanız, o adaya mührü basabilirsiniz.

oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

oy kullanırken nelere dikkat edilmeli

Mühre Dikkat Ediniz

Oy kullanmak kadar oy kullanmadan önceki kontroller de önemlidir. Aldığınız oy pusulası ve zarfın arka kısmında mühür olup olmamasına dikkat ediniz. “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” yazılı mühür yoksa o oyların bir geçerliliği de yoktur. Ayrıca zarf ya da pusula üzerinde siyasi işaret ya da yazı varsa oyunuz geçersiz sayılacaktır.


Aşama Aşama Oy Kullanma Nasıl Olmalı?

Sandık görevlileri tarafından sizlere verilecek olan oy pusulası, mühür ve zarfınızı alarak hazırlanmış olan oy kullanma yerine giriniz. O bölgede bir masa olacaktır. Eğer masanın üzerinde mühürle basılmış alanlar varsa görevlileri çağırınız ve o alanı silmelerini söyleyiniz çünkü bu alana basılmış mühürler kağıdınıza bulaşabilir ve oyunuzun geçersiz olmasına neden olabilir. Temiz masanın üzerine pusulanızı seriniz, oy vermek istediğiniz tercihe mührünüzü vurunuz. Ancak iki tercihin arasına ya da dışarıdaki alanlara basılırsa oyunuz geçersiz olacaktır. Mührü sadece bir yere vurunuz,  'evet' ya da 'hayır' seçeneklerinin ikisine de vurduğunuz zaman oyunuz geçersiz olacaktır.

Mührünüzü zarfa basmayınız, sadece oy pusulasındaki alana basınız. Mührünüz kuruduktan sonra pusulanızı zarfınıza koyarak kapatınız ve elinizdeki zarfı seçim sandığına atarak, oy verdiğinize dair imzanızı atıp oy verme işleminizi bitiriniz.

oy

Oy Pusulasını Yırtmayın

Oy pusulanız ortadan ikiye yırtılmışsa, oyunuz geçersiz olacaktır. Ancak ucunda küçük bir yırtılma olmuşsa oyunuz geçerliliğini korur. Ayrıca zarf, pusula üzerinde yazı ya da zarfın içinden çıkan herhangi bir materyal varsa o oy da geçersiz sayılacaktır. Bunun için bir şeyleri şov olarak yapmaya çalışmayın, bu oyunuzun yanmasına neden olacaktır.

oy kullanırken nelere dikkat edilmeli

Mührü Taşırmayınız

Mührü taşırmayınız. Ancak az bir şey taşması halinde oyunuz geçerliliğini koruyacaktır.

%50’den fazlasının taşması halinde oyunuz geçersiz olacaktır. Oy verdiğiniz tercihin alanına birden fazla mühür bastığınız zaman oyunuz geçerli olacaktır. Ancak her şeyi usulünce yaparak oyunuzun geçerliliğini koruyunuz. Oyunuzu yanlış kullandığınızın farkına vardığınızda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Sandık görevlilerinden yeniden oy pusulası talep etmeyiniz.

Seçim Günü Öncelikli Olanlar!

Seçim günü hamile, yaşlı, engelli seçmenler oy kuyruğunda bekletilmeden oy kullanacaklardır. Seçmenler cep telefonlarını oy kullandıkları zaman görevliye ya da tanıdığı bir kişiye bırakarak oy kullanma kabinine girmelidir. Eğer seçmenin fotoğraf çektiği anlaşılırsa seçim görevlilerinin müdahalesi sonucu oyu geçersiz olacaktır.

Oy Kullanmakla İlgili En Çok Merak Edilen Sorular!

Yarın sandığa gideceğiz. Oy kullanma sırasında ya da öncesinde yaşanılan ve sık sık dile getirilen soruların cevabını sizler için derledik. 

oy

Nerede, Hangi Sandıkta Oy Kullanılacağı Nasıl Öğrenilecek?

Nerede ve hangi sandıkta oy kullanılacağı, adresinize gelen seçmen bilgi kağıdında yer alıyor. Seçmen bilgi kağıdının elinize ulaşmaması halinde; Seçmen Portalı, e-Devlet kapısı ya da mobil uygulamadan kendinizin ve sizle aynı hanede oturanların oy kullanacağı yer ve sandık numarasını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Sürücü Belgesi ile Oy Verilebilir mi?

T.C kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, ehliyet ve askeri kimlik kartı gibi kimliği tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki herhangi bir belgeyle oy kullanabilirsiniz.

Adres Kaydı Olmayanlar da Oy Kullanabilir mi?

MERNİS Adres Kayıt Sistemi'nde kaydı olmayanlar, haklarında verilen kısıtlama kararı temyizde kesinleşenler, kamu hizmetlerinden yasaklılar, silah altındaki er ve erbaş, askeri öğrenciler ile taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan ceza evinde bulunan hükümlüler oy kullanamıyor.

Engelli Seçmenlere Yardım Edilebilir mi?

Görme engelliler ve bedensel engelli açıkça belli olanlar aynı seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, yanında akrabası olunmaması halinde ise herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek.


24 HAZİRAN 2018'DE SEÇİME GİRECEK PARTİLER

24 Haziran 2018 Pazar günü seçime girecek ve oy kullanacağınız partiler ve ittifaklar şöyle;


Önemli Not: Eğer kimliğinizi kaybetmişseniz "Nüfus Müdürlükleri" seçim olacağı gün açıktır. Oraya gidip oy kullanmanıza dair belge alabilirsiniz. Soğuk damgalı mühürlü belgeler geçerli olacaktır. Resim olmayan hiçbir belge kabul edilmeyecektir. Ehliyet, nüfus cüzdanı, aile evlilik cüzdanı geçerli olacaktır. Ancak bu belgelerde TC numarasının olup olmadığına dikkat ediniz. Artık bütün belgelerde TC no'lu olma zorunluluğu var.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.