Otomobil Dünyasındaki Kısaltmalar

Otomobil Dünyasındaki Kısaltmalar
23.05.201512:24

Araçların özellikleri arasında en çok karşılaştığımız kısaltmaların ne demek olduğunu merak ediyorsanız cevapları bu yazımızda.

Haber güncelleme tarihi 25.03.2019 09:18

Yollarda gördüğümüz araçların arkasında yazan ya da araç alacağınız zaman teknik özellikleri arasında sıkça gördüğünüz kısaltmaların anlamlarını bir çoğumuz bilmiyoruz. Her firmanın da patent ya da telif hakları sebebiyle farklı isimler vermesiyle kafamız hepten karışıyor. 

Kullanılan kısaltmalar o kadar falza ki hepsini yazmaya sayfalar yetmez. Biz de en çok karşılaştığımız kısaltmaların anlamlarını derlemeye çalıştık. Aşağıda alfabetik sıraya göre bu kısaltmalarınızı bulabilir ve açılımlarının ne demek olduğunu görebilirsiniz.

 

İşte Arabalarda En Çok Kullanılan Kısaltmalar

* AAS – (Auto Adjusting Suspension) Otomatik Ayarlı Süspansiyon

* ABS - (Antilock Brake System) Kilitlenmeyen ve kızaklanmayan fren sistemi

* A/C - (Air Conditioning) Klima

* ACC - (Automatic Climate Control) Otomatik iklimlendirme kontrolü

* ASR – ( Anti slip regulation ) Patinaj önleyici sistem. ASR sistemi ani gaza basmalarda, tahrik tekerleklerinin aşırı dönmesini engelleyerek, aracın patinaj yapmasına engel olur.

* AWD - (All Wheel Drive) Tüm tekerleklerden tahrikli.

* BAS – ( Brake Assist System ) Ani frenlemede fren hidroliği içindeki basıncı arttıran ve her tekerde eşit fren gücü dağılımı sağlayan sistem.

* CC - (Cruise Control) Hız sabitleyici

* CD - Hava direnci katsayısı demektir. Aracın sürtünme kuvvetine gösterdiği değerdir. Bu değer düştükçe sürtünme az olur ve yakıt tüketimini olumlu etkiler.

* CDI – ( Common rail Direkt Injektion )( capacitive discharge ignition ) Ortak yakıt hatlı dizel sisteminin Mercedes’ te kullanılan ismidir. Dizel motorunun yüksek devirlerde düşen yakıt pompası basıncı problemine karşı geliştirilmiş, dizel yakıtının her enjektör için ayrı bir pompayla püskürtüldüğü klasik sisteme karşılık, ortak bir kanala pompalanarak, basınç kaybı olmadan enjektörlere aktarıldığı yakıt besleme sistemidir. Dizel motorunun daha yüksek devirlere çıkmasını sağlar.

* CDTi – ( Common Rail Diesel Turbo injection ) Opel firmasının common rail sistemini kullanan Ecotec motoruna verdiği isimdir.

* CO2 - (Carbon Dioxide) Karbondioksit

* CRDI- ( Common Rail Direkt Injektion ) Common rail sisteminin Hyundai ve Kia da kullanılan versiyonudur.

* CVT - (Continuously Variable Transmission) Sürekli değişken transmisyon. Bu sistemde dişli çemberleri birbirlerine bir çelik bantla bağlı bulunurlar böylece kademesiz bir vites kontrolü sağlanır. Konvansiyonel şanzımanlarda geçişler dişlilerle sağlanır. Honda, Subaru, Nissan gibi markaların kullandığı otomatik şanzıman çeşididir.

* CVVT-Elektronik olarak değişken supap zamanlaması ile çalışan motor.

* d / d – devir / dakika. Motor pistonlarının 1 dakikada yaptığı devir sayısıdır.

* DSC - ( Dynamic stability Control ) ESP ile aynı şekilde,  4 tekerleğin yola en iyi şekilde tutunmasını sağlayan sistem.

* DSG – Volkswagen üretimi çift kavramalı otomatik olarak vites değiştirmeye olanak sağlayan sıralı manuel şanzıman

* EAS – ( Electronic Active Steering ) Ön tekerleklerin ani direksiyon hareketleri sebebiyle yol tutuşu kaybını engelleyen aktif direksiyon sistemi.

* EASY GO – Anahtarsız sürüş sistemi ( Fiat)

* EBD – (Electronic brake distribütör ) Elektronik fren dağılımı. Fren gücünün 4 tekerlekte eşit olmasını sağlayan hidrolik dağılımlı destek sistemi.

* ECOTEC - General Motors 'un geliştirdiği çevreci ve ekonomik özelliklerde teknoloji sağlayan motor.

* ECS - (Emission Control System) Emisyon kontrol sistemi

* EDS (Elektronik diferansiyel kilidi) Çekiş sağlayan tekerleklerden biri boşa döndüğünde diğer tekerleklere verilen gücü artıran ve yol tutuşunu sağlayan sistem.

* EPS – (Electronic power steering) Elektronik kumandalı hidrolik direksiyon Hidrolik destekli ve hıza duyarlı elektrik motorlu direksiyon sistemi. Düşük hızlarda daha yumuşak, hızlandıkça sertleşen direksiyon.

* ESC - (Electronic Spark Control) Elektronik kıvılcım kontrolü. Yangın riskine karşı kontrol sağlar.

* ESP – ( Electronic stabilty program ) Elektronik denge programı. Savrulma, ani direksiyon kırma gibi araç dengesinin bozulduğu durumlarında devreye girerek dört tekerleğin her birine farklı fren kuvveti uygular. Gerektiğinde bir tekerleğe fren yaptırabilen ve amortisörlerin hareketini de kontrol eden sistem.

* ETC: (Electronic Traction Control) Elektronik çekiş kontrol ve düzeltme sistemi.

* Euro NCAP – ( European New Car Assesment Programme ) Avrupa yeni araç değerlendirme programı. Piyasaya sürülecek her yeni arabanın önden ve yandan çarpışma testlerini yapar. Bunun yanında yaya güvenliği ve çocuk güvenliği alanlarında da değerlendirme yapan bağımsız kuruluş. Yapılan test sonuçları kamuoyuyla paylaşılır. En yüksek puan 5 yıldızdır. Yüksek puan almak otomotiv firmaları için önemli bir saygınlık öğesidir. Testleri geçemeyen araçlar trafiğe sürülemez. Testlerden elde edilen veriler ışığında üretilen her yeni model bir öncekinden daha güvenli olmaktadır.

* FPS – Çarpışma anında benzin deposunun otomobilin içi ile bağlantısını kesen sistemdir.

* FSI – (Fuel stratified injection) Doğrudan enjeksiyon gerçekleştiren, fakat yüksek oktanlı benzinlerle çalışan motor. VW tarafından geliştirilen sistemde yakıt, ateşlemeden hemen önce direkt silindire püskürtülür ve daha hızlı yanma sağlanır.

* FWD - (Front Wheel Drive) Önden çekişli

* GDI - (Gasoline Direct Injection) Direkt benzin enjeksiyonlu motor. Mitsubishi’nin kullandığı sistemdir.

* GTi- (grand touring injection) Performansı yükseltilmiş araçlardır. (Peugeot, VW vs.)

* GTC – ( Gran turismo compact ) Opel Astra’ nın tek kapılı performans modeli

* HDC (Hill descent control) Arazi araçlarında kullanılan elektronik ayarlı fren ile kontrollü tırmanma sağlayan sistem.

* HDI - (High Pressure Diesel Injection) Yüksek basınçlı dizel yakıt enjeksiyonu.  Peugeot firması tarafından geliştirilmiştir

* Hill Holder  – Yokuş yukarı kalkışlar sırasında aracın geriye kaymasını engelleyen sistem. Freni bıraktığınızda 2 saniye süreyle sizin yerinize frenleme yapmaya devam eder. Yokuş yukarı ve yokuş aşağı iki şekilde de çalışır.

* JTD – (Unijet turbo dizel) Fiat ve Alfa Romeo’nun dizel araçlar için kullandığı direkt enjeksiyonlu dizel yakıt siztemi.

* PDC (Parktronic; Park Distance Control): Araçtaki park sensörlerinin çalışma sistemine verilen isim.

* PS- ( Pferde Starke ) Beygir gücü. Motorun ürettiği güç katsayısı

* RDC (Lastik basınç kontrolü) Tekerleklerdeki basınç ve sıcaklığı ölçen sistem. Basınç azalmasını durumunda uyarı verir.

* RPM - (Revolutions Per Minute) Motor pistonlarının dakikadaki devir sayısı

* SAV (Sports Activity Vehicle): Sportif özellikleri olan, arazi tipli binek araç. Bu terim BMW tarafından arazi aracı X5 için özel olarak kullanılmış. Nedeni ise, X5'in gerçek bir arazi aracı ile konforlu bir otomobil karışımı olması

* SDI (Saugdiesel Direct Injection): VW' nin turbosu bulunmayan direkt enjeksiyonlu dizel motor sistemi. SDI (Emmeli dizel direct enjeksiyon diye de geçer)

* SRS - (Supplemental Restraint System)  Yardımcı emniyet Sistemi. Olası bir kazada hava yastığı ve aktif gergili emniyet kemerlerinin birlikte çalışmasını, pedallarının ileriye doğru katlanmasını sağlayan tüm ek güvenlik sisteminin ismi. Emniyet kemeri ve hava yastıklarının birlikte çalıştığı sistemdir.

* SUV (Sport utility vehicle) Sportif zevk aracı. Yüksekliği artırılmış araç diye de kısaltılabilir.

* SW - (Station Wagon) Bagaj kısmı daha geniş, arkası daha uzun araç.

* TAS (Travel Assist System): Bu sistem araç içindeki dahili GSM hattı sayesinde kaza ve arıza hallinde markanın merkezine aracın konum bilgisini ve yardım mesajını gönderiyor.

* TC (Traction Control): Opel'in ASR sisteminin adıdır. Tekerleklerin çekiş kontrolünü yapar ve tutunmayı arttırır.

* TCS - (Traction Control System) Çekiş kontrolünün diğer bir ismidir.

* TDCI – (turbo diesel common rail injection) Ford’un kullandığı common rail motor sistemi.

* TDI - (Turbo Direct Injection) Direkt enjeksiyonlu turbo motor ( Audi, VW, Seat, Skoda’nın kullandığı CRDi sistemi )

* TFSI – FSI motorun turbo eklenmiş performansı artırılmış halidir.

* TIR – ( Transport international Routiel ) Uluslararası karayolu taşımacılığı

* TPM - (Tire Pressure Monitor) Lastik basıncını gösteren bir diğer sistem.

* TSI – VW grubun FSI motora turbonun yanında aşırı besleme sağlayan kompresör ile güçlendirdiği motordur. Düşük hacimli fakat yüksek beygir ve tork gücü üretirler.

* VSA – Honda’ nın araç denge kontrol sistemi

* VSC – ( Vehicle stability control system ) Toyota'nın ESP sistemine verdiği isim

* VTEC - (Variable-valve timing and electronic-lift control) Honda tarafından geliştirilen değişken zamanlamalı supap kontrol sistemli motor teknolojisi. Düşük devirde az yakıt tüketir, yüksek devirde de performans sunabilir.

* 4WD - (Four Wheel Drive) Dört tekerlekten tahrikli, dört çekerli

* 4MATIC - Mercedes'in dört tekerlekten çekiş sistemi

* 7GTRONIC- Mercedes'in 7 ileri otomatik vites sistem

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
67
38
39
35
35
4
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.