Ortognatik Cerrahi

Ortognatik Cerrahi
22.03.201614:11

Ortognatik cerrahi nedir? Ortognatik cerrahi hangi durumlarda uygulanmaktadır?

Haber güncelleme tarihi 15.05.2017 12:10

Ortognatik cerrahi, alt ve üst çenenin şekil bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olan yöntemdir. Genel olarak çene cerrahisi ve çene ameliyatı olarak bilinmektedir. Bu cerrahi tedavi, dişleri taşıyan kemiklerin hareketlendirilmesi ve bu şekilde ısırma bozukluklarının giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yüz oranlarının düzetilmesine yardımcı olarak da ortognatik cerrahi kullanılmaktadır.

ortognatik-cerrahi.jpg

Ortognatik cerrahi öncesinde tel tedavisi için uzman doktorlar tarafından muayene ve  planlama yapılır. Planlamada hastadan ölçüler alınır, hastanın fotoğrafları çekilir, gerekli filmler çekilip analizler yapılır. Bu filmler panoromik, sefalometrik ve tomografi olarak adlandırılır. Ortognatik cerrahi öncesinde de hastadan tekrar alınan ölçüler üzerinde tekrar bir çalışma yapılarak ameliyat sırasında kullanılacak olan rehber splintler hazırlanır. Ameliyat sırasında ortodonti uzmanı da ameliyathanede hazır bulunmaktadır.

ortognatik-cerrahi-001.jpg

Ortognatik cerrahi, ortodontik tedavi zamanında yapılmaktadır. İlk olarak ortodontik tedaviye başlanmaktadır. Genellikle 1 yıl içinde ortodontik tedavi uygulanır. Daha sonrasında ise ortodontik tedavi süreci devam ederken, ortognatik cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Çene ameliyatı hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Bu nedenle ameliyat saatinde değişkenlik görülür fakat genellikle çene ameliyatı 2 – 6 saat arasında sürmektedir.

ortognatik-cerrahi-002.jpg

Ameliyat sonrasında doktorun önerisine göre 2 -3 gün hasta hastanede kontrol altında tutulmaktadır. Daha sonra ise hasta 1 hafta boyunca biraz sıkıntı yaşayabilir. Bu durum her ameliyat ya da hastalıkta görülür fakat sıkıntı ya da sorunlar 1 haftayı aşmamaktadır. İlerleyen haftalarda ise hastalar kendini daha iyi hissetmektedir. Bu şekilde iyileşme ve düzelme süreci başlamaktadır. 1. aydan sonra ise hastalar belirli bir şekilde düzelmeye hissetmektedirler.

ortognatik-cerrahi-004.jpg

6. aydan itibaren iyileşme ve düzelme meydana gelir. Genellikle 1 yıl sonrasında hastalar tam iyileşme yaşarlar. Hastalar 1 yılın sonunda kesin iyileşmeyi görmektedirler. 1 yıl sonrasında neredeyse hiç ameliyat olmamış gibi hissederler. Kişiler normal hayatına devam etmeye başlarlar. Tüm sorun ve sıkıntılar ortadan kalkmaktadır. Çene ameliyatı olan kişilerin ağız sağlığında ciddi oranda düzelme görülür. Isırma ve yüz oranı bozuklukları tamamen düzelir. Sağlıklı bir çene yapısı meydana gelir. 

ortognatik-cerrahi-003.jpg

 

Ortognatik Cerrahi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  • Alt çenenin önde, geride, sağ yan veya sol yanda olması
  • Alt çenenin bir tarafının veya tümünün az gelişmiş olması
  • Üst çenenin önde, geride, sağ yan veya sol yanda olması
  • Üst çenede gelişim azlığı durumlarında
  • Alt çene ve üst çenedeki dişlerin birbirine değmemesi
  • Çene ucunun ileride ya da geride olması ve küçük veya büyük olması
  • Elmacık kemiklerinin olması gerekenden büyük, küçük, önde ya da geride olması
  • Kaza ve tümör nedeniyle çenelerin şekil ve yapısının bozulması durumlarında 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.