ORİGAMİ NEDİR?

ORİGAMİ NEDİR?
31.10.201509:51

Origami hobi olarak yapılan bir sanattır. Eğlenceli ve geliştirici yönü ile herkesin ilgisini çekmektedir. Peki, tam olarak origami nedir? Origami türleri nelerdir? İşte, origami hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar...

Haber güncelleme tarihi 30.10.2020 20:51

Origami Nedir?

Origami, kağıt katlama sanatıdır. Japonca oru (katlama) kami ( kağıt) anlamına gelmektedir. Bu kelimelerin birleşmesiyle katlanmış kağıt anlamına gelen sanat ortaya çıkmaktadır. İsmi Japonya’ dan gelen bu sanatın tarihi Çin’ e dayanmaktadır. Origami kağıt ile yapılan, makas ve yapıştırıcı kullanılmadan tamamlanan bir sanattır. Eğlenceli ve etkili bir sanattır.


Origami Tarihi

Origami, Japonca bir isimden geldiği için Japon sanatı olarak bilinir fakat origami tarihi Çin’e dayanmaktadır. Bu sanatın Çinliler, tarafından yapıldığı belirtilmektedir. Kağıdı ilk olarak Çinliler icat edip üretmiş. Çinliler kağıdı M.Ö 250’de bulmuştur.

O dönemler, kağıdı genellikle dini törenler de ve hediye paketlemek amaçlı kullanan Çinliler, daha sonra fiyatının düşmesi ile farklı alanlarda da kullanmaya başlamıştır. 1900’lü yıllarda okullarda öğretilmeye başlanmıştır. Kağıt katlama sanatı çocukların matematiksel zekasını ilerlettiği görülmüştür. İnsanlar bu sanat dalı ile yeteneklerini keşfetmiştir.

Japonca bir isim almasının sebebi ise, bu ülkeye giden Budist Rahipler tarafından öğretildiği belirtilmektedir. Japonlar, tarafından geliştirilerek ismini almıştır. 2. Dünya Savaşı sonrasında origami daha da gelişerek sanatsal anlamda gelişme kaydetmiştir. Bu sanat dalı, her yaştan insanın ilgisini çekmeyi başarmış ve günümüzde hala ilgilenilmektedir.


Japon Kültüründe Önemi

Japon kültüründe turna kuşunun büyük bir önemi bulunmaktadır. Origami olarak yapılmış turna kuşu da aynı önemi taşımaktadır. Japon kültüründe 1.000 tane turna kuşu yapan kişinin sağlıklı ve uzun bir ömür geçirdiği düşünülmektedir.

Turna kuşunun popüler olmasının sebebi ise küçük bir kızın umut dolu dünyasıdır. 2. Dünya Savaşı'nda Hiroşima’ya nükleer bombalar atılmıştır. Bu durumdan dolayı 11 yaşındaki küçük kız çocuğu Lösemi hastası olmuştur. Küçük kız turnaların onu iyileştirmesi umudu ile origami sanatını kullanarak turna yapmaya başlamaktadır fakat küçük kız, 644. turnayı bitirdikten sonra yaşama veda eder.

Küçük kızın anısına, nükleer bombanın atıldığı 6 Ağustos tarihinde Japonya ve dünyanın farklı ülkelerinde çocuklar, evrensel barış adı altında turna kuşu yapmaktadır. Çocuklar tarafından yapılan bu turna kuşları, hayatını kaybeden küçük kız Sadako Sasaki’ nin Hiroşima’daki anıtına göndermektedirler.


Origami Çeşitleri Nelerdir?

Origami sanatı, ilk olarak kağıt katlama ile elde edilen figürlerden oluşmaktaydı. Hayvan ve eşya figürleri yapılarak birbirinden farklı modeller yapılırdır fakat bu sanat daha da geliştirilerek çeşitlendirildi. Günümüzde origaminin birçok farklı çeşidi ortaya çıkmıştır.


Klasik Origami

Genellikle tek parça kağıt katlanarak yapılmaktadır. Klasik origami çeşidinde kesme ya da yapıştırma işlemi olmamaktadır. Tek kağıt katlanarak yapılan bu çeşitte, farklı bir işlem uygulanmamaktadır.


Modüler Origami

Modüler origami, parçalı origami olarak bilinmektedir. Klasik origami de olduğu gibi tek parça kağıttan yapılmaktadır fakat klasik origamidan farklı bulunmaktadır. Modüler origami 3 boyutlu olarak yapılmaktadır. Geometrik bir şekil yapılarak aynı şekilde yapılan geometrik şekillerin birleşmesi ile oluşmaktadır. Modüler origami türünde istenilen figür yapılabilir. Kullanılan figür sayısın da belirli bir limit yoktur. İstenilen sayıda figür kullanılabilir.


Islak Origami

Islak Origami, farklılık göstermektedir. Bu türü yapabilmek için, kağıdı ıslatmak gerekiyor. Bu yöntem ile kağıt daha kolay katlanmaktadır. Islak origami ile daha gerçekçi modeller oluşmaktadır. Bu uygulamada da kesme ve yapıştırma işlemi bulunmaktadır.


Modern Origami

Modern origami, diğer çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Origami sanatını icra eden kişiler bu durumu daha da geliştirerek farklı ürünler kullanarak başka bir çeşit ortaya koymuştur. Geometrik şekilleri farklı modellerle değişik bir biçimde yorumlamak için çeşitli ürünler kullanmıştır. Su, makas, tutkal ve daha birçok ürün kullanarak farklı modeller çıkarmışlardır. Modern origami içinde 4 farklı çeşit bulunmaktadır. Bunlar, pop-up origami, mimari origami, book art origami ve krigamidir.

1.Pop – up origami

Pop –up origami türünde kesme, boyama ve yapıştırma işlemleri yapılmaktadır. Bu origami çeşidi en serbest olanıdır. Genellikle masal kitaplarında uygulanır. Masalları çocukların hafızasında canlandırmak amaçlı yapılmaktadır.


2.Mimari origami

Mimari origami 3D figürlerden oluşmaktadır. Bu uygulamada da kesme, boyama ve yapıştırma işlemleri yapılmaktadır.


3.Book art origami

Book art origami 2009 yılında bulunmuş bir çeşittir. Isaac G. Salazar tarafından tasarlanmıştır. Eski ve kullanılmayan kitapları dekoratif amaçlı kullanmak için yapılmaktadır. Bu uygulamada semboller ve kelimeler yazılarak 3D görüntüler yapılmaktadır.


4. Kirigami

Kirigami kağıt kesme sanatı olarak adlandırılmaktadır. Kağıt katlanarak kesilmektedir. Bu şekilde krigami uygulanmaktadır. Bu çeşitte kesme işlemi ön plandır. Daha az katlanır ve daha fazla kesilir.


Origami Sanatının Çocuklar Üzerinde Etkisi

Origami sanatı, ilk yıllarda çocukların matematiksel zekasını geliştirmek amaçlı kullanılmış ve başarıya ulaşılmıştır. Bu yüzden çocuklarınıza bu sanatı hobi haline getirerek icra etmelerini sağlayabilirsiniz. Tabi ki origami çocuklar için her şeyden önce oyun niteliğindedir. Bu oyunu eğlenceli hale dönüştürerek çocuklarınıza origami sanatını öğrenmesinde fayda sağlayabilirsiniz.

  • Çocuğun yapacağı şekiller, estetik duygusunun gelişmesinde yardımcı olmaktadır.
  • Öğrenebilme ve algılama gücünü geliştirmede yardımcı olur.
  • Çocuklara gözlemlemeyi, iletişim kurmayı ve iş birliği yapmayı öğretmektedir.
  • Sanatsal faaliyetler çocukların sosyalleşmesini sağlamaktadır.
  • Origami yaparken, kendi düşüncelerini kağıda yansıtırlar. Kağıdın şekli, rengi ve boyutuna karar verirler. Bu da çocukların duygu ve düşüncelerini yansıtmasını sağlamaktadır.
  • Origami sanatı yapılırken, eller, göz, beyin çalışmaktadır. Bu da çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Bu durum çocuklara psiko – motor gelişim kazancı sağlamaktadır. El ve kol kaslarının gelişmesi, beyin ve omurilik gelişimi, el ve göz koordinasyonlarının gelişmesinde büyük fayda sağlamaktadır.
  • Origami, çocukların dil gelişiminde de yarar sağlamaktadır. Origami ile ilgilenen çocuklara soru cevap şeklinde konuşularak dil gelişiminde yardımcı olunabilmektedir.
  • Origami, ilk öğrenildiği yılların sonrasında çocukların matematiksel zekasının gelişmesinde kullanılmış ve başarılı olmuştur. Origami sanatını kullanarak çocuklarınıza matematiği zevkli ve eğlenceli şekilde öğreterek sevdirebilirsiniz. Geometrik şekiller yardımı ile çocuklarınıza matematik kavramları ve terimleri öğretebilirsiniz. Geometrik şekilleri yaptırarak tanımasını, farklarını görmesini ve farkına varmasında yardımcı olabilirsiniz.

Origami Nerelerde Kullanılır?

Origami sanatı, genellikle hobi amaçlı yapılmaktadır. Hobi olarak yapılan bu sanat, çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. İlk olarak dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Değişik figürler yaparak sevdiklerinize hediye edebilir, dekoratif olarak kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınıza el emeği olan bu figürlerden yaparak çeşitli oyuncaklar hazırlayabilirsiniz.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
410
352
161
44
51
45
90
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.