Onlar Tarihin Seyrini Değiştirdiler

Dünya'da tarihin seyrini değiştiren birçok önemli olay ve insan yer almaktadır. Bizler de bu içerikte verdiği kararlarla ya da ortaya sunduğu düşüncelerle tarihin seyrini değiştiren kişileri inceledik...
Onlar Tarihin Seyrini Değiştirdiler

Tarihte öyle insanlar var ki hem ilmiyle hem maneviyatıyla insanlık tarihini değiştirdiler.

 


1- İslam dininin ve insanlığın peygamberi Hz. Muhammed(s.a.v)

Alemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber Hz.Muhammed(s.a.v), hicri 571 yılında Mekke'de dünyaya gelmiştir. Örnek yaşantısı ve tebliğ ettiği İslam dininin kaideleriyle insanlık aleminin seyrini değiştirmiştir. Getirdiği din tüm insanlığı kapsamış ve beşeriyetin kurtuluşuna vesile olmuştur.

 


2- Hıristiyanlığın peygamberi Hz. İsa

Hıristiyanlık dininin peygamberi olan Hz.İsa, Allah'ın mucizesi ile babasız olarak  dünyaya gelmiştir. Peygamberi olduğu dini tebliğ etmeye çalışmış, özellikle Roma imparatorluğu tarafından yoğun baskılara maruz kalan Hz.İsa kendisine inanmayanlar tarafından çarmıha gerilerek şehid edilmiştir.

 


3-Yahudi asıllı olan Alman Fizikçi Albert Einstein

Aslen Yahudi olan fakat Almanya'da ki Nazi baskısından kaçarak Amerika Birleşik Devletleri'ne  giden Einstein, dünyanın en iyi fizikçisi olarak kabul edilmektedir. Geliştirdiği nükleer teknolojisi ile çığır açmış, hayatı boyunca yüzlerce bilimsel makale kaleme almıştır.

 


4- Cenovalı denizci ve kaşif olan Kristof Kolomb

Dünyaca ünlü Cenovalı kaşif Kristof Kolomb, dünya sömürgeciliğinin temellerini atan ve Amerika kıtasına ayak basan ilk denizci olarak tanınır. Batı dünyasının tarihsel gelişimini de derinden etkileyen Kolomb, yaptığı deniz aşırı keşiflerle büyük bir misyonerlik faaliyeti yürütmüştür.

 


5- Matbaacılığın babası Johannes Gutenberg.

Aynı zamanda kuyumcu ve yayıncı da olan Gutenberg, hareketli parçalarla yazı baskısını geliştirerek modern matbaanın temellerini atmıştır. Modern matbaacılığın kurucusu olarak kabul edilir. Sert metaller ve değerli taşlar üzerinde de çalışmıştır.

 

 


6- Kâğıdı keşfederek insanlığın kaderini değiştiren Çinli kâşif Ts'ai Lun.

Günümüz standartlarında ilk kağıdı üreten Çinli bilim adamıdır. Bundan 2200 yıl önce ürettiği kağıt, yaklaşık 500 yıl boyunca kayıp bir sanat olarak kalmıştır. Talas savaşından sonra Araplar tarafından esir alınan çinliler vasıtasıyla İslam dünyasında tanıtılmıştır.

 


7- Pavlik Kiliseleri' nin kurucusu ve en büyük Hıristiyan misyoner olan Aziz Pavlus.

Hıristiyanlık dininin yayılmaya başladığı dönemlerde Ferisi Yahudilerinden olan Aziz Pavlus, daha sonra Hıristiyanlık dinini kabul etmiş ve Anadoluyu adım adım dolaşarak misyoner faaliyetleri yürütmüştür. Pavlus kiliseleri' nin kurucusudur.

 

 


8- Çinli ahlak ve devlet filozofu olan Konfüçyüs.

Çin geleneklerini geliştirdiği düşünce sistemi ile birleştirerek insanlara anlatmaya çalışmıştır. İsmi peygamber olarakta anılmakta ve dinler tarihi uzmanları tarafından Konfüçyüs'ün düşünce sistemi din olarak kabul edilmektedir.

 


9- Budizm'in kurucusu Gautama Buddha.

Hindistan'da dünyaya geldiğine inanılan Buddha, Budizm inancının kurucusudur. Değişik dinlerde de kutsal olarak kabul edilmektedir.

 


10- Modern fiziğin kurucusu olan Isaac Newton.

Tarihin en etkili bilim adamarından birisi olarak kabul edilen Newton, aynı zamanda matematik, felsefe ve ilahiyat üzerine de çalışmalar yapmış İngiliz fizikçidir. İlk yansıtmalı telgrafı geliştirmiş, beyaz ışığın bir prizmaya tutulduğunda farklı renklerden bir tayf yapması gözlemi sonucu bir renk kuramı ortaya koymuştur.

 

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.