Sosyal Medya Uzmanı Ömer Ali Dönmez: Sosyal Medyanın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medya Uzmanı Ömer Ali Dönmez: Sosyal Medyanın Dijital Pazarlama Üzerindeki Etkisi
27.10.202013:08

Ünlü sosyal medya yöneticisi Ömer Ali Dönmez, son dönemin en popüler konuları arasında yer alan sosyal medya hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Halkla ilişkilerin dijital hali sosyal medyanın dijital pazarlama üzerindeki etkileri...

Haber güncelleme tarihi 27.10.2020 14:05

Ömer Ali Dönmez Sosyal Medyanın Önemi Hakkında Konuşuyor

Ünlü sosyal medya yöneticisi Ömer Ali Dönmez günümüzün en popüler konularından biri olan sosyal medya hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal medyanın belki de en ünlü yöneticilerinden biri olan Dönmez’in özel bir firmanın düzenlediği konferansta söyledikleri dakikalarca alkışlandı. Daha önce dünya çapında isim yapmış şirketlerin sosyal medya yönetim süreçlerinde de yer alan Ömer Ali Dönmez ’in açıklamalarından satır başları…

Halkla İlişkilerin Dijital Hâli: Sosyal Medya

omer-ali-donmez-sosyal-medya.jpg

Günümüz teknolojisinde ulaşılabilirliğin en önemli adımlarından biri hâline gelen sosyal medya iletişim için bir zorunluluk artık. Artık basın yayın organlarının halkın cümlelerine kulak vermek, nabzını tutmak için kullandığı bir yol olan fakslı günler ve yayınlanmadan önce haberlerin, reklamların çeşit çeşit elemelerden geçişleri geride kaldı. Sosyal medya içine her kesimden insanın kendinden bir şey katabildiği bir aktör durumunda. Nabız yoklama artık sosyal medya verilerinden faydalanarak sayfa ziyaretçi sayısı, kategorilere göre ulaştığı profiller, ziyaret saatleri, likelanan paylaşımlar ve yapılan yorumların sonuçları analiz niteliği taşıyarak sosyal medyayı bir dahaki adım için başarılı yönetmenin başlangıcını oluşturuyor. Onun çalışma mekanizmalarını ve gelişme süreçlerini gözlemlemek, en iyi şekilde kullanmak her kurum için dünyayla yarışa girmek anlamına geliyor. Ve tabi ki iyi analiz eden ve zamanında aksiyon alan kazanır...

“Sosyal medya, kuralları sürekli güncellenen bir oyun. Bu oyunu kuralına göre oyna…”
Bir oyun düşünün: İletişim ve halkla ilişkilerde oynanan bir oyun. Bu oyunun kuralları artık değişti. Sosyal medyanın en önemli yapıtaşlarından biri olan Facebook’un kendi başına aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcısı var. Twitter’ın da keza öyle. Buralar birer ülke. Bu nüfusun ağırlığının farkında olmak ve onların istatistiki verilerine kulak vermek çok çok önemli.
Bu yüzden bilgi paylaşımı ve odaklanılan konuların kategorizasyonunu bu ve bunlar gibi mecralarda kullanıcılar ile eş zamanlı takip etmek size globalleşme imkânı verir.

“Sosyal Medyanın başarıyla yönetiminde bütünlük vardır. Ben buna “Global’deki Büyük Resmi Görmek” diyorum.”

Analizlerini yaparsın, paylaşım stratejilerini belirlensin ve hedeflediğin kitleye hızla ulaşırsın. Dersin ki her şey çok iyi gidiyor... İşte burada yanılırsın. Başarıyı ancak sosyal medyadaki sektörünü globalde de takip edip, karşılaştırıp karar vermeden önce büyük resmi görerek adımını başarıya atabilirsin.


Sosyal Medyanın Dijital Pazarlama Üzerine Etkisi

omer-ali-donmez-meyda.jpg

Dünyaca ünlü birçok firmanın sosyal medya yönetiminden sorumlu olan Okko Ajans’ın sahibi Ömer Ali Dönmez, İstanbul’da özel bir okul tarafından düzenlenen “Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya” konulu sempozyumda konuşmacı olarak yer aldı. Facebook ve Twitter’ın tüm dijital pazarlama stratejilerini derinden etkileyen mecralar olduğunu dile getiren Ömer Ali Dönmez ’in yaptığı konuşmadan satır başları haberimizde.


Facebook ve Twitter’ın Kelebek Etkisi

“Facebook ya da Twitter… Dünyada dijital pazarlama ya da dijital olmasın, herhangi bir şekilde pazarlama işi ile haşır neşir olan biriyseniz sosyal medyanın sizin için ne kadar büyük bir önem taşıdığının farkına varmanız gerekir. Pazarlama kampanyaları düzenlemenin ve bu kampanyaların da kampanyalarını düzenlemenin tek yolu sosyal medyayı etkili ve profesyonelce kullanmaktır. Çünkü sosyal medya, artık reklam piyasasının da bir numaralı uğrak yeri. Ki reklam, yıllardır bir ürünü ya da hizmeti pazarlamanın en etkili yöntemlerinden biridir. Ancak çağ değişti; reklam hâlâ var, farklı konumlarda, farklı boyutlarda, farklı maliyetlerde ve farklı şekillerde…O hâlde dijital pazarlama etkinliğini artırabilmenin, pazarlama hacminin büyütebilmenin en önemli koşulu nedir? Sosyal medyanın bütün bu sürecin aracı değil, amacı olması.”

“Bu sosyal medya dijital pazarlamada ne işimize yarar peki?”

“Sosyal medya yolu ile pazarlama dünyasına adım atmanın ya da hâlihazırda oradaysanız markanızı büyütmenin en etkili yollarından biri ulaşılabilirlik ve görünürlüktür. Bu sosyal medya dijital pazarlamada ne işimize yarar peki? Ulaşılabilirliğe, görünürlüğe, odak noktalarına ve dolayısıyla insanlara erişmemizi sağlar.

Dijital pazarlamada itibar kazanmazsanız bir hiçsinizdir. Kendi yağınızla kavrulursunuz. Kendi yağında kavrulmak istemeyenler için sosyal medyanın etkin kullanımı bir kuraldır. Dijital pazarlamada kalıcılığı sağlamak da sosyal medya yolu ile gerçekleştirilebilir.

Peki kimlerin size ihtiyacı vardır? Kimler aradığı hizmeti ya da ürünü sizin çatınız altındakiler arasında bulur? Eğer siz sosyal medyada bütün bu sorulara yanıt bulabilirseniz, odak noktalarınızı özenle seçersiniz. Tıpkı bir işportacının işlek bir caddede ürünlerini satması gibi. İşportacı caddeyi kalabalık olduğu için seçer. Sizler de SEO ile, sosyal medya çalışmaları ile dijital platformlarda işlek caddeler bulmak durumundasınızdır. İnsanlar tarafından görülmek ve keşfedilmek bunu gerektirir.”


Ömer Ali Dönmez Dijital Pazarlama Hakkında Konuşuyor

omer-ali-donmez-sosyal-meyda-uzmani.jpg

Dijital medyanın en ünlü yöneticilerinden biri olan Ömer Ali Dönmez ’in “İşletmelerin Sürdürülebilirliği” konulu dijital pazarlama sohbetleri dünyanın birçok yerinden dinleyici buluyor. Dönmez’in dijital pazarlama hakkında yaptığı açıklamaların en dikkat çeken kısımları ise şöyle:

“… Bugünlerde dijitalleşen ve inovasyon çağına uyum sağlayabilen şirketlerin sayısı gitgide artıyor. İşletmelerin dijital pazarlama stratejileri hakkında ise kısıtlı bilgiye sahip oldukları bir gerçek. Çünkü bu bir keşif süreci ve sosyal medyanın önemini kavramaya dayanıyor. Sosyal medya yönetiminde profesyonellerle çalışmaya önce karar veren erken yol aldı. Bu kararı verebilen şirketlerin yüksek oranı ne istediğini bilen, araştıran, sosyal medya kitlesinin farkında olup fırsatları görebilenlerdir. Dolayısıyla dijital pazarlamada işletmeler arasındaki güç farkı da sosyal medya sayesinde açılıyor. Bu arayı kapatmanın da geride kalanlar için tek yolu dijital pazarlama stratejileri hakkında doğru adımları zamanında atmak. Dijital pazarlama, işletmelerin kendilerini geliştirebilmesi için tüm ayrıntılarıyla ele alınması gereken bir kavram ve günümüzde bu kavram öyle hacimli bir hâle geldi ki, durmadan da anlam kazanıyor. Dolayısıyla kararsızlıklarla boğuşmak yerine çağı bir yerinden profesyonelce yakalamak gerekiyor.

… Herkes çevrimiçi, herkes. Ve herkes bu kolaylığın kendini geliştirerek daha da fonksiyonel hâle gelmesini istiyor. Çevrimiçi olanların telefonlarına gelen güncellemeleri büyük bir hevesle nasıl yüklediğini düşünün. Sürekli inovasyon, dijital pazarlamanın en önemli odak noktasıdır ve bunun farkındalığı işletmelerin geleceğini büyük ölçüde belirleyecektir.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
4
0
3
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.