Olumsuz Duyguları Kabul Etmenin de Yararları Var

Olumsuz Duyguları Kabul Etmenin de Yararları Var
18.08.201711:30

Kendini iyi hissetmek için uygulanan psikolojik baskı olumsuz duyguların artmasına neden olsa da olumsuz ruh halinin kabul edilmesi uzun vadede iyi hissettirebiliyor.

Haber güncelleme tarihi 18.08.2017 11:46

İnsan psikolojisi son derece derin. Kimi durumlarda olumsuz ruh haline girebiliyoruz. Böyle anlarda sadece bu durumu kabul etmenin bile işe yarayacağını biliyor muydunuz?

Kendini iyi hissetmek için uygulanan psikolojik baskı sebebiyle olumsuz duygular artabiliyor. Ancak olumsuz ruh halinin kabul edilmesi, uzun vadede kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar da kabul etme davranışı ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.

"Psikolojik baskı" konusu hakkında Uzm. Psikolog Gamze Birol'un verdiği bilgiler...

stres

Birol, "Kendilerini yargılamadan olumsuz duygularını kabul eden insanlar veya bu duygularını değiştirmeye çalışmayanlar, yaşadıkları strese ve kaygılara karşı daha etkili bir şekilde başa çıkabilmektedirler" dedi.


Gamze Birol, "Journal of Personality and Social Psychology (JPSP) Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, kendini iyi hissetmek için uygulanan psikolojik baskı olumsuz duyguların artmasına neden olabilirken karanlık/olumsuz ruh hallerinin kabul edilmesi uzun vadede daha iyi hissetmeye yardımcı olabilir. İnsanların, olumsuz duygu ve düşüncelerini yargılamadan kabul etme alışkanlıkları farklılık gösterir. Bazıları yaşadıkları bu olumsuzlukları kabul edilemez veya 'kötü' sayabilirler. Bazıları ise bu deneyimlerle savaşıp onları değiştirmeye çalışırlar. Yaşadıkları/hissettikleri olumsuz duygu ve düşünceleri doğal bir oluşum olarak kabul edebilenler de vardır" şeklinde konuştu.

stres


Yapılan araştırmalarda ruhsal sağlık ile "kabul etme" davranışı arasında bir bağ olduğunu söyleyen Psikolog Birol, "Bu bağlantı olumsuz zihinsel deneyimleri kabul etmesiyle kişinin kendini daha iyi hissetmesinde etkili olmaktadır. Negatif duygularınıza, düşüncelerinize karşı kabul etme davranışını sergilediğinizde, aslında onlara çok fazla önem vermediğinizi bilincinize ifade ediyorsunuz. Duygularınızı sürekli olarak yargıladığınızda, bilinçsizce olumsuzluğun artmasına sebep olabiliyorsunuz" diye konuştu.

gamzebirol


Psikolog Gamze Birol, "Kendilerini yargılamadan olumsuz duygularını kabul eden insanlar veya bu duygularını değiştirmeye çalışmayanlar, yaşadıkları strese ve kaygılara karşı daha etkili bir şekilde başa çıkabilmektedirler.

onaylamak

Kabul etme ve psikolojik sağlık arasındaki bu bağın, durumların değil yalnızca duyguların kabul edilmesine özgündür. Hissettiğiniz her duygunun zihninizde, yaşamınızda bir işlevi bulunmaktadır. Kendinizi yaşadığınız olumsuz duygularla birlikte bir bütün olarak kabul etmeniz yaşayabileceğiniz her duruma karşı psikolojik esnekliğinizi geliştirmektedir" açıklamasını yaptı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.