Oligarşinin Tunç Kanunu

Oligarşinin Tunç Kanunu
25.06.201521:39

Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Bu yazımızda Oligarşinin Tunç Kanunu'nu açıklarken demokrasiye de değineceğiz. Oligarşi ile demokrasinin alakası nedir diyorsanız cevabını duymaya hazır olun.

Haber güncelleme tarihi 23.05.2017 13:52

Oligarşinin Tunç Kanunu teorisi Alman sosyolog Robert Michels tarafından 1911 yılında "Siyasi Partiler" adlı kitabında ortaya atılmıştır. "Seçilmişlerin seçmenler, vekillerin vekalet verenler üzerinde egemenlik kurmasına yol açan örgütün kendisidir. Örgütten bahsediyorsanız oligarşiden bahsediyorsunuz demektir" diyen Michels'e göre demokrasilerin kötü işleyişi, liderlerin toplum ve örgütler üzerinde egemen oluşu sosyal ve ekonomik gelişmenin yetersizliğinden, öğrenim düzeyinin düşüklüğünden ya da iletişim araçlarının kapitalistlerce denetlenmesinden kaynaklanmaktadır.

Michels, demokratik ilkelere bağlı olduğunu söyleyen partileri incelemiş ve aslında bu örgütlerin oligarşi ile yönetildiği sonucuna varmıştır. Örgüt içerisindeki kitle, örgütün büyüklüğü, doğru ve hızlı karar almak için uzmanlık bilgisinin gerektiği, başkanlık yönetiminin alışkanlığa dayalı bir hak haline gelmesi gibi sorunların üstesinden gelemeyeceği için yönetim azınlığın elindedir yani oligarşik yönetim yapısı galip gelir. Michels, demokratik kitle örgütlerinin oligarşi tarafından yönetilmesine Oligarşinin Tunç Kanunu demiştir.

Michels her ne kadar örgütlenmenin oligarşi demek olduğunu söylese de ona göre demokrasinin örgütlenmeyi zorunlu kılması kaçınılmazdır çünkü birey tek başına yetersizdir fakat bu örgütlenme oligarşiye dönmektedir. Önemli olan bu örgütlenmenin nasıl bir yapıda olduğudur. Alman Sosyal Demokrat Partisi üzerinde bu durumu kanıtlamaya çalışmıştır.

Michels'in bu teorisine göre uzun süre lider olanlar tarafından yönetilen büyük örgütler ile oligarşi daha da kuvvetlenmektedir. Teoriye göre siyasi parti lideri demokratik amaçlardan sapıp tüm erki eline geçirir ve liderin halkla paylaşmadığı bilgiler vardır. Bu duruma Michels kitlelerin ehliyetsizliği der. Halkın bilgisizlği lideri daha da güçlendirir ve lidere itaati sağlar. Bu yüzden halk kendi hak ve özgürlüklerini göz ardı eder. Bu teoriye göre lider kendisine karşı herhangi bir tehlikede aşırı saldırganlaşır ve halkın demokratik haklarını feda eder. Genellikle tek partili sitemlerde görülür.

Kısaca tıpkı Hayvan Çiftliği'nde domuzların yönetimi ele geçirince insanlara benzemesi gibi gücü ele geçiren her grup bir şekilde kendisi ve yakınlarının çıkarlarına hizmet eder ve oligarşi kazanır. 

oligarsinin-tunc-kanunu.png

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
4
2
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.