Öldükten Sonra Vücudunuzda Yaşanacak 20 Korkunç Değişim

Öldükten Sonra Vücudunuzda Yaşanacak 20 Korkunç Değişim
09.10.201812:40

Ölüm birçoğumuza korkunç bir son gibi geliyor olsa da eninde sonunda olacak şeyin bu olduğunun hepimiz farkındayız. Yanılıyor muyum? Peki öldükten sonra bedenimizde ne gibi değişiklikler meydana gelecek hiç düşündünüz mü?

Haber güncelleme tarihi 17.02.2021 10:52

Öldükten Sonra Bedenimizde Gerçekleşecek İnanılmaz Değişimler

Anlaşılan o ki hayatta kalabilecek iki şey ölüm ve vergiler! Bazı insanlar vergiden kaçabiliyor fakat hiç kimse ölümden kaçamaz. Kitlesel olarak üretilen televizyon dramalarında ölüm, genellikle monitördeki kalp atışlarının yok oluşu şeklinde tasvir edilir. Aslında öldükten sonra gerçekleşen şeyler hiç de sakin karşılanabilecek şeyler değil. Kalbimiz durduğu andan itibaren ölümün ilk aşamasında bile bedenimiz tepkiler vermeye başlar. Vücudumuzun yıpranma oranı; çevre, ölüm koşulları ve bedenimizin durumu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu listede kalbimizin durduğu andan itibaren bedenimizde yaşanacak değişimleri anlatıyor. Biraz garip ve korkunç olsa da, kesinlikle büyüleyici bulacağınız bu listede öldükten sonra bedeninizde nasıl bir değişim yaşanacağını sözler önüne seriyor.


20. Kalp Atışı ve Kan Dolaşımı Durur

Kalbin atmayı bıraktığı an, doktorların resmen ölümü ilanı ettiği andır. Kalp durduktan sonra vücudun geri kalanı da yavaş yavaş iflas etmeye başlar. Ölüm sürecinde meydana gelen ilk şey, kanımızın vücutta ve damarlarımızda akışının durmasıdır

kalp-atisi-ve-kan-dolasimi-durur.png


19. Vücudumuzun Rengi Değişir

Ölüm anından hemen sonra bedenimiz renk değiştirmeye başlar. Vücudumuzun bir kısmı mor kırmızısı ya da mavimsi bir mor halini alır. Çünkü vücudumuzdaki kan yerçekimine bağlı olarak vücudumuzun en alt kısmına doğru birikmeye başlar. Diğer kısımlar solgunlaşır. Bunun nedeni o bölgelerde azalan hemoglobindir

oldukten-sonra-morarma.jpg


18. Ölü Lekeleri

Adli soruşturmacılar, ölüm esnasında vücutta olup bitenleri anlamak amacıyla livar mortis olarak bilinen bu fenomeni kullanırlar. Çünkü ölümden sonra vücudumuzda dolaşan kanımız yiyeceklerin üzerine konan bir yağ tabakası gibi damarlarda kalıverir.

olu-lekeleri.jpg


17. Vücut Isısı Düşer

Mortis ölümün vücudumuzdaki ikinci popüler değişimidir. Algor Mortis, bedenimizin bilinen 98.6 ° F (37 ° C) olan sıcaklığını kaybederek oda sıcaklığına doğru düşüşe geçer. Vücut sıcaklığı saatte yaklaşık 1.5 ° F (0.8 ° C) kadar düşürür. 

vucut-isisi-duser.jpg


16. Vücut Sertleşmesi

Ölümden ortalama 1.5 - 2 gün, sıcak ve nemli koşullarda ise 10-12 saat sonra çürüme dikkat çekmeye başlar. Rigor kaybolma, livar belirsizliğe yol açar ve ilerleyen saatlerde çürümeye bağlı olarak vücutta yaygın değişimler meydana gelir. Çürüme olayı, dönemler halinde ilerleyerek nihayetinde yıllar içerisinde cesedin iskeletleşmesini tamamlar. 

vucut-sertlesmesi.jpg


15. Vücudumuz Seğirebilir

Ölümden sonra gerçekleşen vücut seğirmesi yani kasılması o kişinin ölmemiş olduğunu düşündürebilir. Fakat bu kas dokularının ölmüş bir bedende bile kasılabileceğinin kanıtıdır. Eğer ciddi bir kasılma meydana gelirse dışardan gözle görülür bir şekilde seğirme meydana gelecektir.

Kurban bayramlarında kesilen kurbanın kesildikten sonra bile kaslarının hareket etmesi gibi... 

vucudumuz-segirebilir.jpg


14. Saçların ve Tırnakların Büyümeye Devam Etmesi!

Çoğu kişinin duyduğunda çok şaşırdığı şeylerden biri de kesinlikle saç ve tırnakların ölümden sonra uzamaya devam ettiği gerçeğidir. Bu yaygın olarak bilinen efsanenin açıklaması ise şu şekildedir; Ölümden sonra vücut su kaybetmeye başlar ve su kaybı sonucunda deride meydana gelen büzülmeler üzerindeki kılların ve tırnakların daha uzun görünmesine neden olur. Aslında sadece bir yanılsama.

saclarin-ve-tirnaklarin-buyumesi-devam-eder.jpg


13. Dışkı Atımı Devam Edebilir

Ölümden sonra vücudun büyük çoğunluğunun sertleşmesinin aksine bazı bölümlerinde gevşeme meydana gelmektedir. Beynimiz vücudumuzda gerçekleşen istemsiz olayları engellemek için bedendeki bazı büzücü kasları kapalı tutar. Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından bu kapalı kaslar açılır ve vücutta kalan idrar ve dışkı dışarı atılır. 

Pamuk tıkama olayı bu yüzdendir :)

diski-atimi.jpg


12. Öldükten Sonra İnleyebiliriz

Morga koyulmadan önce veya sonra doktorların ve hemşirelerin korkmasına sebep olabilen bir durum söz konusu olabilir! İnleme!!! Ses telleri ölümden sonra katılaşır ve bağırsakta bulunan bakterilerin gaz salımı sonucu ölen kişide inilti veya karın guruldaması meydana gelebilir.

oldukten-sonra-inleyebiliriz.jpg


11. Vücudumuz Çirkin Kokular Salar

Hücreler öldükten sonra bazı enzimler salgılamaya devam eder. Bu enzimlerin etkisiyle bakteriler ve mantarlar ceset üzerinde toplanarak zararlı ve kötü kokulu gazlar salgılayıp, cesedi ayrıştırmaya başlar.

Fare ölüsü kokusunu bilirsiniz, deneyimleyenlere göre insan cesedinin kokusu bunun çok çok daha üzerinde.

vucudumuz-cirkin-kokular-salar.jpg


10. Bağışıklık Sistemimiz Durur

Bağırsaklar bilindiğiz gibi bakterilerin üremesi için en uygun ortamlardan biridir. Bağışıklık sisteminin durmasıyla birlikte bağırsaklarda çoğalan bakteriler diğer organlara yayılmadan önce buradaki sistemi çökertir. 

bagisiklik-sistemimiz-durur.jpg


9. Bedenimiz Patlayabilir

Daha önce üretilen ve bakteriler tarafından üretilmeye devam eden gazlar birikip sıkışarak vücuda baskı uygulamaya başlayabilir Eğer vücut, bir şekilde bu gazların salınımını gerçekleştiremezse patlayabilir.

Merak etmeyin pamuk olayına tekrar girmeyeceğim :)

bagisiklik-sistemimiz-durur-001.jpg


8. Yüzümüzdeki Deriler Yassılaşır

Ölümden uzun bir süre sonra kaslar artık kasılamayacağı için yüzlerde meydana gelen kırışıklıklar yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

yuzumuzdeki-deriler-yassilasir.jpg


7. Bedenimiz Hayvanların İlgisini Çekmeye Başlar

Cesetten yayılan kokular, mantarlar ve bakterilerin yanı sıra kene, karınca, örümcek, akbaba ve sinek gibi diğer yaratıklar da bedenimize ilgi duymaya başlarlar.

bedenimiz-hayvanlarin-ilgisini-cekmeye-baslar.jpg


6. Derimiz İle Kemiklerimiz Ayrılmaya Başlar

Ölümden bir süre sonra gazların vücutta birikmesi sonucu derimiz, kaslarımız ve kemiklerimizden ayrılmaya başlar. 

derinin-kemikten-ayrilmasi.jpg


5. Gözlerimiz Pörtler

Bağırsaklarımız ve çürüyen organlarımız tarafından dışarı salınan gazların etkisiyle gözler yuvalarından, dil ise ağızdan dışarı çıkmaya başlar.

goz-portlemesi.jpg


4. Cildimiz Deri Kumaş Şeklini Alır

Öldükten sonra bedenin üzeri herhangi bir şey ile örtülmediği taktirde cilt sıvılaşarak kuru ve derimsi bir hal almaya başlar.

cildimiz-deri-kumas-seklini-alir.jpg


3. En Geç Deri Hücrelerimiz Ölür

Kalbin durmasından birkaç saat sonra tüm hücrelerin ölümü gerçekleşmesine rağmen, deri hücreleri dışarıyla kurduğu temas sayesinde birkaç gün daha yaşamını sürdürür.

Yani siz ölüyorsunuz ama hücreleriniz bir süre daha yaşamaya devam ediyor!

en-gec-deri-hucrelerimiz-olur.jpg


2. Çürümeye Başlarız

Proteinlerin ayrışmasıyla birlikte hücre duvarları parçalanmaya dokular arası bağlantılar ise kopmaya başlar. Sonrasında da iç organların sıvı bir hal alması sonucu beden çürür, çürür, çürür....

curumeye-baslariz.jpg


1. Kadınlarda Doğum Gerçekleşebilir

Çok nadir olarak görülse de bir kadın hamile iken ölmüş ise öldükten sonra da doğumunu gerçekleştirebilir. Bu durum da karın içi gazlarının vücutta birikerek cenine baskı yapması sonucu cenin vajinal açıklıktan dışarı çıkar.

kadinlarda-dogum-gerceklesebilir.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2357
271
294
2235
1536
143
363
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.