Oktay Vural Kimdir? Şu an Ne Yapıyor? Siyasi Kariyeri

Oktay Vural Kimdir? Vural'ın siyasi kariyeri ve özel hayatıyla ilgili biyografisi bu makalede yer almaktadır. Kaç yaşında ve hangi görevlerde bulunmuştur?
Oktay Vural Kimdir? Şu an Ne Yapıyor? Siyasi Kariyeri

Oktay Vural, 9 Şubat 1956 tarihinde Diyarbakır'da doğdu. Türk siyasetçi, hukukçu, bürokrat ve akademisyen olarak ünlüdür. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekilliği görevinde bulunmuştur. 2001-2002 yılları arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görev yapmıştır.

Siyasi Hayatı

Oktay Vural Kimdir

Oktay Vural, 9 Şubat 1956 tarihinde Diyarbakır'da Tillolu Hasan ve Harbiye Vural çiftinin oğlu olarak doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Diyarbakır'da tamamladıktan sonra, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 

1983 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde yüksek lisans derecesi ve 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde iktisat doktorası derecesi aldı. 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Yardımcı Doçent oldu. 

Oktay Vural Kimdir

BOTAŞ Boru Hatları ve Petrol Taşıma A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği, Türkiye Gübre Sanayi A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü, Demokraside Birlik Vakfı Üyeliği, NATO Parlamenter Asamblesi Üyeliği, XXI., XXIII., XXIV ve XXV. Dönem İzmir Milletvekiliği, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı gibi görevlerde bulundu. 

23. ve 24. dönem TBMM MHP Grup Başkanvekili olarak görev yaptı ve 22 Haziran 2016 tarihinde görevinden istifa etti. Galatasaray Kongre Üyesidir. Tuba Vural ile evli ve iki çocuğu var, Oğuz ve Yavuz adlarında.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.