Öğretmenler Günü Ne Zaman Kutlanır? Öğretmenlik Nedir?

Öğretmenler Günü Ne Zaman Kutlanır? Öğretmenlik Nedir?
26.08.201516:28

Öğretmenler günü, Atatürk’ün Milli Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 yılından beri her 24 Kasımda kutlanır. Öğretmenler günü üzerinden konuşarak öğretmenlerin önemi hakkında detaylı olarak bilgilendireceğiz.

Haber güncelleme tarihi 23.11.2019 09:10

Öğretmenler günü, her yıl 24 Kasımda kutlanır. Dünyada ise UNESCO tarafından 1994’ten bu yana 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Bir çok ülkede de değişik günlerde öğretmenler günü kutlanmaktadır. Türkiye’de özel günler dünya ülkelerine göre çok eskiye dayanıyor ancak kutlamalara değil öğretmenlere verilen değerlere bakmalıyız. Öğretmenlere verdiğimiz değerler süresince onlar her gün bu mutluluğu, coşkuyu yaşatırız zaten.

öğretmenler günü

Öğretmenlik Nedir?

Öğretmenliğin ne olduğunu anlatmadan önce, öğrenmenin insan yaşayışındaki önemine vurgu yapmak istiyorum. İnsanlar öğrenmek ve eğitilmek isterler çünkü öğrenmek insanların en temel ve insanı insan yapan öğretisidir. İnsanlar öğrendikleri bilgileri gelecek nesillere aktararak bir kültür oluştururlar. Eğer bu dünyada kalıcı bir şey yapmak istiyorsanız, öğrenmekten ve öğretmekten başka bir çareniz yoktur. Öğrenmek insanın en temel ihtiyacı ve çevresiyle iletişime geçebilmenin en temel yoludur. Öğrenmenin yolu başta ailede, sonra da eğitim yuvası dediğimiz okullarda ve sonrasında da hayat okulu dediğimiz iş hayatında geçiyor.

öğretmen

Öğretmen kimdir? dediğimiz zaman. Aslında öğretmen herkestir. Herkes diğerlerine bir şeyler öğretir ve herkes bir paylaşım içindedir. Öğretim sadece okul hayatımızla sınırlı değildir. İnsanlar ölene kadar bir şeyler öğrenir ve bir şeyler öğretirler. Eğitim konusunda en büyük görev temelde aileye, sonradan da eğitim kurumlarına düşüyor. Eğitim kurumlarında öğrendiğimiz bilgilerin aile hayatında öğrendiklerimizle benzerlik gösterdiği düşünülemez.

Öğretmenler, insanlığı yetiştiren, topluma katılmasını sağlayan, kültür edinmesini sağlayan ve insan bilgisini transfer etmesini sağlayan en büyük nimettir. Öğretmene verilen önem gelecek kuşaklara verdiğimiz önemdir. Toplumun kalkınmasının temel nedeni eğitimdir. Eğitimle bireyler fırsatlar sağlar ve bunları değerlendirerek yükselirler. İnsanlar okul hayatında aldıkları eğitimlerle hayata iyi bir yerde başlama fırsatı yakalar ve düşünce ufukları gelişim gösterir. İşte eğitim bu denli önemlidir, insan hayatında en şanslı insanlar iyi öğretmenler tarafından eğitim alanlardır. Kaliteli ve öğretmenlik mesleğini gerçekten iyi yapanlar bu mesleği seçsinler. Öğretmenlik öyle kolay bir meslek değildir, bilinmelidir ki gelecek öğretmenlerin elindedir. Kaliteli bir toplumun temel taşları ancak öğretmenler tarafından yerleştirilebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.