Öğretmen , Öğrenci ve Otorite

Öğretmen , Öğrenci ve Otorite
27.05.201513:04

Toplumumuzda otoriter öğretmen gerçekten sanıldığı kadar iyi mi? Otoriter bir öğretmenin öğrencilerin üzerindeki etkisi nedir?

Haber güncelleme tarihi 11.11.2018 17:36

Öğretmen ve Öğrencilerin Otoriteye Yönelik Tutumları

Otorite, güç sahibi olmak ve bu gücü kullanarak diğer insanları yönlendirmek ve daha yüksek bir standarda göre hareket etmemelerini sağlamaktır. Psikolojik terminolojiye baktığımızda en başta dikkatimizi çeken şey, öğretmenin otorite figürü olmasıdır.

ogrenci-kapak.jpg

Öğretmen, mesleğini yaparken güç temsilcisidir. Çünkü, güç ve otorite sahibi diğer insanlar onu çocuklara danışman olma, rolüne atamışlar ve sorumluluğunu başarması için güç ve özgürlük vermişlerdir. 

Toplumumuzda otoriter öğretmen, tek doğru, tek düşünüş ve tek yetkiyi temsil eder. 

Öğrenciler için en iyisine o karar verir. Sınıfın tek hâkimi ve dersin tek yöneticisi durumundadır. Katı bir disiplin sürdürür. Ders sırasında izinsiz hiçbir şey yaptırmaz ve sınıftaki öğrencilerin davranışlarını sürekli olarak kontrol altında tutar. Kayıtsız şartsız itaat ister.

ogretmen4.jpg

Ceza sistemine sık-sık başvurur. Övgüye çok az yer verir. Notu bir silah olarak kullanır. Öğrencilerle ilişkilerde mesafeli, bazen de serttir. Dersi kendisi hazırlar ve kendisi yürütür. Öğrenci davranışlarında, belli kuralların mutlaka uygulanmasını ister ve bunlardan kesinlikle taviz vermez. Başarının böyle geleceğine inanır. 

Öğrencinin görüş ve düşüncelerine önem vermez. Aktif ve konuşan odur, öğrenci pasif ve dersi dinlemektedir. Otoriter öğretmenin sınıfında; öğrenci derse zoraki katılır, yapay ve geçici olmakla birlikte sert bir disiplin oluşur.

Öğrenciler itaatkar fakat öğretmenlerinden nefret etme eğilimi içinde olurlar. En küçük sorun ya da eksiklikte öğrenciyi suçlama davranışı görülür. Öğrenci, genellikle korkak ve çekingendir, aktif değildir.ogrenci3.jpg

Grup ruhu yerine bireysellik ön plana çıkabilir. Kişisel arkadaşlık ilişkileri zayıf olur. Öğrencide bağımsız düşünce ve karar verme davranışları geç oluşabilir. Öğrenci öğrenmeye ve okula karşı bir soğukluk hissedebilir.

Öğretmen başlarındayken başarı ve disiplin iyi, ancak uzaklaştığı zaman durum değişmektedir. Öğrencilerde sorumluluk alma, başlatıcı olma ve konuyla ilgili çok parlak buluşlar ortaya koyma özelliklerinden genellikle yoksun olurlar.

Ancak otorite, sağlıklı tutum ve kuralları içerir. Bunların bilincinde olmayan toplumumuzda bugüne kadar hep, gerçekten davranış geliştirme uzmanı olan öğretmenlerin öğrenciler üzerinde çok sert bir otorite sistemi kurması beklenmiştir. Ancak bu istek günümüzde toplumumuzun her konuda olduğu gibi bu konuda da bilinçlenmesi ve daha çağdaş bir eğitime destek vermesiyle birlikte değişmeye başlamıştır. Öğretmenler sağlıklı ve yapıcı bir otorite anlayışıyla öğrencileriyle iyi iletişim kurabileceklerinin farkına varmışlar ve böylece otoriteyi yerinde ve zamanında, gerektiği kadar kullanarak öğrencileri için gerçek bir yol gösterici olmaya başlamışlardır.

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.