Obezite ve Endokrin Ameliyatı Nasıl Yapılır? Obezite ve Endokrin Tedavisi

Obezite ve Endokrin Ameliyatı Nasıl Yapılır? Obezite ve Endokrin Tedavisi
11.07.202015:46

Obezite ve endokrin tedavisi, yeni teknoloji tıbbi cihazlarla kolayca yapılmaktadır. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan obezite ve endokrin ameliyatı nasıl yapılır? Obezite ve endokrin tedavisi hakkında merak edilenler...

Haber güncelleme tarihi 11.07.2020 16:34

Obezite ve Endokrin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite ve Endokrin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite, aşırı miktarda vücut yağına sahip olmakla ilişkili dünya çapında bir sağlık sorunu olan tedavi edilebilir bir hastalıktır. Genellikle çevresel faktörler ve genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan obezite, bazı durumlarda diyetle kontrol altına alınamamaktadır. Endokrin sistemi ise hormonların salınması yoluyla bir dizi vücut fonksiyonunun düzenlenmesinden sorumludur. Vücudun işlevlerinin çoğunu kontrol etmede ve düzenlemede hayati bir rol oynamaktadır. Hormonlar, kan dolaşımından vücuttaki çeşitli organ ve dokulara seyahat eden endokrin sisteminin bezleri tarafından salgılanır. Hormonlar daha sonra bu organlara ve dokulara ne yapacaklarını veya nasıl çalışacaklarını söyler. Bireylerde meydana gelen endokrin sistemi bozuklukları cerrahi operasyonlarla düzeltilebilmektedir.

Obezite ve Endokrin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, obezite hastalarının günlük aktivitede ve egzersizde (uzun vadede) yaktığından daha fazla kalori almasının temel sebebi olduğunu hatırlatırken bu hastalığın bireylerde psikolojik faktörler, uyku eksikliği, hormonlar ve enerji giriş çıkışına bağlı olarak gelişebileceğini söylemektedir. Öte yandan doktor Kurt, hormonların kan dolaşımından vücuttaki çeşitli organ ve dokulara seyahat eden endokrin sisteminin bezleri tarafından salgılandığını hatırlatarak hormonlar daha sonra bu organlara ve dokulara ne yapacaklarını veya nasıl çalışacaklarını söyler.


Obezite Ameliyatı

Obezite ve Endokrin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • Zayıflama ameliyatı: Kilo kaybı ameliyatı (genellikle “bariatrik cerrahi” olarak adlandırılır) hastalardan yaşam tarzlarını değiştirecekleri konusunda bir taahhüt gerektirir. Bu tür ameliyatlar, ne kadar yiyeceği rahatça yiyebileceğinizi sınırlandırarak veya vücudunuzun yiyecekleri ve kalorileri emmesini engellemeyi amaçlamaktadır.
 • Gastrik bypass ameliyatı: Gastrik bypassta (Roux-en-Y gastrik bypass), cerrah midenizin üstünde küçük bir kese oluşturur. İnce bağırsak daha sonra ana midenin altında kısa bir mesafe kesilir ve yeni torbaya bağlanır. Yiyecek ve sıvı, midenizin çoğunu atlayarak doğrudan torbadan bağırsağın bu kısmına akar.
 • Ayarlanabilir gastrik bantlama: Bu prosedürde, mideniz şişirilebilir bir bantla iki torbaya ayrılır. Bandı bir kemer gibi sıkıca çeken cerrah, iki torba arasında küçük bir kanal oluşturur. Bant, açıklığın genişlemesini önler ve genellikle kalıcı olarak yerinde kalacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Duodenum anahtarı ile biliyopankreatik diversiyon:  Bu prosedür cerrahın midenin büyük bir kısmını çıkarmasıyla başlar. Cerrah, yiyecekleri ince bağırsağa ve ince bağırsağın (duodenum) ilk kısmına serbest bırakan valfi bırakır. Sonra cerrah bağırsağın orta bölümünü kapatır ve son kısmı doğrudan duodenuma bağlar. Safranın ve sindirim sularının bağırsağın bu kısmına akmasına izin vermek için bağırsağın ayrılmış bölümü bağırsağın sonuna yeniden bağlanır.
 • Gastrik kılıf: Bu prosedürde, midenin bir kısmı çıkarılır ve yiyecek için daha küçük bir rezervuar oluşturur. Duodenal anahtar ile gastrik bypass veya biliyopankreatik diversiyondan daha az karmaşık bir ameliyattır.

Endokrin Ameliyatı

Obezite ve Endokrin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 • İntraoperatif paratiroid hormonu izlemeli minimal invaziv paratiroidektomi (MIP): Paratiroid bezini (paratiroidektomi) çıkarmak için yapılan cerrahi prosedür. Yeni teknoloji ile aşırı aktif paratiroid bezinin (adenom) çıkarılması daha hızlı, daha az invaziv ve standart prosedür kadar başarılıdır. Çoğu insan aynı gün hastaneden ayrılabilir.
 • Robotik cerrahi: Son teknolojik cihazlarla gerçekleştirilen ameliyat türüdür.

Neoldu.com
 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.