ABD Başkanının Makam Aracının Özellikleri Tankları Kıskandıracak Cinsden!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trum’ın makam aracının, bir otomobilden ziyade zırhlı bir savaş aracı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte O canavarın inanılmaz özellikleri.
ABD Başkanının Makam Aracının Özellikleri Tankları Kıskandıracak Cinsden!

Zırhlı Araç mı Tank mı?

Dünyanın süper gücü Amerika’ nın devlet başkanının arabasının da süper güçlü olması normal. Amerikan gizli servisi tarafından geliştirilen ve her türlü suikast girişiminden kurtulmak üzere geliştirilen bu araba Cadillac yapımı Limuzin One… Normal bir zırhlı araç ile kıyaslandığında bu aracı tank statüsüne sokan özelliklerini beraber inceleyelim.

Abd Başkanı Arabası Cadillac

İşte ABD Başkanı Trump'ın Makam Arabasının Özellikleri;

  • İlk olarak motoruna bakmak gerekirse 6.6 litrelik V8 turbo dizel motora sahip araç 300 beygir güç ve 620 newton/metre tork değerine sahip. Yakıt tüketimini merak edenler için belirtelim bu araç 100 kilometrede 29 Litre yakıt tüketiyor.
  • Yakıt demişken diğer bir özelliği, yakıt tankı gelişmiş bir zırh ile kaplı ve doğrudan saldırılarda bile patlaması mümkün değil.
  • Araç özel bir gece görüş sistemiyle donatılmıştır. Kapılardaki bölmelerde pompalı tüfekler gizlenmiştir. Ayrıca aracın ön kısmında göz yaşartıcı gaz saldırısı yapabilen savunma sistemi mevcuttur. Araç biyokimyasal gaz saldırılarına karşı bagajında oksijen tüplerine ve başkanın yaralanma ihtimaline karşı başkana uygun kan torbalarına sahip.
  • Araç başkan dahil 7 kişiliktir. Önde şoför hariç korumaların başındaki kişi bulunur ve bu kabin cam bölme ile ayrılmıştır. İki kabin arasında bulunan açılabilir camı sadece başkan kontrol edebilir. Şoför de Gizli Servis tarafından özel eğitilmiştir.
  • 5 ayrı anteni bulunan araçtaki radyo-iletişim sistemi doğrudan gizli servise ve Beyaz Saray İletişim Ajansı’ na bağlıdır. Ayrıca sadece başkanın ulaşabileceği bir de panik butonu bulunmaktadır.
  • Aracın camları 5 katmanlı özel kurşungeçirmez camlardır. Araçta şoför camından başka cam açılmamaktadır. Açılan tek cam olan bu cam 7,5 cm kalınlığındadır. Aracın kapıları ise 20,32 cm kalınlığında askeri tip zırhla kaplıdır. Tek bir kapının ağırlığı Boing 757 kabin kapısının ağırlığına eşittir.
  • Aracın kaportası çelik, titanyum, alüminyum ve seramikten yapılmış özel bir maddeden imal edilmiştir. Şasisi de 12,7 cm’ lik güçlendirilmiş çelik ile kaplıdır. Bu şasi, aracın mayın saldırılarına karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır.
  • Araç, kuvvetlendirilmiş run-flat lastiklere sahiptir ve bu lastikler patlamaya dayanıklıdır. Lastikleri patlasa dahi yanmaya dayanıklı kevlar iç lastik ile oradan uzaklaşabilecek iç mekanizmaya sahiptir.
  • Aracı satın almak isteyenler için tüm bu donanımın bedelini belirtelim, aracın fiyatı Milyonlarca Dolar…

Cadillac Makam aracı

Gizli Servis Yetkilileri her türlü suikast girişimini düşünmüşler fakat aracın uzunluğunun tümsekten geçerken başa bela olabileceği akıllarına gelmemiş. Aşağıdaki videoda arabanın tümseğe nasıl takıldığını izleyebilirsiniz.

YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum