Nihat Zeybekci Kimdir? & Hakkında Bilgi

Adalet Kalkınma Partisi Denizli Milletvekili ve Ekonomi Bakanı olan Nihat Zeybekci, 1 Ocak 1961'de Denizli Tavas İlçesi Pınarlar beldesinde doğdu. Babasının adı Şükrü, annesinin adı Fatma'dır.
Nihat Zeybekci Kimdir? & Hakkında Bilgi

Nihat Zeybekci Biyografisi 

Nihat Zeybekci 1 Ocak 1961 tarihinde, Denizli'nin Tavas ilçesinde dünyaya geldi. AK Parti MKYK üyesi olan Zeybekci, Türkiye Büyük Millet Meclisi Enerji Komisyonu Başkanlığı yaptı.  24. 25. ve 26. dönem Denizli Milletvekili olan Zeybekci, Mustafa Elitaş'ın kısa süreli Ekonomi Bakanlığı'ndan sonra 24 Mayıs 2016 tarihinde tekrar Ekonomi Bakanı olarak atandı. Zeybekci, evli ve 4 çocuk babasıdır.

nihat-zeybekci-biyografisi .jpg


Nihat Zeybekci’nin Eğitim ve Çalışma Hayatı

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı. Özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptı. 1994'te Turkuaz Tekstil'i kurdu. Denizli Platform Sözcülüğünde, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulundu. İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürüttü. 2004-2011 tarihleri arasında Denizli Belediye Başkanlığı ile Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı; 2005-2011 tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yaptı. 2009-2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu.

nihat-zeybekci’nin-egitim-ve-calisma-hayati.jpg


Nihat Zeybekci’nin Siyasi Hayatı

2011 yılında milletvekili olarak Ankara’da çalışmaya başlamıştır. 2011 genel seçimlerinde birinci sıradan Ak Parti Denizli Milletvekili seçilen Zeybekci, Ak Parti MKYK üyesidir. TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı da yapmıştır. 26 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Ekonomi Bakanı olarak atanan Zeybekci, 61. - 62. ve 63. hükümetlerde aynı görevine devam etmiştir. 24 Kasım 2015 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Ekonomi Bakanlığı görevini Mustafa Elitaş'a devretmiştir. Son olarak Davutoğlu'nun istifası üzerine 24 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. T.C. Hükümeti'nde yeniden Ekonomi Bakanlığı görevine getirilmiştir. 

nihat-zeybekci’nin-siyasi-hayati.jpg

NeOldu.com 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.