Nevroz Nedir? Nevroz Türleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nevroz Nedir? Nevroz Türleri, Belirtileri ve Tedavisi
18.12.201515:04

İç çatışmaların ortaya çıkmasına neden olan nevroz hastalığının nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini içeriğimizde detaylıca inceledik.

Haber güncelleme tarihi 02.11.2022 09:10

Nörotik tepkilerden oluşan ve organik bozukluk olarak ifade edilen nevroz, fiziksel bir nedeni olmadığı halde fiziksel yakınmaların oluşmasına neden olmaktadır. Bu içeriğimizde hayatımızı ciddi anlamda etkileyen nevroz hakkında bilinmesi gereken her şeyi vereceğiz.

İşte nevroz hakkında bilinmesi gerekenler...

Nevroz Nedir?

nevroz

Nevroz, kişinin nedenini bilmediği veya çok az bildiği iç çatışmalar ile birlikte toplumsal hayata uymak için gösterdiği çabalardan kaynaklanan ciddi ve sürekli davranış bozukluğudur. Zor yaşam koşulları ve bilinçsiz duygusal çelişkilerin çözümlenmesinde başarısız girişimlerden kaynaklanmaktadır.

Bu hastalık anatomik ya da fiziksel bir nedenden meydana gelmemektedir. Fakat ciddi bir hastalıktır ve dikkate alınması gerekmektedir. Çelişkilere uyum sağlayamama durumu gerilim ve kaygılara yol açmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmeyen bu hastalık birbirinden farklı durumlarla kendini göstermektedir. Bu yüzden de teşhisi uzman bir kişinin yapması gerekir.

Nevroz Türleri Nelerdir?

Birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkan nevroz hastalığının türlerini detaylı bir şekilde inceledik. Yazımızın devamında bu rahatsızlığın türlerini bulabilirsiniz.

Karakter Nevrozları

nevroz

Karakter nevrozları, kişiliğin bütününü ve farklı kişilerle ilişki kurma alışkanlıkları içeren bir durumdur. Davranışların özgül niteliklerine bakarak tanı koyulabilen bu nervoz türünde doktorlar süregenlikleri, benlikle uyumu ve tümden savunma işlemlerini üstlenmeleri sayesinde teşhis edilebilmektedir.

Belirti Nevrozları

nevroz

Belirti nevrozları, egemen olan dış zorlamalara tepki veya kişi için psikolojik açıdan önemli olan tek bir deneyime tepki olarak kendini gösterir. Belirti nevrozları iki tip olarak görülmektedir. Birinci tip travmatik nevroz ve ikinci tip psikonevrotik olarak adlandırılmaktadır.

Birinci tip travmatik nevroz, savaş, yangın, deprem ve korkunç kazalar gibi durumları izleyen çıkan duygu bozuklukları olarak ortaya çıkmaktadır. Ruhsal gerilimin artması ile belirti vermektedir. Bu durum kısa süreli olarak yaşanmaktadır. Kişi gergin ortamdan çıkarıldığı anda bu durum ortadan kalkmaktadır.

İkinci tip psikonevrotik nevroz, farklı psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. İkinci tip psikonevrotik örnek olarak bir savaş esnasında uzun süren bombardıman sonucu gibi durumlarda gelişmektedir. Bu durum sonrasında kıskançlık ve suçluluk gibi duygular hissedilir.

Nevroz Belirtileri Nelerdir?

nevroz

Nevroz belirtileri çeşitli durumlarla görülmektedir. Genellikle yaşanılan duygular aşırı boyuttadır ve bu yüzden de ciddi psikolojik sonuçlara neden olabilmektedir. Bu yüzden nevrozun belirtilerini hastalığı teşhis etmek için iyi bilmemiz gerekiyor.

Öfke, saldırganlık, çaresizlik, aşırı cesaret, abartılı suçluluk, sorumluluk duygusu, yaşça küçük hissetme hali, uykusuzluk, halsizlik, bedenle ilgili işlevsel bozukluklar, cinsel bozukluklar ve insan ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar nevrozun belirtileri arasındadır. Bu belirtilere bakarak hastalığı teşhis edebilirsiniz.

Nevrozların Özellikleri Nelerdir?

nevroz

Nevrozlar çok çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilirler ve toplumun gelişmesine bağlı olarak değişebilirler. En belirgin olan nevrozlar arasında kişilik bozuklukları yer almaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde öfke, saldırganlık, duygusal yönden olgun olmama hali, abartılı sorumluluk veya suçluluk duygusu, cesaretsizlik, eleştiri yeteneğinin artması ya da kaybolması ve gerçeklerden uzaklaşmak gibi semptomlar görülmektedir.

Bir diğer etkisi ise güçten düşme, uykusuzluk ve öne geçilmeyen yorgunluk halidir. Bunlara ilave olarak diğer hasar verici nokta ise bedensel rahatsızlıklardır. İşlev bozuklukları, felçler, uyuşma halleri, duygu bozuklukları, idrar tutamama, tikler ve uyurgezerlik bu rahatsızlığın neden olduğu bedensel etkilerdir.

Cinsel yönden hasar verici tablosuna bakar isek cinsel bozukluk, iktidarsızlık, soğukluk, başkalarıyla güncel ilişkilerde bozukluk, ortak yaşama sorumluluklarından kaçma ve iletişim kurma zorlukları karşımıza çıkmaktadır.

Nevroz Tedavisi

nevroz

Her türlü psikanaliz tedavisinin amacı beynin daha iyi çalışmasına yardım etmektir. Özgünlüğü tümüyle ruhsal yapıya yönelik bir yöntem olmasından gelir. Çünkü bedene yönelik tedaviler nevrozların tedavisinde ancak bir dayanak rolü oynayabilir.

Klasik psikanaliz tedavisinde bastırılan düşünce ya da olay gün ışığına çıkartılmaya çalışılır. Böylelikle de nevrozlu kişiye ya bastırdığı arzuyu tümüyle göze almayı ya da arzuyu yüceltmeyi yada reddetmeyi sağlar.

Birkaç değişik grup psikoterapisi veya yönlendirilmemiş psikoterapilerinin de amacı aynıdır. Nevrozların incelenmesi tıp tarihinde olduğu kadar uygarlık tarihinde de bir dönüm noktası olmuştur. Bu inceleme sonunda normalle hastalıklı arasındaki sınırın çok hassas dengelere dayalı olduğu anlaşılmıştır. Nevrozun doğuştan bir kusur ya da iyileştirilemez bir hastalık olmadığı açığa çıkmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Piromani Hastalığı Nedir?Mitomani Belirtileri ve Tedavisi
Aleksitimi Nedenleri ve TedavisiKleptomani Nedir?

Nevrotik kime denir?

Güvensizlik, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık ve kaygı gibi belirtilerle ortaya çıkan psikolojik rahatsızlığa nevrotik bozukluk denmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin ruh halini yansıtan ifadeye ise nevrotik adı verilmiştir.

Nevroz neden olur?

Nevrozun sebepleri zorlanma, stres, içsel çatışmalar, gelişim bozuklukları, bedensel ve psikolojik ihtiyaçların giderilememesi, fiziksel ve kalıtımsal hastalıklardır.

Nevroz tedavi edilebilir mi?

Nevrozda diğer psikolojik rahatsızlıklar gibi uzman bir psikoloğun eşliğinde tedavi edilebilir. Tek yapılması gereken vakit kaybetmeden bir psikoloğa başvurmaktır. Doktorlar kişinin durumuna ve özelliklerine göre terapi yönteminin yanı sıra ilaç tedavisiyle de hastanın iyileşmesini sağlayacaklardır.

Psikonevroz nedir?

Psikonevroz, kişide içsel çatışmaya yol açan ruh hastalıklarına verilen genel bir addır. Bu hastalıklar gerçeklik algısının bozulmadığı korku, saplantı, takıntı, endişe ve depresyon gibi duygularla iç içedir. Bu yüzden de kişinin ciddi psikolojik sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

Depresif nevroz nedir?

Depfresif nevroz, çaresiz, korkulu ve yaslı bir duygu durumu olarak tanımlanmaktadır. Depresif nevroz bilişsel, güdüsel, bedensel ve duygusal açıdan farklı belirtilere sahiptir. Bu belirtiler sayesinde rahatsızlığı kolayca teşhis edebilmekteyiz.

Obsesif nevroz ne demek?

İlk olarak Freud tarafından dile getirilen obsesif nevroz, içsel düşünceler ve bu düşünceleri önlemek amacıyla yapılan tekrarlı davranış olarak ifade edilmiştir. Daha sonra bu terim Locan tarafından kendisinin özne kurulum yaklaşımında bir yapı olarak tanımlanmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
640
160
238
274
41
510
349
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.