Necdet Ünüvar Kimdir? Nereli? Eğitim ve Siyasi Hayatı

Necdet Ünüvar, 6 Haziran 1960'ta Adana Ceyhan'da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar hakkında bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Necdet Ünüvar Kimdir? Nereli? Eğitim ve Siyasi Hayatı

Necdet Ünüvar, 6 Haziran 1960 tarihinde doğmuştur. Adanalı olan Necdet Ünüvar, Türk akademisyen, bürokrat ve siyasetçidir. Uzun yıllar doktorluk yapan Necdet Ünüvar, evli ve 3 çocuk babasıdır. 2002 yılında siyasete atılan Ünüvar, 4 dönem Adana Milletvekilliği yapmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılında Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne atanmıştır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Necdet Ünüvar Kimdir?

Ünüvar, ilkokulu ve ortaokulu Erdemli'de tamamladı ve 1984 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden tıp doktoru unvanı aldı. Zorunlu hizmetini Mardin SSK Dispanserinde tamamladıktan sonra 1986-1991 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başasistan olarak görev yaptı. Daha sonra, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Yardımcı Doçent oldu ve 1996 yılında Doçent, 2001 yılında ise Profesör oldu.

Siyasi Hayatı

Necdet Ünüvar Kimdir?

2002 yılında Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığına atandı ve AK Parti'den Adana milletvekili olarak 23., 24., 25. ve 26. dönem TBMM'de görev yaptı.

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini yürütmekte ve 2013 yılından itibaren TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı seçilmiştir.

14 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne atanmıştır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.