NATO'nun Kuruluşu

NATO'nun Kuruluşu
25.08.201509:57

NATO'nun kuruluş süreci ve yaşanan gelişmeler..

Haber güncelleme tarihi 25.08.2015 12:33

Marshall yardımlarının verilmeye başlamasından sonra Batı ile SSCB arasındaki ipler daha da gerginleşti.

Sovyetler'in Avrupa'da girişmiş oldukları yayılma çabaları ve bilhassa 1948 Şubat ayındaki Çekoslovak darbesi, 1948 Mart ayında, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında Batı Avrupa Birliği denen bir İttifak sisteminin kurulması neticesi vermiştir.

1949 yılı ABD dış politikasında bir dönüm noktasıdır çünkü o ana kadar Batı Avrupa'nıın savunulması konusunda doğrudan bir içerisinde yer almaya hazır gözükmeyen ABD, bu yıl içerisinde NATO'nun kuruluşunda büyük rol oynadı. Monroe Doktrini'nden beri Avrupa ile ittifaka girmeyen ABD, 11 Haziran 1948'de bölgesel ve diğer ortak anlaşmalara katılma yetkisi veren bir "Vandenberg Kararını" kabul etti.

Almanya'daki Amerikan ve İngiltere işgal bölgeleri ve Batı Berlin'de 21 Haziran 1948'de, SSCB’nin rızası alınmaksızın bir enflasyonla mücadele programı yürürlüğe sokuldu. Almanya'nın tek bir ekonomik birim olarak kalacağı yönünde daha önce yapılmış antlaşmaları aykırı gören SSCB 24 Haziran'da Batı Berlin'i ablukaya aldı.

Bunun ardından ABD bir yandan Batı Berlin'e yardım taşımaya, diğer yandan da Batı Avrupa'nın savunması için bir ittifak kurma fikrine ağırlık vermeye başladı.

Batı Avrupa ülkeleriyle yapılan görüşmeler sonucunda Kuzey Atlantik Antlaşması 4 Nisan 1949'da Washington'da imzalandı. Antlaşmayla, BM Şartı'ndaki "kolektif meşru müdafaa" ilkesine uygun olarak Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) kuruldu. 

NATO'ya başlangıçta ABD, Belçika, Fransa, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İtalya, İzlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz üye olmuştu. NATO’nun kuruluşu Doğu ve Batı arasında artık kesin bir ayrışma olduğunun kanıtıdır. İttifak'ın doğuşundan bir süre sonra ABD, Alman topraklarında Federal Almanya Cumhuriyeti kurulmuş, SSCB de buna Demokratik Almanya Cumhuriyeti'ni kurdurarak karşılık vermiştir. Bölünmüş Almanya Soğuk Savaş'ın en önemli sembollerinden biri haline gelecektir.

NATO'nun kuruluşu ile Sovyetler'in Avrupa'daki yayılması, o günden sonra son bulmuştur fakat 1949'a gelinceye kadar Avrupa'nın mühim bir kısmını sınırları içine katmış veya kontrolleri altına almışlardır. 

Türkiye ve Yunanistan'ın 1952'de, Batı Almanya'nın 1955'te ve İspanya'nın da 1982 yılında NATO'ya katılması ile NATO üyelerinin sayısı bugün 16'ya yükselmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
2
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.