Müzakere Nedir? Müzakerede Nasıl Başarılı Olunur?

Müzakere Nedir? Müzakerede Nasıl Başarılı Olunur?
04.09.201515:22

Müzakere kelimesini, devletler arası siyasette, siyasi partiler arasında, küçük topluluklar arasında, okullarda kısacası birçok yerde duymuşuzdur. Sizlere müzakerenin ne olduğunu ve bu müzakerede başarılı olmanın yollarını anlatacağız.

Haber güncelleme tarihi 23.05.2017 12:02

Müzakere, birbirinden bir takım şeyler elde etmek isteyen kişilerin, kurumların, devletlerin, diğer tarafları ikna etmek ve etkilemek suretiyle, kendi istedikleri gibi düşünmelerini sağlamalarına odaklı olarak sergiledikleri hüner, iletişim becerileri ve karar verme sürecidir.  Müzakerenin olabilmesi için karşılıklı olarak bir uyuşmazlık sorunu olması gerekir.

müzakere

Bu çerçevede kişiler ya da devletler müzakereye girer. Müzakerelere katılan hakem, arabulucu ya da tarafsız bir şekilde değerlendirmeciler çözüm yolunu bulmaya çalışır.

Müzakere edebilmek için en az iki taraf olması gerekir. Müzakerelerin kişileri tüzel kişiler, gruplar, devletler olabilir.

Müzakerede esas unsur ikna etmektir. Bunun için başvurulması gereken birçok iletişim yöntemi vardır. Tarafların birbirlerini etkileyen menfaatleri ve ihtiyaçları söz konusudur. Bu menfaatlerin ortak bir noktada buluşması için müzakerelere ihtiyaç duyulmuştur. Müzakere, tarafların gönüllü olarak katıldığı bir süreçtir. Başarılı olunabilmesi için çaba gösterilmesi ve taktikleri iyi bilinmesi gerekecektir.

Müzakerede Başarılı Olmak İstiyorsanız;müzakere

Arzu ettiğiniz her şeyi istemekten korkmayın; Müzakereciler her şeyi açık bir şekilde dile getirmeli, bir şeyleri istemekten çekinmemelidir. İstediğiniz şeylerin arkasında olun ve en iyi şekilde savunun.

müzakere

Susun ve Dinleyin; çok konuşmak sizi başarıya götürmeyecektir. Aksine bir anda tepe taklak olmanızı sağlayabilir. Karşınızdaki insanları dinleyin ve bir anda da kafanızda düşüncelerinizi oluşturun. İyi bir iletişim kurmak istiyorsanız %70 dinleyin ve %30 konuşun. Böylelikle başarıya ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Her Zaman Masadan Kalkmaya Hazır Olun; böylece karşınızdaki kişiler sizi ikna etmek için tavizler verecektir.

Acele Etmeyin; sabırlı olun ve gerekirse sonuna kadar dinleyin.

Hedeflerinizi Yüksek Tutun, En İyi Sonucu Bekleyin; başarılı bir müzakereci iyimserdir. Daha fazlasını umduğunuzda daha fazlasını elde edeceksiniz. Bu hayatın her anı için geçerlidir. Hedeflerinizi yüksek tutarak yapacağınızın en fazlasını gerçekleştirirsiniz.

Karşılıklı Olarak Saygı Çerçevesinde Tartışın; tartışarak birçok sorun çözüm bulacaktır. Karşılıklı olarak saygı içinde tartışılması atılacak adımların hızlı bir şekilde atılmasını sağlayacaktır.

müzakere

Bunun gibi olumlu davranışlar sergileyerek müzakerede başarılı olabilir ve iyi bir müzakere gerçekleştirmiş olacaksınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
302
4
61
47
7
119
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.