Mutlaka Bilinmesi Gereken Sanat Akımları

Mutlaka Bilinmesi Gereken Sanat Akımları
10.10.201513:42

Sanat akımlarının bazıları tepki olarak doğmuş, bazılarının ise sadece gerçeği yansıtmak amacındadır. İşte birbirinden farklı sanat akımları...

Haber güncelleme tarihi 18.07.2019 22:00

NEOKLASİZM

Neoklasizm akımı, Barok Sanatı’nın aşırı süslemeciliğine duyulan bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu dönemde resim akımları eski Yunan ve Roma tarzında tekrar canlandırılmıştır.

Yeni tarzın teknik özellikleri, ışığın getirdiği etkilerden uzak, perspektif ve derinlik aramayan, arka plana ağırlık veren ­keskinleşen­ çizgilerdir.

resim-.jpg

Akımın Temsilcisi

Jacques Louis David


ROMANTİZM

Romantizm akımı, sanatçıların kendi duyguları ve iç dünyasına yönelmeleridir.

Akımın Temsilcisileri

Fransisko Goya

Teodore Gericault

Eugene Delacroix


REALİZM

Realist akımı, en önemli özelliği gerçek olanı, gözle görülüp elle tutulanı tıpkı bir ayna gibi ifade etmesidir.

resim-3.jpg

Akımın Temsilcisileri

Courbert

Corot 

Millet

Honore Daumier


EMPRESYONİZM

Empresyonizm, İzlenimcilik anlamına gelen empresyonizmde sanatçılar dış dünyaya ait olanı; ışığı, renkleri, tepkileri, hüzünleri işlemekte ve yakalanan anlık konuları resmetmektedir. İzledikleri temel kaynak güneştir. 

resim-4.jpg

Akımın Temsilcisileri

Manet

Monet

Renoir


POST EMPRESYONİZM

Post empresyonizm, empresyonizme tepki olarak doğan post empresyonizme karşı olarak doğmuştur. Bu akımın temsilcileri ışık oyunlarıyla oluşan gelişigüzel kompozisyonları tekrar düzene koyarlar.

resim-6-001.jpg

Akımın Temsilcisileri

Van Gogh

Paul Gaugin

Cezanne 

Seruat 


FOVİZM

Fovizm, 19. yy ikinci yarısında itibaren sanatçılar eserlerine özgürce sahip olma düşüncesi egemen olmaya başlamıştır. Fovizm’de resim sade ve temiz boyalıdır. Resimde çiğ ve sert renkler kullanılması bu akımın başlıca özelliğidir.

resim-7.jpg

Akımın Temsilcisileri

Henri Matisse

Brague

Derain


KÜBİZM

Kübizm, Fovizm’den kopan sanatçıların oluşturduğu bir akımdır. Üçüncü boyutu tuvalin üzerine perspektif olmadan getirebilmesi temel özelliğidir. Cisimler parçalanır, öne arkaya katlanır, açılır.

resim-8.jpg

Akımın Temsilcisileri

Pablo Picasso 


FÜTÜRİZM

Fütürizm, 20. yy başlarında, Kübizm’e tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu akımda sanatçılar dış dünyayı bir tarafa bırakarak tamamen iç dünyayı tuvale yansıtırlar.

resim-9-.jpg

Akımın Temsilcisileri

Umberto Boccioni 


EKSPRESYONİZM

Ekspresyonizm, dışavurumculuk anlamına gelen bu akım empresyonizme tepki olarak doğmuştur. Ekonomik sorunlar, siyasi karışıklıklar, sosyal dengesizlikler sanatçiları ekspresyonizme doğru itmiştir.

resim-9.jpg

Akımın Temsilcisileri

Edward Munch


SOYUT RESİM SANATI

Soyut resim, ışık ve rengi kullanarak kompozisyon oluşturma esası vardır. Sanatçılar iç dünyalarını ya da herhangi bir objeyi tuvale aktarırlar.

resim-1.jpg

Akımın Temsilcisileri

Jackson Pollock

Joseph Albers 


DADAİZM

Dadaizm, sanatçıların kağıt, ağaç gibi eşyaları birbirleri ile birleştirerek ilginç eserler ortaya koymalarıyla oluşmuştur. Dadaistler için mantık sorularının sorulmadığı anlık duyguları yakalamak önemlidir.

resim-11.jpg

Akımın Temsilcisileri

Hans Arp

Marcel Duchamp


SÜRREALİZM

Sürrealizm, diğer akımlardan en önemli farkı Freud kuramını sanatla birleştiren ve ilk uygulayanlar akım olmalarıdır. İnsanın bir anlamda anlık ruhsal çelişkileri, karşı çıkmaları ve buna benzer tepkileri sanata yansımıştır.

resim-12.jpg

Akımın Temsilcisileri

Salvadore Dali


POP ART

Pop Art, II. Dünya savaşından sonra tüketimi çekici hale getirmek için reklamlar, renkli afişler, hatta resimli dergi ve romanlar kullanılmaya başlanır. Pop Art Sanatı tüketime yardımcı bir reklam aracı olarak doğar, gelişir.

resim-1.jpeg

Akımın Temsilcisileri

Claes Oldenburg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
54
325
101
65
38
35
39
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.