Mustafa Sait Gönen Kimdir

25. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili olan Mustafa Sait Gönen, 1960 yılında Konya'nın Karatay İlçesinde doğmuştur.
Mustafa Sait Gönen Kimdir

Mustafa Sait Gönen Biyografisi

Mustafa Sait Gönen’nin Eğitim ve Çalışma Hayatı

1985 yılında İstanbul Tıp Fakültesini bitirerek Yozgat İli Topçu Köyü Sağlık Ocağı’na mecburi hizmete gitti. Kısa bir süre sonra Yozgat İli Sağlık Müdür Yardımcısı oldu. 1986 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıklarında Araştırma Görevlisi olarak başladı. 1990 yılında İç hastalıkları uzmanı, 1991-1993 yıllarında S.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı olarak görev yaptı. 1995-1998 yılları arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları alanında üst ihtisas yaptı. 1998 yılında Amerikada Cornell Medical Center’da Felowship olarak çalıştı.

2002 yılında S.Ü. Meram Tıp Fakültesi’ndeki görevine dönerek Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya başladı. Üniversiteden ayrıldığı 2012 yılına kadar Bilim Dalı Başkanlığı görevine devam etti. 2005 yılında Endokrin Doçenti, 2010 yılında aynı bilim dalına Profesör olarak atandı. 2012 yılında Selçuk Üniversitesindeki Görevinden istifa ederek İstanbul Gayrettepe Florence Nigtingale Hastanesinde çalışmaya başladı. Bir süre sonra İstanbul Bilim Üniversitesi İç Hastalıkları A.B.D’na Profesör olarak atandı ve Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı oldu. 2002-2014 yılları arası Türk Diyabet Cemiyeti Konya Şubesi Başkanlığı görevinde bulundu.

 

Mustafa Sait Gönen’nin Siyasi Hayatı

21. Dönem Konya Milletvekili olarak Parlemontaya girdi. Yasama görevi esnasında Nato Komisyonu ve Çevre Komisyonu’nda görev yaptı. Yine o dönemde MHP Başkanlık Divanında görev alarak Genel Sekreter Yardımcılığı Görevinde bulundu.

 

Mustafa Sait Gönen’nin Ödülleri

Proje yürütücüsü olarak; 2 Uluslararası, 1 TÜBİTAK, 6 Ulusal, 5 Kurumsal projeyi tamamlayarak tamamına yakını değişik yurtdışı dergilerde yayınlanmıştır. 32 tanesi ISI indexine kayıtlı uluslararası olmak üzere toplamda 136 bilimsel makalesi mevcut ve bu yayınları 346 kez atıf almıştır. Yine bu yayınlardan dolayı; İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından 1999 yılında yaptığı uluslar arası yayınlarla Türkiye bilimine yaptığı katkı nedeniyle Başarılı Araştırıcı Belgesi, Türkiye Diyabet Vakfı tarafından 2014 yılı “Diabetes Mellitus En İyi Bilimsel Yayın Ödülü” program çerçevesinde “Effects Of Single Nucleotide Polymorphisms In KATP Channel Genes On Type 2 Diabetes In Turkish Population” başlıklı yayın ile Birincilik Ödülü almıştır.

25. Dönem Genel Seçimlerinde ise Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili olarak meclise giren Mustafa Sait Gönen, 26. Dönemde yapılan seçimlerde meclise giremedi . 

Gönen, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.