Mustafa İbrahim Turhan Kimdir

Adalet ve Kalkınma Partisi 2. Bölge İzmir Milletvekili olan Mustafa İbrahim Turhan, 1968 yılında İzmir’de doğmuştur.
Mustafa İbrahim Turhan Kimdir

Mustafa İbrahim Turhan’ın Eğitim ve Çalışma Hayatı

Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümünü bitirdikten sonra  Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Uluslararası Bankacılık yüksek lisansını tamamlayan Turhan, Bankacılık doktorasını da “Finansal Krizler ve Reel Sektör Üzerindeki Etkileri: Türkiye Örneği” konulu tez ile almıştır. 

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü Araştırma Fonu tarafından desteklenen sosyal bilimler mega projesi çerçevesinde resmi olarak davet edildiği Cenevre Üniversitesi Institut Européen (IEUG) ve Loughborough Üniversitesi Banking Centre bünyesinde araştırmacı olarak bulundu. 2001 yılında Yardımcı Doçent unvanıyla Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine başlayan Turhan, bu kurumda farklı pozisyonlarda yöneticilik görevlerini yürüttü.

İstanbul Bilgi, Marmara, İstanbul Ticaret ve Kadir Has Üniversitelerinde uluslararası finansal piyasalar ve kurumlar, finansal kuruluşlarda stratejik planlama ve yönetim, bankacılık teorisi ve politikası ile merkez bankacılığı alanlarında ders veren Dr. Turhan 2004’e kadar Beykent Üniversitesi İİBF’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2004 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi üyeliğine seçilmiş, 2008 tarihinde ise Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. Turhan, 2011 yılı sonuna kadar London School of Economics and Political Sciences Avrupa Enstitüsü bünyesinde kurulan Çağdaş Türk Çalışmaları Kürsüsünde TCMB adına danışma kurulu üyeliğini yürüttü. 2012 yılında ise Borsa İstanbul Başkanlığı’na atanan Dr. İbrahim Turhan 10 Şubat 2015 tarihine kadar bu görevini sürdürmüştür.

Üniversitelerarası Kurul tarafından 28 Ocak 2014 tarihi itibarıyla Dr. İbrahim Turhan'a doçentlik unvanı verilmiştir.

Mustafa İbrahim Turhan’ın Entellektüel Hayatı

Birçok Türkçe süreli yayında finansal iktisat ve politik iktisat alanında yayınları bulunan ve kitap editörlüğü de yapan Dr. Turhan, bankacılık, finans ve finans teknolojileri alanında faaliyet gösteren süreli yayınlarda yayın danışmanı, yazı işleri müdürü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı.

İbrahim Turhan, 25. ve 26. Dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi  2. Bölge İzmir Milletvekili olarak meclise girmiştir. 

 

NeOldu.com / Özel Haber

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.