Muharrem İnce Kimdir? Siyasi Kariyeri ve Hayatı - Nerelidir?

Türk Siyasetçi ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce hakkında merak ettiklerinizi öğrenin. İnce'nin hayatı hakkında az bilinen gerçekler.
Muharrem İnce Kimdir? Siyasi Kariyeri ve Hayatı - Nerelidir?

Kısaca Muharrem İnce'nin Hayatı

Muharrem İnce, Türk öğretmen, siyasetçi ve Memleket Partisi genel başkanıdır. 4 Mayıs 1964 tarihinde Yalova'nın Elmalık köyünde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde, orta öğrenimini Yalova Ortaokulunda, lise öğrenimini Yalova Endüstri Meslek Lisesi torna-tesviye bölümünde tamamladıktan sonra Necatibey Eğitim Fakültesi fizik-kimya öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

2002-2015 yılları arasında yapılan tüm genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova milletvekili olarak meclise girdi ve iki dönem CHP Grup Başkanvekilliği görevini sürdürdü. 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından 18 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen 18. Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu ile yarışmak için grup başkanvekilliği görevinden istifa etti.

Muharrem İnce Kimdir? Siyasi Kariyeri ve Hayatı

2018 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı oldu ve seçime katılan vatandaşlardan %30.67'sinin oyunu alarak ikinci oldu.

Önceleri fizik öğretmeni olarak değişik liselerde ve dershanelerde görev aldı ve müdürlük yaptı. Bir süre Yalovaspor'da basın sözcülüğü ve Atatürkçü Düşünce Derneği il başkanlığı yaptı.

Memleket Partisi Dönemi

Muharrem İnce Kimdir? Siyasi Kariyeri ve Hayatı

Öncülüğünü Muharrem İnce'nin yaptığı parti, 2020 yılında "Bin Günde Memleket Hareketi" adı altında kurulmuştu. İnce, CHP'den ayrılmış ve hareketin partileşeceğini açıklamıştı. 8 Aralık 2020 tarihinde, İnce, CHP'den resmi olarak ayrıldı ve Memleket Hareketi'ni Memleket Partisine dönüştürdü.

İnce, 17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren partinin genel başkanı olarak görev yapmaktadır. 18 Eylül 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı adayı olmak istediği iddialarına ilişkin "Evet istiyorum. Açıklıyorum: aday adayıyım" dedi.

2018 Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Dönemi

Muharrem İnce Kimdir? Siyasi Kariyeri ve Hayatı

Muharrem İnce, 2018 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından aday olarak gösterildi. Bu süreçte, 45 gün içinde 75 ilde 107 miting yaptı. Seçimde %30,67 oy oranına (15.216.199 oy sayısına) ulaşarak en yüksek ikinci oy alan aday oldu. Bu oy oranıyla 41 yıl sonra ilk kez CHP adayı %30 oy oranını geçmiş oldu. 11 Eylül 2019'da verdiği bir mülakatta, bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday olacağını açıkladı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.