• DOLAR5,4281-0.83
 • EURO6,1543-0.61
 • ALTIN211,629-0.56
 • BIST93.5390.27

Muhafazakarlık Nedir?

Muhafazakarlık Nedir?

Felsefi bir düşünce ve siyasal bir tavır olarak muhafazakarlık nasıl doğmuştur?

Haber güncelleme tarihi 02.07.2015 17:45

Muhafazakarlık, siyasal bir düşünce olarak mevcut siyasal, sosyal ve ekonomik düzeninin değerine ve mümkün olduğunca korunması gerektiğine inanır. Bu düzen, nesiller boyunca yaratılan gelenekler ile devam etmektedir. Kendini meşru kılmış bu düzenin doğruluğu ve işlerliği ispatlanmış olduğu için tercih edilmektedir. Muhafazakarlığa göre değişim yavaş ve tedirgin edicidir.

Muhafazakar düşüncenin önde gelen isimlerinden olan Karl Mannheim, muhafazakarlığın hem evrensel hem de özgül tarihsel ve sosyal koşulların ortaya çıkardığı "modern" türlerinden söz etmektedir.

Muhafazakarlık kendine bir geçmiş aradığında kökleri geriye, Ortaçağ Avrupasına uzatılsa bile bir siyasal tutum ve hareket olarak Aydınlanma düşüncesi ve Fransız Devrimi'ne karşı, 18.yüzyıl sonlarında ortaya çıkmıştır. Dönemden döneme değişiklik gösteren muhafazakar siyaset ve buna uygun ekonomik açılımlar dışında, muhafazakarlığın iki temel özelliğinden bahsedilebilir.

Bunlardan ilki insan doğasına, köksüzlüğe, denenmemiş buluşlara güvensizlik ve tarihsel süreklilik ile geleneksel çerçeveye duyulan güvendir. Bu çerçeve dini ya da kültürel olabilmektedir. Muhafazakarlığın savunduğu düşünce, herhangi bir partinin görüşü olmaktan önce geleneksel yapıyı alt üst eden modernleşmenin, kapitalizmin, reform ve devrim sonucu bozulan geleneksel yapıyı yeniden inşa etme düşüncesidir. 

Muhafazakarlık bir 19. yüzyıl ideolojisi olarak modern dünyanın dinamik karakterlerine bağlı kalmıştır. Bu anlamdaki gelişimi ve yaygın kabulü ile gelenekselcilikten farklı olmuştur. 

Mannheim, geleneksel ile muhafazakalığı birbirinden ayırarak, gelenekselliği "doğal muhafazakarlık", muhafazakarlığı ise "modern muhafazakarlık" olarak ayırmaktadır. Ona göre muhafazakarlık, gelenekselciliğin modern dönemde bilinçli hale gelen ve kendi hakkında düşünmeye başlayan, güncel olanla bağlantı kuran, devrim karşıtı çabaları ve etkileri ile somut hale dönüşmüş halidir.

Muhafazakar hareket biçimi ya da muhafazakar siyaset her zaman belirli somut koşullara bağlı olmuştur. Bu bağlamda, moderniteye bir tür karşı çıkış olan muhafazakarlığın, kuşkuculuk ve göreceliği, yerel ve özgül olana bağlılığı vurgulayan postmodern çağda yeniden canlanmasını anlamak çok da zor olmamaktadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.