Yağmurda Motosiklet Kullanmanın 10 Püf Noktası

Yağışlı günlerde motora binmek ilginç bir deneyim ya da kaygan bir zeminde korkutucu bir gezi olabilir. Dikkat etmeniz gereken noktaları aktarıyoruz.
Yağmurda Motosiklet Kullanmanın 10 Püf Noktası

Yağmurlu havalarda sürüş yaparken, sürücülerin hızlarını azaltmaları ve diğer araçlardan uzak durmaları gerekmektedir. Bu, sürücülerin daha iyi bir görüş mesafesi elde etmelerini ve diğer araçlarla çarpışma riskini azaltmalarını sağlar.

Yağmurlu Havalarda Motosiklet Kullanmanın Zorlukları

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Yağmurlu havalarda motosiklet kullanmak, her sürücünün karşılaşabileceği en zorlu sürüş koşullarından biridir. Yağmurlu havalarda sürüş yaparken, sürücülerin hem kendilerini hem de diğer yol kullanıcılarını tehlikeye atmadan güvende kalmak için bazı önlemler alması gerekmektedir.

Yağmurlu havalarda, motosiklet sürücüleri çamurlu ve kaygan yollarda sürüş yapmak zorundadırlar. Yol yüzeyindeki yağmur suyu ve çamur, sürüş sırasında lastiklerin yol yüzeyine yapışmasını engeller ve bu da sürücülerin fren yapması, viraj almaları ve hatta doğru yolda ilerlemeleri zorlaştırır.

Bunun yanı sıra, yağmurlu havalarda görüş mesafesi azalır ve bu da sürücülerin diğer araçlarla çarpışma riskini arttırır. Ayrıca yağmur, sürücülerin üzerindeki su birikintilerine ve su damlalarına maruz kalmalarına neden olabilir, bu da sürüş konforunu olumsuz etkileyebilir.

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Bazı sürücüler yağmurda motor sürmeyi sevip eğlenirken, bazıları ise kaygı duyup nefret edebilirler. Yağışlı günlerde motora binmek ilginç bir deneyim ya da kaygan bir zeminde korkutucu bir gezi olabilir. Yağmurda sürmenin en iyi yanı her tür sürüş için iyi bir pratik yöntemi olması ve sürüş sırasında sakin ve akıcı olma zorunluluğudur.

Siz de hava kapattığında kaskınızı rafa kaldırıp asanlardansanız, ıslak havada sürüşle ilgili tavsiyelerimize göz atmanızı öneririz. Kıyafetlerinizde yapacağınız ufak tefek değişiklikler ve sürüş tekniğinizde ki birkaç küçük ayarlamayla yağmurda kullanmak belki de düşündüğünüzden daha kolay ve eğlenceli olacaktır.

1. Dibi Gözükmeyen Su Birikintilerine Güvenmeyin

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Eğlenceli gözüken küçük göletlere benzeyen sıçratılabilir su birikintileri, diplerinde ayak büyüklüğünde çukurlar ve benzeri tehlikeler barındırıyor olabilir. Eğer bunların üzerinden geçmek zorunda kaldıysanız gazınızı sabit tutup, motorunuzu dik tutup frenlere dokunmadan geçmeye çalışın.

2. Parlak Düz Zeminlerden Uzak Durun

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Kuru günlerde hafif kaygan gibi gözüken zeminler, yağmurlu günlerde çok tehlikeli bir şekilde kayganlaşırlar. Yol çizgileri, kanalizasyon kapakları, metal plakalar ve asfalttaki yılan şeklindeki zift izlerinden uzak durmaya çalışın. Eğer bunlardan biri ile karşılaşır ve üzerinden geçmek zorunda kalırsanız sert frenleme, ani hızlanma veya ani yönlendirmeler yapmadan üzerinden sakince geçiniz.

3. Sakin Kalın

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Sakin olun ve ani hareketler yapmayın. Sert, ani hızlanmalar, frenlemeler veya yönlendirmeler limitli tutuşunuzu yiyip bitirir. Bütün hareketlerinizi akıcı ve nazikçe yapın. Eğer sert fren yapmanız gerekiyorsa bunu kademeli bir şekilde yapın: ön lastiğe yük bindirmek ve süspansiyonu sıkıştırmak için fren manetini başlangıçta yavaşça sıkın. Sonra yeterince yavaşladığınıza kanaat getirene kadar kademeli bir şekilde sıkma şiddetini artırın.

4. Her Seferinde Tek Bir Şey Yapın

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Normal şartlarda birçok işi aynı anda yapabiliyor olabilirsiniz mesela hızlanma, vites değiştirme veya dönüşlerde fren kullanmak (her ne kadar önerilmese de bu tekniği kullananlar vardır). Yağmurda bu hareketleri tek tek yapmaya çalışın mesela viraja gelmeden önce yavaşlamanızı bitirmeye çalışın. Bunlar sizin lastiklerinizden istediğiniz tutuş ihtiyacını azaltacaktır.

5. Gökkuşakları Arkadaşınız Değildir

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Yerdeki o sihirli rengarenk sıvılar aşırı kaygan ve ölümcül yağ havuzlarından başka bir şey değildir. Gökkuşaklarını hedef alıp onların üzerinden geçmeye çalışmayın. En kötü kavşaklarda bulunurlar, böyle yerlerde araçlar bir süre bekledikleri için damlattıkları yağ birikir ve bu yüzden kavşaklarda dururken ya da oralardan geçerken dikkatinizi artırın.

6. Kendinize Zaman ve Mesafe Ayırın

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Acele etmeyin. Hızınızı düşürün ve önünüzdeki araçla daha fazla mesafe bırakın. Yağmurda fren mesafeleri daha uzundur ve tutuşa ihtiyacınız olduğunda kuru yollarda olduğu kadar tutuşa güvenmemelisiniz, ayrıca az önce yukarıda bahsettiğimiz tuzaklarla karşılaşmamak için de yolun daha ilerisini tarayın ve ona göre çizginizi çizin.

7. Kuru Bir Çizgi Bulun

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Mümkün olduğunda önünüzdeki araçların lastik izlerinden gitmeye çalışın. Araba lastikleri bir saban gibi çalışır ve kısa bir süre için geçtiği yerdeki suyu kenarlara atar. Bu kuru patikadan mümkün olduğu kadar faydalanmaya çalışın.

8. Su Geçirmez Kıyafetler Yeterli Değildir

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Su geçirmez kıyafetler çok iyi olmalarına rağmen görünürlüğü daha yüksek su geçirmez kıyafetler daha da iyidir. Unutmayın, yağmur zaten bizi görmeyen arabaların bizi görmesini daha da zorlaştırır. Eğer bütün yağmur kıyafetleriniz koyu renk ise yüksek görünürlüklü bir yelek veya diğer reflektif aksesuarlara yatırım yapmayı düşünün.

9. Ara Sıra Ayağa Kalkın

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Ağır yağışlarda çoğunlukla kucağınızda bir havuz oluşur ve eğer çok uzun süre buradaki su dökülmezse en kaliteli markaların kıyafetlerinin bile fermuarını geçip sizi ıslatabilir. Bunu engellemek için ara sıra pegler üzerinde ayağa kalkıp kucağınızdaki suyu boşaltmak iyi bir fikir olabilir.

10. Isıtmalı Kıyafetleri Kullanmayı Düşünün

Yağmurda Motosiklet Kullanmanın Püf Noktaları

Her ne kadar fiyatları yüksek gelse de ısıtmalı kıyafetler sizi hipotermiden ve ıslanıp üşümekten koruyabilecek özel ekipmanlardır. Eğer uzun süre soğuk ve yağışlı havalarda sürecekseniz bu ürünlere yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
En İyi Kask MarkalarıŞehir İçi Scooter Önerileri
Motosiklet Montu TavsiyeleriMotosiklet Eldiveni Modelleri

Yağmurlu havalarda motosiklet kullanmak güvenli midir?

Yağmurlu havalarda motosiklet kullanmak, normal sürüş koşullarına göre daha zorlu olabilir. Ancak, doğru ekipman ve sürüş teknikleri ile sürücüler kendilerini ve diğer yol kullanıcılarını güvende tutabilirler.

Yağmurlu havalarda hangi ekipmanlar kullanılmalıdır?

Yağmurlu havalarda motosiklet sürücüleri su geçirmez motosiklet ekipmanları, yağmur tüyleri içeren kasklar ve kaymaz tabanlı botlar gibi uygun ekipmanları kullanmalıdırlar.

Yağmurlu havalarda fren yapmak zor mu?

Yağmurlu havalarda fren yapmak daha zor olabilir, çünkü yol yüzeyi kaygan olabilir. Bu nedenle, sürücülerin yavaşlamak için frenlemeyi zamanında ve yavaşça yapmaları önemlidir.

Yağmurlu havalarda nasıl viraj alınmalıdır?

Yağmurlu havalarda viraj alırken, sürücülerin viraja girerken yavaşlaması ve vücut ağırlığını dengeli bir şekilde dağıtması önemlidir. Virajın içindeyken, sürücülerin gazı yavaşça açması ve yavaşça dışarı çıkması gerekmektedir.

Yağmurlu havalarda görüş mesafesi azalır mı?

Evet, yağmurlu havalarda görüş mesafesi azalır ve bu da sürücülerin diğer araçlarla çarpışma riskini arttırır. Bu nedenle, sürücülerin hızlarını azaltmaları ve diğer araçlardan uzak durmaları önerilir.

Yağmurlu havalarda ne kadar hız yapılabilir?

Yağmurlu havalarda, yol koşullarına ve trafik yoğunluğuna göre değişebilecek bir hız limiti yoktur. Ancak, sürücülerin hava koşullarına uygun bir hızda seyahat etmeleri ve diğer araçlardan güvenli bir mesafede kalması önerilir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.