Mona Lisa’nın Gözlerindeki Sır

Mona Lisa’nın Gözlerindeki Sır
19.06.201513:48

Mona Lisa tablosu, insanlık tarihi açısından en iyi tablo olarak bilinir. Bakıldığında sıradan olan bu tabloyu bu kadar önemli kılan neydi? Göründüğü gibi sıradan olmayan, Leonardo Da Vinci’nin bu muhteşem eserinin altında yatan şifreler nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 28.05.2019 12:18

Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu, yıllardır sanat tarihçileri tarafından araştırılıyor ancak tam olarak bir sonuca varılamıyor. Sanat dahisi olan Da Vinci, yazı yazarken de şifreli ve tersten yazarmış. Yazılarında oldukça şifreler bulunması ,akıllara Mona Lisa tablosunda da birçok şifrenin var olduğu kanaatine getiriyor.


Leonardo Da Vinci’i Kısaca Tanıyalım

Da Vinci 1452 yılında İtalya’da dünyaya gelmiştir. Sadece bir özelliği olmayan Da Vinci, döneminin en önemli düşünürü, mimari, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, kartografi, yazarı ve ressamıdır. Bütün alanlarda da oldukça başarı sağlayan Da Vinci için bir dahi yakıştırmasını yapmak yersiz olmayacaktır. 20’den az tablo yapmasına rağmen dünyanın en iyi ressamları arasında yerini alır. Dünyaca en ünlü resimleri Mona Lisa ve Akşam yemeğidir. Gizemli bir hayat süren Da Vinci’nin, Salaino takma adı verdiği, evinde birlikte yaşadığı hizmetçisi, hayatının önemli bir parçası olmuştur.

Şifresi çözülmesin diye yazdığı yazıları bile tersten yazmıştır. Neden bu kadar gizemli yaşamaya çalışmış ya da gizlemek istediği bir şeyler mi vardı? Sanat dahisi olan bu adam hakkında çok şey yazıldı; ama günümüzde de hala gizemini korumaya devam ediyor.


Şifrelerle Dolu Bir Eser Mona Lisa

Çoğumuz baktığımız ilk baktığımız zaman olağan dışı bir şey görmeyiz. Sadece bir porte resmi olduğunu düşünüyoruz. Aslında tam olarak böyle değil. Gizemli sanatkar Da Vinci, 16 yıl emek verdiği ve gittiği her yere kendiyle götürmesi yani onunla birlikte yaşaması sıradan bir hadise değildir. İtalyan Sanat Tarihçileri, Da Vinci’nin yazılarına şifre yerleştirdiği gibi bu tabloya da bir çok şifre yerleştirildiğini iddia ediyorlar. Sanat Tarihçileri tarafından yapılan yoğun araştırmalar ve tablonun detaylı olarak incelenmesi sonucu önemli şifrelere ulaşılmıştır.


Mona Lisa’nın Şifreleri

Tablonun aslı 500 yıl içinde 2 kere çalınmış ve asitle tahrip edilmiştir. Tablonun aslının incelenmesinin mümkün kılınmadığı için yüksek çözünürlüğünü çeken bir İtalyan araştırmacı şaşırtıcı şifrelere ulaşmıştır.


Mona Lisa’nın Gözündeki Sır

Gözlerinin sağ gözünde S, sol gözünde ise L harfi vardır. Biliyoruz ki Da Vinci solaktır hatta hayatı boyunca bundan dolayı hep kötü olarak bakılmıştır çünkü Hıristiyanlığa göre solak olmak günahkar olmak anlamındadır. Sol gözün de olan L harfi Leonardo’nun isminin baş harfidir. Diğer göz bebeği içinde yer alan S harfiniin ise evinde hizmetçisi olan Salaino adı verdiği hizmetçini temsil edildiği düşünülüyor. Bazı araştırmacılar ise bu harflerin tahrip olduğu sonucu oluştuğunu düşünüyor. Devam edelim Mona Lisa tablosunda bulunulan şifreleri anlatmaya.


Mona Lisa'nın Sırrı Gözlerinde

mono lisa''nın gözü


Tablodaki 72 Sayısı Neyi Anlatıyor

Aynı araştırmacılar tabloyu detaylı bir şekilde incelemeleri sonucunda Mona Lisa’nın arkasında yer alan köprünün alt kısmında belirginleşen 72 sayısıdır. 72 sayısını araştırmacılar 7 ve 2 olarak beliriyorlar. 7 sayısı, Tanrının 7 gün içinde dünyayı yarattığı iki sayısı ise inandığı dine göre erkek ve kadının birleşmesini temsil ediyor. Araştırmacılar bundan yola çıkarak kadın ve erkek birleşimi yani eşcinselliğe mi vurgu yaptığı tartışmalar içinde yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucu Mona Lisa’a tablosunun arkasındaki manzara, İtalya’da bir kasaba’dan başka yer değil. Gidilen bu kasabada Mona Lisa tablosunda yer alan her şey var.

Mona Lisa’nın Arkasında yer alan köprü, 1472 yılında yıkılmıştır ve tekrardan yapılmıştır. Kasabada yaşayanlar bu köprüye şeytan köprüsü olarak adlandırmışlardır. Yani 72’nin temsil ettiği şeytan köprüsü olması mümkün. Peki şeytan köprüsünün Mona Lisa ile olan ilişiği nedir?  Söylentilere göre Da Vinci, Asistanı olan Sailon adı verdiği asistanıyla eşcinsel bir ilişkisi vardı bundan dolayı O’na "küçük şeytanım" dediği biliniyor. Şeytan köprüsüyle sevgilisini birleştirerek ona atıfta bulunmuş olabilir.


Mona Lisa Kimdir

İşin tuhaf yanı tabloda ki Mona Lisa kadın değil erkek olabilir. Fotoğraftaki Mona Lisa’nın Salaino benzemesi bir tesadüf müdür?

 Mona Lisa Ve Salanio Benziyor, Kimi Araştımacılara Göre Aynı Kişiler

mona lisa tablosu

Acaba Da Vinci’nin bu resmi bu kadar şifrelemesi ve bir an olsun yanından ayıramamasının sebebi, eşcinselliğin ölüm sebebi olduğu ve Da Vinci’nin kendi sırrının ortaya çıkmasından korktuğu için olabilir mi? Tabi bunlar hepsi birer olasılıktır ama yine de bu çerçeveleri de göz önünde bulundurmakta fayda var.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
789
398
376
534
749
353
443
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.