Milli Muharip Uçağımız KAAN'ın Dikkat Çeken Özellikleri

TUSAŞ tarafından yürütülen Milli Muharip Uçağımız KAAN ilk uçuşunu tamamlamasının ardından yoğun bir ilgi gördü. Biz de KAAN ile ilgili merak edilen bilgileri derledik.
Milli Muharip Uçağımız KAAN'ın Dikkat Çeken Özellikleri

Türkiye’nin Milli Muharip Uçağı (MMU) KAAN, 21.02.2024 tarihinin sabah saatlerinde ilk uçuşunu başarıyla tamamlamıştır. KAAN, Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen bir projedir. KAAN, Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu 5. nesil savaş uçağı olarak tasarlanmıştır.

KAAN, Türkiye’nin savunma sanayiindeki yerli ve milli vizyonunun bir ürünüdür. Yeni uçağımız KAAN’ın Türk Hava Kuvvetleri’nin eski F-4 ve F-16 uçaklarının yerini alması ve yabancı ülkelere ihraç edilmesi planlanmaktadır. Uçağımız, Türkiye’yi 5. nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasına sokacaktır. Yeni uçağımız KAAN ile ilgili birçok bilgi bulunmaktadır. Biz de bu bilgileri derleyip sizler için bir yazı oluşturduk.

milli-muharip-ucak-kaan.webp

Milli Uçağımız KAAN ile ilgili hiçbir yerde göremeyeceğiniz bilgiler;

Milli Uçak KAAN’ın Teknik Özellikleri

KAAN, çift motorlu, tek kişilik, çok rollü bir savaş uçağıdır. Uzunluğu 21 metre, yüksekliği 6 metre, kanat açıklığı 14 metredir. Maksimum 55 bin fite kadar çıkabilen KAAN, 40 bin fitte sesten 1,8 kat hızlı uçabilir. KAAN, General Electric F110-GE-129 artyakıcı turbofan motorlarla donatılmıştır. KAAN, çeşitli füzeler, bombalar, roketler ve mühimmatlar taşıyabilir. KAAN, ayrıca yerli ve milli silah sistemleriyle de uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Milli Uçak KAAN’ın Stratejik Önemi

KAAN, Türkiye’nin savunma sanayiindeki yerli ve milli vizyonunun bir ürünüdür. KAAN, Türk Hava Kuvvetleri’nin eski F-4 ve F-16 uçaklarının yerini alması ve yabancı ülkelere ihraç edilmesi planlanmaktadır56. KAAN, Türkiye’yi 5. nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasına sokacaktır3. KAAN, aynı zamanda Türkiye’nin NATO’daki rolünü ve bölgesel gücünü artıracaktır.

milli-muharip-ucak-kaan-001.webp

Milli Uçak KAAN’ın Tasarım Süreci

Milli Uçak KAAN’ın tasarım süreci, 2017 yılında başladı. TUSAŞ, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile bir sözleşme imzalayarak, Milli Muharip Uçak Projesi’ni hayata geçirmeye başladı. TUSAŞ, bu proje için 600’den fazla mühendis ve teknisyen istihdam etti. TUSAŞ, ayrıca yabancı firmalarla da iş birliği yaparak, KAAN’ın motoru, aviyonik sistemi, radarı ve silahları gibi bazı bileşenlerini ortak üretti.

Milli Uçak KAAN’ın Testleri

Milli Uçak KAAN, ilk uçuşunu gerçekleştirmeden önce, pek çok testten geçti. KAAN, yerde ve havada, statik ve dinamik testlere tabi tutuldu. KAAN, ayrıca, iklim, yükseklik, basınç, titreşim, gürültü, elektromanyetik uyumluluk, radar kesit alanı, aerodinamik, yapısal, termal, akustik, optik, hidrolik, yakıt, elektrik, aviyonik, yazılım, silah, motor, artyakıcı, iniş takımı, kokpit, koltuk, oksijen, yangın, acil durum, kurtarma, bakım, güvenlik, ergonomi, insan-makine etkileşimi gibi pek çok alanda test edildi.

Milli Uçak KAAN’ın Avantajları

Milli Uçak KAAN, Türkiye’nin savunma sanayiindeki yerli ve milli vizyonunun bir ürünü olarak, pek çok avantaj sağlayacaktır. KAAN, Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltacak, teknolojik bağımsızlığını artıracak, savunma sanayiindeki rekabet gücünü yükseltecek, ihracat potansiyelini genişletecek, istihdam ve katma değer yaratacak, bilim ve teknolojiye katkı sağlayacak, ulusal güvenlik ve caydırıcılık kapasitesini güçlendirecek, bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkıda bulunacaktır.

Milli Uçak KAAN’ın Maliyeti

Milli Uçak KAAN’ın maliyeti, henüz resmi olarak açıklanmamıştır. Ancak, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, 2019 yılında yaptığı bir açıklamada, KAAN’ın birim maliyetinin 100 milyon dolar civarında olacağını tahmin ettiklerini söylemişti. Görgün, ayrıca, KAAN’ın F-35 uçaklarından daha ucuz olacağını ve Türkiye’nin savunma bütçesine katkı sağlayacağını belirtmişti.

Milli Uçak KAAN’ın Rakipleri

Milli Uçak KAAN, beşinci nesil savaş uçağı olarak, dünyada geliştirilen veya üretilen diğer uçaklarla rekabet edecektir. KAAN’ın rakipleri arasında, ABD’nin F-22 Raptor ve F-35 Lightning II, Rusya’nın Su-57 Felon, Çin’in J-20 Mighty Dragon ve J-31 Falcon Hawk, Hindistan’ın HAL AMCA, İngiltere’nin Tempest, Fransa-Almanya-İspanya ortaklığının FCAS, Japonya’nın F-3, Güney Kore’nin KF-X gibi uçaklar bulunmaktadır. KAAN, bu uçaklara karşı, kendi özgün tasarımı, teknolojisi ve kabiliyetleriyle avantaj sağlamayı hedeflemektedir.

milli-muharip-ucak-kaan-002.webp

Milli Uçak KAAN’ın Üretim Planı

Milli Uçak KAAN’ın üretim planı, 2023 yılında başlayacak ve 2035 yılına kadar devam edecektir. TUSAŞ, KAAN’ın ilk prototipini 2023 yılında tamamlamayı ve 2025 yılında uçuş testlerine başlamayı planlamaktadır. KAAN’ın seri üretimi ise 2029 yılında başlayacak ve 2035 yılına kadar sürecektir. TUSAŞ, KAAN’ın toplam 250 adet üretileceğini ve Türk Hava Kuvvetleri’ne 175, yabancı müşterilere ise 75 adet teslim edileceğini öngörmektedir.

İlgili Haberler
 Yazar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.