Militarizm Nedir?

Militarizm Nedir?
12.09.201509:45

Militarizm kavramını savaş zamanları oldukça fazla duyuyoruz. Savaş ve askerlikle alakalı olan bu kavram nedir? Kimler için kullanılır?

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 16:48

Militarizm, toplumun genelinde oluşan askeri yönetimin müdahale ile çözülmesine yönelik bir tutumu desteklenmesi, ordunun baskın güç olmasına ve sorunların çözümünde başvurulacak ilk kaynak olarak görülebileceğine yönelik fikirlerdir. Latince kökenli olan military kelimesinden dilimize militarizm diye geçmiştir. Silahlı kuvvetlere her konuda öncelik verilmesinin yanı sıra savaşın yüceltilmesi ile ilgili bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

militarizm

Militarizm, toplumun değerlerini asker kültürü ile bağdaştırarak, askere ait kültürler toplumun genelinde ortak değer olarak gösterilip bunları toplumun ortak değeriymiş gibi algılanmasını ifade eder. Yani asker toplumu olarak ifade etmek yanlış olmaz. Militarizm, toplum üzerinde bazı yönlendirmelere de neden olduğu düşünülüyor. Bu kavram tarihçi ve sosyologlar tarafından da halen tartışılmaktadır.

rus-askerlerinin-jilet-atisi.jpg

Ülkelerin yönetime el koymasını sağlayan askeri darbeler de aslında militarizmin bir tohumudur. Militarizm düşüncenin, etkileşimin olduğu topluluk yapılarında darbe oranı daha yüksektir. Tabi militarizmin darbe ile doğrudan bir alakası yoktur. Ancak sahip militarist anlayış darbe olmasının oluşumuna da neden olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Halk tarafından militarist düşüncenin desteklenmesi ve militarist bir rejimin bulunması, durumun savaş gibi oluşumlara zemin hazırlamasına sebebiyet verir.

Savaş hazırlığının yapılmasına da militarizm sürecinin etkili olduğu üzerinde duruluyor. Birçok bilim insanı militarizm üzerinde farklı fikirler üzerinde duruyor. Savaşa girilmesi için yapılan tüm hazırlıkların sosyal bir etkinlik olarak görülmesini sağlayan tüm düşüncelerin militarizme ait olduğu düşüncesi de bir hayli fazladır. Bu çerçevede ele alacak olursak militarizm sadece savaş ile alakalı değil, savaşa hazırlık sürecini de kapsar. Militarist düşünceye bakıldığı zaman barış dönemlerinde daha fazla olduğunu düşünenler de vardır. Yani insanların savaşın acı yüzünü görmeden bu düşüncesinin daha fazla kabardığı şeklinde de düşünülüyor.

Görüş;

asker

Ordunun siyasal ve daha önemlisi toplumsal olaylara doğrudan müdahalede bulunması olarak da tanımlamak mümkündür. Türkiye’ye baktığımız zaman yapılan darbeler bu düşüncenin ne derece fazla olduğunu ortaya koymaktadır.

Bugün günlerden 12 Eylül, bu gün Türk tarihi en utanç verici tablolardan birine tanık oldu. Hiçbir durumdan dolayı askeri darbe meşru görülemez. Bu ülkedeki halkın seçtiği sivil yönetimin bir şeyleri düzeltme gücü yok mudur? Herkes verilen görevi yaptığı sürece bu tür kaos ortamlarına girilmez. Ne oldu, ordunun yönetime el koymasıyla ülke daha iyi bir yere mi geldi? Her darbede, en az 10 yıl geriledi. Halen militarist düşünceler ordunun bir şeyler yapmasının zamanın geldiğini söylemektedir. Sadece söyleyeceğim bir şey var; "Geçmişinize bakıp ders alın, bir şeyleri yüceltmeyi bırakın."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
2
1
0
0
0
300
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.