Mide Ülseri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Ülseri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
11.11.201515:47

Mide zarındaki enfeksiyon sonucunda oluşan mide ülseri, mide asidine karşı korumasız kalan midede yara oluşmasıdır. Bu içeriğimizde mide ülseri hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 18.12.2018 11:42

Mide Ülseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide zarında meydana gelen enfeksiyonlar zamanla mide ülserine neden olmaktadır. Özellikle H.pylori bakterisinin neden olduğu enfeksiyonlar mide ülserini tetikleyici bir rol oynamaktadır. Bu enfeksiyonlar sonucunda mide zarının korumasız kalması nedeniyle mide asidi zamanla ülsere temas ederek şiddetli ağrılara neden olur. Mide zarının ve dokusunun tahriş olarak zamanla iltihaplanması sonucunda ülser meydana gelmektedir. Ülser tedavisinde kullanılan ilaçların yanı sıra hastanın diyet uygulaması da oldukça önemlidir. Mideyi rahatsız etmeyecek hafif ve sindirimi kolay besinlerin tüketilmesi tedavi sürecine olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

ulser-hangi-bolgelerde-olur.jpg

Ülser, midenin yanı sıra yemek borusunda ve onikiparmak bağırsağında da meydana gelebilmektedir. Ancak en sık karşılaşılan ülser problemi midede meydana gelmektedir. Kadınlarda daha sık görülen mide ülseri özellikle 60 yaş üzerindeki bireylerde sıkça gözlemlenmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan mide ülserinin temek nedeni; mide asitinin fazla salgılanması nedeniyle mide duvarını tahriş etmesidir. Aynı zamanda sağlıksız beslenme, alkol tüketimi, sigara alışkanlığı, uzun süreli ilaç kullanımı, stres ve genetik yatkınlık diğer etkili faktörlerdendir.

mide-ulseri-003.jpg

 


Mide Ülseri Neden Olur?

Mide ülserinin başlıca nedeni H.pylori adındaki bakteri olsada çeşitli nedenlere bağlı olarakta gelişebilir. Gastrite neden olan bu bakteri zamanda mide duvarında tahrişin artmasına neden olarak iltihaplanmaya yol açar. Mide duvarının tahriş nedeniyle iltihaplanması sonucunda da midede yara meydana gelir. Birçok hastalığın ilerlemesinde ve oluşmasında etkili bir rol oynayan stres, mide ülserinde de oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Aşırı stres nedeniyle mide asidinin fazla üretilmesi midede ülser oluşumuna neden olmaktadır. Tedavi edilmeyen gastrit sorunu da zamanla ülsere yol açabilir. Gastritin yanı sıra karaciğer yetmezliği ve kalp hastalıklarıda ülseri tetikleyen unsurlardandır. Aşırı yağlı, baharatlı ve asitli gıdaların tüketimi midenin zarar görmesine neden olur ve zamanla ülsere yol açabilir. bu nedenle gastrit hastaları ve ülser hastalarının sağlıksız beslenmenin yanı sıra sigara ve alkol tüketiminden kaçınmaları önerilmektedir.

mide-ulserinin-etkileri.jpg


Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Mide ülserinde belirtileri 3 aşamada meydana gelmektedir. Hasta öncelikle midesinde ağrıyla birlikte mide ekşimesinden yakınırken daha sonraları dil renginde koyulaşma baş dönmesi ve en sonunda da kanlı dışkı problemiyle karşı karşıya kalır.

  • Mide ekşimesi
  • Mide ağrısı
  • Midede ağırlık hissi
  • Dilin koyu bir renk alması
  • Kusma
  • Baş dönmesi
  • Aşırı terleme
  • Kanlı dışkı

mide-ulserinin-belirtileri.jpeg


Mide Ülseri Tanısı ve Tedavisi

Mide ülseri belirtilerinin görülmesi durumunda bir an önce doktora başvurmak oldukça önemlidir. Özellikle 60 yaş ve üzerindeki bireylerde mide ülseri probleminin sıkça görülmesi nedeniyle bu yaşlarda erken teşhis oldukça önemlidir. Mide tıkanması gibi sorunlara yol açabilen mide ülseri, aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu nedenle mide ülseri sorununda daha ciddi sağlık sorununa sebebiyet vermemek adına erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

mide-ulseri-tedavisi.jpg

Endeskopi, bakteri testi ve biyopsi gibi testler sonucunda kesin teşhis konularak tedaviye başlanmaktadır. Aynı zaman mikroskop incelemesi ile ülserin kanserli olup olmadığına dair kesin bir sonuca ulaşılabilir. Ülser tedavisinde kullanılan ilaçların yanı sıra hastanın beslenmesine dikkat etmesi ve doktor kontrolüne bir diyet uygulaması oldukça önemlidir. Bu nedenle tedavi sürecinin olumlu tamamlanması adına hastanın sigara, alkol, yağlı yiyecekler, asitli içecekler, kafeinli içecekler ve baharatlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durması önerilmektedir.

Önerilen İçerik;

 Mide Gazı Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
109
1
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.