Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
01.09.201514:56

Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelene mide kanamalarının belirtileri ve tedavisi hakkındaki tüm bilinmesi gerekenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 13.12.2018 13:34

Mide Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Üst gastrointestinal ve alt gastrointestinal sistemde görülen kanamalar halk arasında mide kanaması olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak bakıldığında ağızdan başlayan kanama yemek borusu, mide, bağırsaklar ve anüse kadar ilerleyen kanamalardır. Mide kanamasının en belirgin belirtilerinin başında katrana benzeyen koyu renkli dışkıdır. Mide kanamasının belirtileri kanamanın şiddetine göre değişkenlik göstermektedir. Kanamanın şiddetlenmesiyle artan belirtiler kan kusma, baş dönmesi ve halsizlik şeklinde gözlemlenir. Mide kanamasının şiddetlenmesiyle birlikte hayati tehlike gözlemlenebilir. Aşırı kan kaybı nedeniyle birçok sorun meydana gelebilir. Bu nedenle kanamanın şiddeti az olsa dahi mutlaka yeri tespit edilmeli ve müdahalede bulunulmalıdır.

mide-kanamasi-.jpg


Mine Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Mide kanamasının başlıca nedeni midedeki ülserdir. Aynı zamanda yemek borusunda bulunan ülser de mide kanamalarını tetiklemektedir. Özellikle mide ve çevresindeki organlarda bulunan sorunlar mide kanamasını tetikleyici unsur olarak rol oynayabilir. Midedeki sorunların yanı sıra karaciğerde hastalıklar ve yemek borusunda oluşan varisler mide kanamasına neden olan faktörler arasındadır. Mide kanamalarının nedenleri arasındaki bir diğer unsur ise mide ve yemek borusunda meydana gelebilen iyi veya kötü huylu tümörlerdir. Sağlıksız beslenme ve kötü alışkanlıklar mide hastalıklarına ve mide kanamalarına neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle aşırı alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme midenin zamanla hasar görmesine ve hastalıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Alkol tüketimi ile birlikte aşırı sigara tüketimi de riski artıran faktörler arasındadır.

mide-kanamasi-nedenleri.jpg

Uzun süreli alkol kullanımının yanı sıra uzun süreli asprin ve diğer ilaçların kullanımı mide kanaması riskini tetikleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Özellikle kan inceltici ve iltihap giderici ilaçlar mide kanaması riskini arttıran başlıca ilaçlar arasında gelmektedir. Mide kanamalarını yakından ilgilendiren ve riski arttıran faktörlerden bir diğeri ise bağırsak hastalıklarıdır. Kolon zarının iltihaplanmasının yanı sıra birçok bağırsak hastalığı mide kanaması riskini arttırmaktadır.

mine-kanamasinin-nedenleri.jpg


Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Mide kanamasının belirtileri kanamanın şiddetine ve türüne göre değişkenlik göstermektedir. Hafif mide kanamalarının belirtilerinin gözlemlenmesi oldukça zordur. Yalnızca dışkıda kan testi ile anlaşılan hafif ve kronik mide kanamaları zaman içinde anemiye neden olabilir. Şiddetli mide kanamaların en belirgin belirtisi ise dışkının katrana benzeyen ve oldukça koyu renkli bir görünüme sahip olmasıdır. Vücudun yüksek oranda kan kaybetmesine neden olan mide kanaması halsizlik, baş dönmesi, göz kararması ve nefes darlığı gibi belirtileri de beraberinde getirir. Aynı zamanda kan kusma mide kanamasının bir diğer belirtisidir.

mide-kanamasinin-belirtileri.jpg


Mide Kanaması Teşhisi Nasıl Konulur?

Hafif mide kanamalarında belitilerin az olması nedeniyle teşhisi oldukça zordur. Ancak herhangi bir şüphe durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız. Doktor muayenesi sonrasında kanamanın üst gastrointestinal sistemde mi yoksa alt gastrointestinal sistemde mi meydana geldiğine dair şüpheler doğrultusunda gerekli tetkikler uygulanır. Teşhis sürecinde genellikle endeskopi ve kolonoskopi kullanılır. Ancak bazı durumlarda öncelikle dışkı incelemesi uygun görülebilir. Şüpheler kanamanın üst gastrointestinal sistemde oluştuğu yönündeyse endeskopi yöntemiyle inceleme yapılır. Endeskopi öncesinde ağız içi sprey yardımıyla uyuşturularak mide bulantısının önüne geçilir. Yapılan inceleme sonrasında teşhis konularak tedaviye başlanır. Mide kanamasının alt gastrointestinal sisteminde meydana geldiği dair şüpheler doğrultusunda kolonoskopi uygulanır. Kolonoskopi ile ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs incelenerek teşhis konur. Ancak endeskopi ve kolonoskopi incelemelerinden sonra doktorun uygun görmesi durumunda parça alınarak inceleme tamamlanabilir.

mide-kanamasi-tedavisi.jpg


Mide Kanaması Tedavisi

Mide kanaması tedavisi kanamanın gerçekleştiği bölgeye ve kanamanın şiddetine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle doktor kontrolü ve muayenesinin yanı sıra doğru teşhis oldukça önemlidir. Teşhis konulması ile birlikte uygun tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenir. Uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen sonuç alınamayan mide kanamalarında ameliyat ile tedavi uygulanabilir. Tedavi sürecinde kanamayı olumsuz yönde etkileyebilecek ilaçların kullanımına ara verilebileceği gibi kanama tedavisinde olumlu sonuçlar verebilecek ilaçların kullanımına başlanabilir. Mide kanaması tedavisinde öncelikle olarak kanamanın nedenini belirlemek oldukça önemlidir. Enfeksiyon sonucu oluşan kanamalarda antibiyotik tedavisi uygun görülebilir. Hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın hastanın beslenme şekli ve alışkanlıkları oldukça önemlidir. Hastanın alkol ve sigara tüketiminden uzak durmasının yanı sıra sağlıklı beslenmeside oldukça önemlidir. Mide kanamasını tetiklemeyecek ve mideyi rahatsız etmeyecek sağlıklı besinleri tercih etmeleri önerilmektedir.

mide-kanamasi-tedavisi-001.jpg

Önerilen İçerik;

 Mide Ülseri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
0
1
1
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.