Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir? & Hakkında Bilgi

Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu 1968 Alanya doğumludur. 24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanlığı görevi verilmiştir.
Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir? & Hakkında Bilgi

Mevlüt Çavuşoğlu Biyografisi

AK Parti Kurucu Üyesidir. 22., 23., 24., 26. ve 27. Dönem Antalya Milletvekili olarak seçildi. 2003-2014 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde çeşitli görevlerde bulundu. 64. ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olarak yeniden atandı. İngilizce, Almanca ve Japonca biliyor. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

mevlut-cavusoglu-002.jpg


Mevlüt Çavuşoğlu’nun Eğitim ve Çalışma Hayatı

1968 yılında Antalya'nın Alanya ilçesinde dünyaya gelen Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdikten sonra ABD Long Island Üniversitesinde Ekonomi dalında master yaptı. Sonrasında ise Üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993 yılında AÜ Avrupa Birliği Uzmanlığını tamamladı. Bilkent Üniversitesinde doktora programına başladı ve daha sonra, İngiltere'de London School of Economics'te "çevre ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma" konusunda doktora çalışmasını sürdürdü. Aynı okulda Türk Derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu kimdir


Mevlüt Çavuşoğlu’nun Siyasi Hayatı

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi olan Mevlüt Çavuşoğlu Çavuşoğlu, 22 ve 23. Dönemde Antalya Ak Parti Milletvekili seçildi. 23. Dönemde AKPM Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi. 25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Egemen Bağış'tan boşalan Avrupa Birliği Bakanlığı görevine Mevlüt Çavuşoğlu getirilmiştir. 29 Ağustos 2014'te, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında oluşturulan 62. T.C. Hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak görev alan Mevlüt Çavuşoğlu, 64. ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde de aynı görevini yürütmüştür.

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu kimdir

24 Haziran 2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Ak Parti'den bir kez daha milletvekili seçilmiştir. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı görevini bir kez daha Mevlüt Çavuşoğlu'na vermiştir. İngilizce, Almanca ve Japonca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Önerilen İçerik;

 Ak Parti Kurucu Üyeleri

NeOldu.com

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.