Metin Lütfi Baydar Kimdir

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili olan Metin Lütfi Baydar, 1960 yılında İzmir Buca'da doğmuştur. Baba adı Talat, anne adı Sevinç'tir.
Metin Lütfi Baydar Kimdir

Metin Lütfi Baydar’ın Eğitim ve Çalışma Hayatı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesinde ortopedi ve travmatoloji uzmanlığını aldı. 1995 yılında doçent oldu.

Eğirdir Kemik Hastalıkları Hastanesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Başhekim olarak görev yaptı. 2000 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesine profesör olarak atandı ve Başhekimliğine getirildi.

Uluslararası Üniversiteler Birliğinin 2008 yılı Yönetim Kuruluna ilk ve tek Türk rektör olarak seçildi. 2010 yılında Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesinden "Fahri Doktora" payesi aldı.

2004-2011 yılları arasında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

Yurt içi ve dışında yayınlanmış 200 kadar makale ve bildirisi ile 7 kitabı bulunmaktadır.

24. Dönemde NATOPA Türk Grubu Üyesi oldu.

Metin Lütfi Baydar, 25. ve 26. Dönem Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili olarak yeniden meclise girdi.

Baydar, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.