Metin Külünk Kimdir

Metin Külünk Kimdir
13.05.201513:38

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Metin Külünk, 16 Kasım 1960'ta Rize'de doğdu. Babasının adı Muhammet, annesinin adı Şazimet'tir.

Haber güncelleme tarihi 18.03.2017 10:16

Metin Külünk Biyografisi

Metin Külünk’ün Eğitim ve Çalışma Hayatı

Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra özel bir firmada iş hayatına atıldı ve çeşitli kademelerde yöneticilik görevlerini üstlendi. 1975-1976 yılları arasında Milli Türk Talebe Birliği Orta Öğrenim Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Kuruculuğunu yaptığı "Küreselden Yerel'e Türkiye'yi Konuşuyoruz Platformu"nun Başkanlığını yürüttü.  1993-1995 yılları arasında Marmara Üniversitesi'nde dış ticaret dersleri verdi.  1990-1995 yılları arasında İTKİB (İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği) komitelerinde görev yaptı.  1995 yılında Türkiye'nin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı ilk özel "Dış Ticaret Eğitim Merkezi"ni kurdu.

 

Metin Külünk’ün Siyasi Hayatı

Metin Külünk, 2002 – 2006 yılları arasında AK Parti İstanbul İl Teşkilatında çeşitli görevleri yürütmüştür.

2004 yılından başlayarak Metin Külünk mesaisini, sivil toplum faaliyetlerine ve Eylül 2004 yılında kurduğu Küreselden Yerele Türkiye’yi Konuşuyoruz Platformuna ayırmıştır. KYTK Platformu çerçevesinde günümüze kadar irili ufaklı 80’e yakın toplantı ve konferans düzenlemiştir. Külünk, ayrıca 2001 yılında kurulan Külünk Eğitim ve Kültür Derneği’nin de 7 yıl süreyle başkanlığını yapmıştır. Bu çerçevede aile misyonuna özel atıfta bulunarak Türkiye’nin pekçok bölgesinden aile ve hemşehri dernekleri ile organizasyonlar düzenlemiştir.

2011 yılında İstanbul 1. Bölgeden AK Parti Milletvekili olarak seçilmiştir.

TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabi Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı, Türkiye Tunus Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Genel Koordinatörü göevlerinde bulunmuştur.

 

Metin Külünk’ün Entellektüel Hayatı

Türkiye'nin geleceğinin dünyaya ticari anlamda entegre olmaktan ve ihracattan geçtiğine inanan Metin Külünk'ün değişik yayın organlarında dış ticaret ve AB üzerine pek çok makale ve araştırması yayınlanmıştır. Metin Külünk’ün, Uluslararası Ticarette Tarife Dışı Engeller, Barışı Arayan Dünya, Küreselleşen Dünya’da Türkiye, Rengarenk Şehir İSTANBUL ve Anadolu Düşüncesi Temelinde Büyük Türkiye İdeali isimli beş kitabı bulunmaktadır.

Metin Külünk,  25. ve 26. dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili olarak çalışma hayatına devam etmektedir. 

Metin Külünk evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

 

NeOldu.com / Enes Som

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.