Metin Külünk Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Metin Külünk, 16 Kasım 1960'ta Ankara'da doğdu. Hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Metin Külünk Kimdir? Nereli? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

16 Kasım 1960 tarihinde Ankara Yenimahalle'de doğan Metin Külünk, Aslen Rizelidir. Türk siyasetçi ve mühendis olarak kariyerine devam eden Külünk, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) üyesidir. 2011 ile 2018 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyesi olarak milletvekilliği yapmıştır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Metin Külünk Kimdir?

Diyarbakır ve İstanbul'da tamamladığı ilkokul ve ortaokul eğitiminin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

1984 yılında özel bir firmada iş hayatına atıldı ve çeşitli yöneticilik görevleri üstlendi.

1975-1976 yılları arasında Millî Türk Talebe Birliği Ortaöğrenim Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü.

1990-1995 yılları arasında İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) komitelerinde bulundu ve aynı dönemde Marmara Üniversitesi'nde dış ticaret dersleri verdi.

1995-2000 yılları arasında İstanbul Sanayi Odası (İSO) Hazır Giyim Meslek Komitesi üyeliği yaptı ve meclis üyeliğine seçildi.

Son olarak, 2001 yılında kurulan Külünk Eğitim ve Kültür Derneği'nin başkanlığını 7 yıl süre ile yürüttü.

Siyasi Hayatı

Metin Külünk Kimdir?

Metin Külünk, 2002 – 2006 yılları arasında AK Parti İstanbul İl Teşkilatında çeşitli görevler yürütmüştür.

2004 yılından başlayarak Metin Külünk mesaisini, sivil toplum faaliyetlerine ve Eylül 2004 yılında kurduğu Küreselden Yerele Türkiye’yi Konuşuyoruz Platformuna ayırmıştır.

KYTK Platformu çerçevesinde günümüze kadar irili ufaklı 80’e yakın toplantı ve konferans düzenlemiştir.

Külünk, ayrıca 2001 yılında kurulan Külünk Eğitim ve Kültür Derneği’nin de 7 yıl süreyle başkanlığını yapmıştır. Bu çerçevede aile misyonuna özel atıfta bulunarak Türkiye’nin pekçok bölgesinden aile ve hemşehri dernekleri ile organizasyonlar düzenlemiştir.

Milletvekili olarak 24, 25 ve 26. dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili olarak görev yapan Metin Külünk, Mart 2021'de AK Parti Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır.

"Küreselleşen Dünyada Türkiye", "Barışı Arayan Dünya", "Anadolu Düşüncesi Temelinde Büyük Türkiye İdeali", "Rengarenk Şehir İstanbul, Büyük Anadolu Aklı", "140'lık: Hâsılıkelâm" ve "Dedi ki... Bombalayacaklar" gibi yayımlanmış kitapları bulunmaktadır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.