thodex koineks

Merkez Bankası'ndan Dolar Açıklaması

Merkez Bankası'ndan Dolar Açıklaması
03.04.201708:37

Merkez Bankası Murat Çetinkaya, dövizdeki kaybın durduğunu, oynaklıkların azaldığını ve kamu-özel sektörde döviz riskinin olmadığını söyledi. İşte, Merkez Bankası Başkanı'nın konuşmasından satır araları;

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 16:08

Vatandaşlara güven mesajı veren Çetinkaya, konuşmasına şu şekilde devam etti;  “"Döviz kurundaki değer kaybı durdu, oynaklık belirgin şekilde azaldı. Kamu ve özel sektörün döviz riski yok. Reel sektör güven endekslerinde bozulma tersine döndü. İhracat siparişlerinde iyileşme var. Likidite adımlarının etkisi güçlü oldu” dedi.

Dövizde İstikrar Söz Konusu

Yakın dönemdeki döviz kuru gelişmeleri için alınan tedbirlerin yerinde olduğuna değinen Çetinkaya, gelişmekte olan ülke para birimlerinin, küresel belirsizlikler ve gelişmiş ülke faiz oranlarında gözlenen artış etkisiyle dolar karşısında değer kaybettiğini hatırlattı.

Parasal sıkılaştırmanın etkisi doğrultusunda döviz kurundaki eğilimin durduğuna vurgu yapan Çetinkaya, "Döviz kurundaki oynaklıkların ve ekonomik temellerden uzaklaşan fiyat oluşumlarının fiyat istikrarı üzerinde yaratabileceği olumsuz etkileri sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırma gerçekleştirildi. Likidite araçlarıyla desteklenen adımların ilk etkileri oldukça güçlü oldu" yorumunda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı, döviz piyasasındaki likidite koşulları ve oynaklıklar normalleşinceye, belirgin bir iyileşme sağlanıncaya kadar sıkı para politikası duruşu koruyacaklarını söyledi.

Kamunun Borç Stoku Sınırlı

Merkezi yönetim borç stokunun aralık ayından itibaren 759.6 milyar lira olduğunu hatırlatan Çetinkaya, bu miktarın yüzde 38.3’lük kısmının döviz cinsinden olduğunu ve vadesinin de 9 yıl üzerinde olduğuna değindi.

Merkez Bankası Başkanı, "İç borç stokunun içinde döviz cinsinden ve dövize endeksli kısmın kalmaması ve dış borç stoku kaynaklı döviz cinsinden borç stokunun toplam borç stoku içindeki payının göreli olarak düşük olması nedeniyle kamu borç stoku itibarıyla kur riskine maruz kalan bölümünün sınırlı olduğu düşünülüyor" dedi.

Reel Sektör Kur Riski Taşımıyor

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, reel sektör açık pozisyonunda oluşabilecek etkilerin vadesini, firmaların yapısı ve büyüklüğüyle ilişkilendirerek, "Döviz açık pozisyonu daha çok ihracatçı ve döviz geliri yüksek, risklere karşı koruma kapasitesinin görece yüksek olduğu büyük ölçekli ve mali açıdan güçlü firmalarda. Bu dikkate alındığında yaşanan döviz kuru hareketlerinin reel sektöre kısa vadede bir risk unsuru taşımadığını düşünüyoruz" yorumunu yaptı.

 

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.