Merkez Bankası Faize Dokunmadı!

Merkez Bankası Faize Dokunmadı!
27.07.201714:33

Merkez Bankası, Temmuz ayı toplantısından sonra yaptığı açıklamada faizde değişikliğe gitmediğini vurguladı.

Haber güncelleme tarihi 27.07.2017 23:04

Merkez Bankası, Temmuz ayı toplantısı sonrası faiz kararını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre faizde değişikliğe gidilmedi.

Politika faizi yüzde 8'de, faiz koridorunun alt ve üst bandı sırasıyla yüzde 7,25 ve yüzde 9,25 düzeyinde, GLP borç verme faiz oranı ise yüzde 12,25'te bırakıldı.

Merkez Bankasından yapılan açıklamada enflasyondaki yüksek değerlerin risk oluşturduğu vurgulanarak, "İç talepte iyileşme gözlenirken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyet gücünü korumaktadır. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir." ifadelerine yer verildi.

Para politikasındaki sıkı duruşun süreceğinin altı çizildiği karar metninde, "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir." dendi.

Merkez Bankası’nın faiz kararına piyasalar olumlu tepki verdi. Güne 3,52 seviyesinde başlayan dolar, Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası tepki vermedi.

Ekonomistler de Merkez Bankası’nın faizde değişikliğe gitmesini beklemiyordu. Merkez Bankasının faiz kararı piyasa beklentileri ile paralellik gösterdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.