Merak Edilen Yönleriyle Pi Sayısı

Merak Edilen Yönleriyle Pi Sayısı
01.06.201510:18

Pi sayısı nedir ve ne ifade ediyor. Pi sayısı hakkında bilinmeyenler ve merak edilenlerin cevabı yazımızda.

Haber güncelleme tarihi 13.12.2017 08:53

Pi sayısını sadece matematikle ilişkilendirip anlatırsak yanlış olur. Pi sayısının sadece matematikçilerin ilgi alanına girdiği düşünülür. Bulmacalarda da sık sık karşılaştığınız bu sayı hakkında kesin ulaşılan bir sonuç yoktur. Pi, kabaca açıklamak gerekiyorsa bir çemberin çevresinin çarpımına oranıdır. Bu nedenden dolayı sadece bir sayı olarak görülebilir ancak hiçbir sayıya benzemiyor.

Bugün teknoloji çağında çözülmesinin eskiye nazaran daha kolay olması gerekiyor. Ancak Pi, gizemleriyle hep insanın aklında bir soru işareti olarak kalacak gibi. Bazı bilim insanları hayatlarını sırf Pi’nin gizemini çözmeye adar. Pi kulüpleri kurup pi sayısının dijitlerini ezberleyen insanlar da var.


Pi'nin Kısa Tarihi

Pi sayısının 3500 yıllık bir geçmişi vardır. Matematikte, tıpta, astronolojide gelişen bir uygarlık olan Mısırlıların arabalarının tekerleklerindeki sorunu çözmek için defalarca toplanmış Pi, 31/7 olarak hesaplanmış ve bu değer Ahmes adlı bir katip tarafından 1650’de kayıtlara geçirilmiştir. Daha sonrasında Yunanlılar çemberin içine çokgen koyarak çokgenin alanını hesaplayarak kabaca çemberin alanını hesaplamaya çalıştılar. Kullandıkları çokgenlerin kenar sayısı büyüdükçe çembere yaklaşmayı başardılar. Pi, 310/71 ile 31/7 olarak hesaplandı. Sürekli araştırılan ve bulunmaya çalışan Pi sayısının değerleri farklı zamanlarda birçok kez geliştirilerek bulunmuştur. Son olarak 1999 yılında Tokyo Üniversitesi 206,158,430,300 dijiti 817 GB’lik bir bilgisayarda hesaplandı.


Pi Sayısı Sonsuzdur

Günümüzde Pi sayısı ile ilgili yarışmalar düzenlenmektedir. Pi sayısının en fazla virgülden sonraki 2.7 trilyoncu basamağı biliniyor. Fransız bilgisayar mühendisi Fabrice Bellard kendi bilgisayarını kullanarak kendisinden önceki Japon Daisuke Thakahashi’ye ait  2.6 trilyon basamağını geçerek 2.7 trilyon rekoruna imza atmıştır. İnsanın arayabileceği her sayıyı içinde barındıran Pi sayısında doğum günlerinizi, telefon numaralarınızı bulabilirsiniz

İki tekerlekli savaş arabasının hesaplanmasıyla başlayan Pi serüveni, günümüzde hala gizemini koruyor. Tam olarak bu sayının gizemi çözülmüş değil. Gündemde oldukça yer bulan bu sayı hep merak ediliyor. Dikkat edin Pi sayısı her yerde karşınıza çıkabilir. Dünyada 14 Mart, Pi Günü olarak kutlanır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
6
82
10
5
5
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.